یادداشت، ایران، چین و روسیه؛ مثلث هم پیمانان قابل اتکا برای صلح افغانستان

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، در حالی که مذاکرات صلح افغانستان به بازیچه ای برای آمریکا تبدیل شده است اکنون مثلث ایران، چین و روسیه می توانند هم پیمانانی قابل اعتماد و اتکا برای پیشبرد صلح باشند.

یادداشت، ایران، چین و روسیه؛ مثلث هم پیمانان قابل اتکا برای صلح افغانستان

با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید.

گروه بین الملل مجله سرگرمی و تفریحی- سید حسام رضوی: روز گذشته اعضای دفتر سیاسی طالبان برای رایزنی پیرامون روند صلح در افغانستان وارد تهران شده و با بعضی مقامات سیاسی و مقامات وزارت امور خارجه کشورمان رایزنی و گفت وگو کردند.

پیش از این در هفته گذشته هیات سه نفره طالبان به رهبری شیرعباس استانکزی راهی روسیه شد تا او نیز روند مذاکرات و دیپلماسی گروه طالبان را در نقطه ای دیگر پیگیری نماید.

آنچه در این میان اهمیت دارد وقوع این دو سفر مهم و استراتژیک به کشورهای ایران و روسیه پس از لغو مذاکرات آمریکا و طالبان به دستور دونالد ترامپ است.

تصور عده ای در داخل افغانستان و خارج از این کشور این بود که با این دستور ترامپ کلیه فعالیت های مربوط به صلح به اغما خواهد رفت و این رفت وآمد نشان از زنده بودن روند صلح و خواست کشورهای منطقه برای رسیدن افغانستان به صلح پایدار است.

تمام طرف ها در افغانستان در طول یک سال گذشته همه امید خود را به آمریکا بسته بودند تا در گفت وگو با طالبان در نهایت بتواند گره مسائل کشورشان را باز کند اما با گذشت هر روز از این مذاکرات و روشن شدن مواضع آمریکا و منفعت طلبی واشنگتن همه اطراف به این جمع بندی رسیدند که آمریکا تنها تقلایش بر این است تا بتواند خود را از باتلاق افغانستان بیرون بکشد و هیچ برنامه ای برای آینده این کشور ندارد و علاوه بر بی برنامگی اهمیتی نیز برای سرنوشت مردم آن قائل نیست.

گروه طالبان نیز پس از حدود یک سال مذاکره مستقیم با آمریکایی ها به این نتیجه رسیده اند که واشنگتن در حرف و عمل صادق نیست و در هر مرحله به نوعی به دنبال مکر است و می خواهد با ترفندی خود پیروز میدان مذاکره باشد.

از سوی دیگر هم طالبان و هم طرف های جدی صلح در افغانستان به ویژه جهادی ها و چهره های سرشناس سیاسی غیر دولتی در کابل به این موضوع واقف هستند که برای رسیدن به هم فکری نهایی و نشستن بر سر یک میز مذاکره احتیاج به میانجی صادق و در عین حال قدرتمند هستند که بتواند حامی دولت مرکزی در کابل پس از صلح باشد.

گذشت 19 سال از حضور آمریکا در افغانستان و نمایان شدن مکر و حیله آمریکایی در همه عرصه ها در این کشور این موضوع را حتمی جلوه می دهد که باید از آمریکا عبور و به سمت هم پیمانان قابل اعتماد و قابل اتکا رفت.

شاید برگزاری دو دور مذاکرات مستقیم میان هیات سیاسی طالبان و سران و رهبران جهادی و سیاسی افغانستان در مسکو نیز این مهم را ثابت کرد که افغان ها می توانند با هم کنار بیایند و به صلح برسند و احتیاجی به مکر و حیله آمریکایی ها برای این توافق صلح نیست و آمریکا تنها راهش خروج از افغاستان و سپردن سکان امور به خود افغان هاست.

اکنون به نظر می رسد ایران، چین و روسیه که هم همسایگان قدرتمند افغانستان هستند، هم متحدین جدی در این کشور دارند و هم منافع شان با منافع مردم افغانستان گره خورده و در نهایت در طول سال های گذشته نشان داده اند که حاضرند صادقانه در روند صلح افغانستان ورود پیدا نمایند، می توانند به عنوان هم پیمانان جدی و قابل اتکا وارد روند صلح شده و همه اطراف را بر سر یک میز بنشانند.

این مثلث همچنین می تواند اجماعی جهانی برای حمایت از آینده سیاسی افغانستان را به میدان بیاورد و احتیاجهای مادی و سیاسی دولت پساصلح در کابل را بدون احتیاج به آمریکایی ها تامین کند.

با توجه به اتفاقات چند ماه اخیر نیز این برداشت به وجود آمده است که هم طالبان و هم سایر رهبران سیاسی و جهادی افغانستان نیز به این مثلث قدرتمند اعتماد پیدا نموده و حاضرند در روندهای صلح به میزبانی هر یک از اضلاع این مثلث حضور جدی داشته باشند.

آمریکایی ها نیز همانطور که در توافق عقیم شان با طالبان آمده بود اکنون تنها ماموریت شان باید خروج کامل از افغانستان باشد تا افغان ها خود مسائل شان را بدون دخالت واشنگتن حل و فصل نمایند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 مهر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 375

به "یادداشت، ایران، چین و روسیه؛ مثلث هم پیمانان قابل اتکا برای صلح افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادداشت، ایران، چین و روسیه؛ مثلث هم پیمانان قابل اتکا برای صلح افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید