قطب شمال و دریای چین بستر آینده رقابت نظامی

به گزارش مجله خبری تیرول، خبرنگاران: در ماه مه سال 2000 روزنامه واشنگتن پست در مقاله ای به نام آسیا خط مقدم برای پنتاگون اظهار کرد که مقامات پنتاگون آسیا را به عنوان محتمل ترین گزینه برای یک رویایی نظامی بزرگ می دانند.

قطب شمال و دریای چین بستر آینده رقابت نظامی

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، مشاور سابق رئیس جمهور آمریکا ژنرال جیمز جونز در نشست خبری خود در سال 2006 ادعا کرد که ناتو به دنبال اجرای یک طرح ویژه برای محافظت از میدان های نفتی و گاز در دریای خزر است. همچنین مدیر سابق مرکز اطلاعات سری آمریکا دنیس بلر مدعی شد که روسیه با سرعت به دنبال افزایش قدرت و نفوذ خود در منازعات دنیای و منطقه ای است و چین در رقابت با آمریکا برای تسلط بر منابع انرژی دنیا به سرعت در حال نوسازی و تجهیز ارتش این کشور است.

ناتو در کوشش است با گسترش به شرق و تسلط بر مناطق نفت خیزی چون لیبی و نفوذ در افغانستان قدرت های بالقوه آسیایی را مهار و بر منابع انرژی در خاورمیانه تسلط پیدا کند.

انرژی و سامانه دفاع ضد موشکی

در اواسط ماه مارس سال 2009 سناتور کارل لوین در کنفرانس خبری آژانس دفاع موشکی پنتاگون گفت: سامانه های دفاع موشکی یک عنصر مهم برای دفاع از ملت آمریکاست و سیستم پاتریوت مستقر در شرق اروپا بخشی از این سامانه است.

هم اکنون سامانه های دفاع ضد موشکی آمریکا در ترکیه، رومانی، هلند و ناوهای آمریکایی مستقر در دریای سیاه واقع است. گسترش رویکرد نظامی ناتو به شرق تنها با سامانه های دفاع موشکی محدود نبوده و آمریکا اخیرا در حال گسترش و تجهیز پایگاه های نظامی خود در رومانی و بلغارستان است. لتونی، آلبانی، لیتوانی و استونی نیز اخیرا هدف برنامه های نظامی ناتو در شرق اروپا قرار گرفته اند. گرجستان، اوکراین، سوئد و فنلاند نیز در کوششند تا به گسترش سرطان گونه ناتو به شرق اروپا بپیوندند.

ناتو در کوشش است با گسترش قدرت نظامی خود در اطراف روسیه و چین و تقویت متحدان راهبردی خود در دریای بالتیک توان استراتژیک این دو کشور را خنثی کند.

گلوبال ریسرچ می نویسد: چندی پیش موسس تحقیقاتی رند تجزیه روسیه به منظور دستیابی به منابع گسترده انرژی در این کشور را از اهداف غرب در بحران آفرینی در اطراف این کشور برشمرد. به نظر می رسد همان استراتژی که آمریکایی ها برای تجزیه یوگسلاوی، لیبی و عراق به کار گرفته اند در سطحی وسیع تر به دنبال تجزیه روسیه است.

همچنین دولت کانادا در صدد است تا به برنامه دفاع ضد موشکی آمریکا بپیوندد و با تجهیز و سرمایه گذاری در ارتش، خود را به عنوان یک قدرت نظامی در کنار آمریکا و ناتو قرار دهد. چندی پیش رسانه های کانادا از سرمایه گذاری 25 میلیارد دلاری دولت این کشور که در طول تاریخ کانادا بی نظیر است در صنعت کشتی سازی نظامی خبر دادند.

به نظر می رسد غرب در صدد است با سیطره بر فضای آسیا به وسیله سامانه های دفاع موشکی قدرت های بزرگ نظامی در آسیا را مهار کند و با بحران سازی و تجزیه کشورها در خاورمیانه، آسیای مرکزی سیطره خود بر منابع انرژی را تثبیت نماید. از آنجایی که چین و روسیه از لحاظ ژئوپلتیک دارای موقعیت بهتری از غرب برای بهره برداری از این منابع هستند لذا همزمان کوشش برای کنترل و تضعیف این دو کشور در دستور کار ناتو قرار گرفته است.

ذخایر قطب شمال و تنش بین آمریکا و روسیه

رقابت بر سر انرژی و همزمان آب شدن سریع یخ های قطب شمال سبب شده است تا ارتش آمریکا برای منابع نفتی این قاره برنامه ریزی نماید. در طول 25 سال گذشته 40 درصد یخ های قطب شمال آب شده است و این موضوع باعث شده تا منابع عظیم نفتی این منطقه بکر و سرشار از انرژی که تاکنون غیرقابل دسترس بود به زودی برای بهره برداری در دسترس قرار بگیرد. آمریکا در صدد است با تشکیل یک یگان دریایی مخصوص قطب شمال 90 میلیارد بشکه نفت، 1669 تریلیون فوت گاز و 44 میلیارد بشکه میعانات گازی این قاره را تصرف نماید.

سکوی اکتشاف نفت در قطب شمال

رقیب اصلی آمریکا در دستیابی به منابع انرژی قطب شمال روس ها هستند لذا ناتو کوشش می نماید تا روابط خود را با سایر همسایه های قطب شمال تقویت کند. گزارش نیروی دریایی آمریکا هشدار می دهد که برای حفظ منابع قطب شمال از دست رقبای روس باید تعداد زیادی پایگاه نظامی و کشتی های جنگی در اطراف قاره قطب شمال مستقر گردد که این موضوع نیز اولا حلقه محاصره روسیه را کامل می نماید و ثانیا احتمال درگیری نظامی بین دو کشور بسیار بالا می برد.

تنش بین چین و آمریکا

میخائیل گورپاچف رئیس جمهور سابق اتحاد جماهیر شوروی در کنفرانس غلبه بر خطرات هسته ای در سال 2009 لازمه کاهش رقابت تسلیحاتی در دنیا کاهش بودجه نظامی کشورها دانست و آنچه که امروز درباره خلع سلاح دنیای اتفاق می افتد را شعارهای بی اهمیت توصیف کرد.

امریکا در خلیج فارس به بهانه قدرت نظامی ایران و در دریای چین به بهانه قدرت نظامی کره شمالی در حال گسترش سامانه های دفاع موشکی خود برای مهار کل آسیاست و این موضوع یک رغبت تسلیحاتی گسترده را در دو منطقه شروع نموده است و ماهیت استراتژیک این مناطق می تواند دامنه بحران را از سطح منطقه ای به یک رویارویی دنیای تبدیل نماید.

علاوه بر گسترش ناتو در شرق اروپا آمریکا در حال توسعه پایگاه های خود در هاوایی، کره جنوبی، گوام، ژاپن، تایوان، استرالیا و فیلیپین است که یک استراتژی کلیدی برای مقابله با چین محسوب می گردد و الا مقابله با هیچ کشور دیگری در این منطقه از دنیا نیازمند این حجم سرمایه گذاری در گسترش فعالیت های نظامی نیست. چین هم اکنون قادر است تا هر حمله نظامی آمریکا را با هدف قرار دادن سواحل غربی آمریکا با ده ها فروند از موشک های هسته ای پاسخ دهد لذا سرمایه گذاری هنگفت آمریکا در اقیانوس آرام برای مهار قدرت مقابله به مثل چین در برابر حملات احتمالی است.

نقشه پایگاه های نظامی آمریکا و مناطق ایجاد تنش در اطراف چین و روسیه

نویسنده و استراتژیست معروف آمریکایی نوام چامسکی می گوید: سیاست خارجه و راهبرد نظامی آمریکا برای تسلط بر منابع نفتی متمرکز شده است تا با این اهرم بتواند قدرت های نوظهور مالی چون چین، هند و دیگر بازارهای در حال توسعه را با کنترل عرضه سوخت های فسیلی مهار نماید.

کاهش سطح منابع سوخت های فسیلی، تضعیف مالی آمریکا و تقویت بنیه مالی کشورهایی چون چین، هند و روسیه دنیا را به سمت یک رقابت جدی بر سر منابع انرژی سوق می دهد که درگیری در خاورمیانه، اروپای شرقی، دریای چین و آفریقا مقدمه این نبرد بزرگ بر سر منابع سوخت های فسیلی است.

هرچند بهانه تراشی آمریکا در موضوع اوکراین برای اعمال تحریم های بیشتر بر روسیه و حضور نظامی به بهانه کره شمالی در دریای چین رسانه های جمعی را تا حدودی قانع نموده است اما آنچه در پشت ماجرا در حال وقوع است دارای ابعاد بسیار بزرگتری است که مقامات واشنگتن، مسکو و پکن بخوبی از آن مطلع هستند.

منبع: تسنیم
انتشار: 7 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 557

به "قطب شمال و دریای چین بستر آینده رقابت نظامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطب شمال و دریای چین بستر آینده رقابت نظامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید