اروپا در فناوری 5G از آسیا عقب ماند

به گزارش مجله خبری تیرول، افزایش مهاجرت از مناطق روستایی به شهری در این منطقه نیز سبب ایجاد کلانشهر های زیادی در این منطقه خواهد شد و دولت ها و بخش خصوصی احتیاج دارند با راه چاره های دیجیتال و مبتنی بر 5G به این احتیاج ها پاسخ بدهند تا سریع تر به نتیجه برسند.

اروپا در فناوری 5G از آسیا عقب ماند

با ما سفر کنید و با قیمت تور اروپا در ایام عید از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

میترا جلیلی| با شتاب دریافت توسعه اقتصاد دیجیتال در جهان به دنبال شیوع کووید 19، بار دیگر توجه دولت های جهان به توسعه فناوری اینترنت نسل پنجم (5G) جلب شده است. با اینکه این فناوری می تواند در کشور های پیشرفته اروپایی به دلیل وجود زیرساخت های صنعتی، بیشترین تأثیرگذاری را داشته باشد، اما برگ برنده 5G در دست کشور های آسیایی است و انتظار می رود منطقه آسیا - اقیانوسیه تا سال 2025 به عظیم ترین منطقه 5G در جهان تبدیل گردد.

نیمی از اتصال های 5G در آسیا

اما چرا آسیا - اقیانوسیه در مسابقه توسعه 5G از اروپا پیشی گرفته است؟ نتایج تحقیقات GSMA نشان می دهد که تا سال 2025، نیمی از اتصال های جهانی 5G در منطقه آسیا - اقیانوسیه (APAC) و امریکا خواهند بود در حالی که این رقم برای اروپا تنها 30درصد تخمین زده شده است.

اروپا در بسیاری از شاخص ها با منطقه آسیاپاسیفیک اختلافاتی فاحش دارد به عنوان مثال در اروپا به ازای هر یک میلیون نفر تنها 10 ایستگاه 5G مستقر شده درحالی که این رقم در کره جنوبی به هزار و 500 ایستگاه برای هر یک میلیون کاربر می رسد.

علاوه بر آن، در اروپا تنها یک درصد از آنتن ها و ایستگاه های 4G به فناوری 5G ارتقا یافته اند درحالی که در کره جنوبی شاهد ارتقای 99درصد این ایستگاه ها هستیم.

همچنین حتی در زمینه تعداد کاربران اینترنت 4G نیز اروپا بسیار عقب تر از آسیا - اقیانوسیه است، درحالی که در سال 2019 تعداد کاربران اینترنت 4G در اروپا 70درصد بود این رقم در کشور های عضو منطقه آسیا - اقیانوسیه ازجمله چین و کره جنوبی از 90درصد نیز فراتر رفت.

یکی دیگر از مسائل اروپا در زمینه توسعه 5G، مقابله با اعتقادات ریشه ای غلط با این موضوع بوده است. بسیاری از اروپایی ها اعتقاد دارند امواج اینترنت 5G سبب شیوع کووید 19 شده است به همین دلیل هم تا به امروز شاهد به آتش کشیده شدن آنتن های 5G در بعضی از این کشور ها بوده ایم.

البته کوشش های زیادی صورت گرفته تا نگاه کاربران اروپایی نسبت به این موضوع تغییر کند و راه توسعه سریعتر 5G هموارتر گردد. درمقابل باید گفت که در منطقه آسیا - اقیانوسیه تا حد زیادی احتیاج به اینترنت 5G احساس می گردد که یکی از دلایل آن، افزایش جمعیت سالمند این منطقه و احتیاج به دسترسی آسان سالمندان به پزشک، سرویس های پزشکی و... عنوان شده است.

شاید بتوان گفت تنها فناوری که می تواند به این احتیاج گسترده در منطقه پاسخی مناسب بدهد، فناوری 5G است. جالب اینجاست که کاربران نیز این احتیاج را حس می نمایند و بی صبرانه در انتظار استفاده از آن هستند که اینْ یکی از تفاوت های اصلی بعضی کاربران آسیایی و اروپایی به شمار می رود.

کاهش رشد جمعیت نیز یکی دیگر از چالش های این منطقه است که به نظر می رسد گره مسائل و چالش های مربوط به آن، تنها با یاری همین فناوری باز می گردد. این موضوع احتیاج دولت ها به اتوماسیون با یاری 5G و مقابله با کمبود احتمالی نیروی کار در بخش های تولیدی را در آینده برجسته تر می نماید.

افزایش مهاجرت از مناطق روستایی به شهری در این منطقه نیز سبب ایجاد کلانشهر های زیادی در این منطقه خواهد شد و دولت ها و بخش خصوصی احتیاج دارند با راه چاره های دیجیتال و مبتنی بر 5G به این احتیاج ها پاسخ بدهند تا سریع تر به نتیجه برسند. پاندمی کووید 19 نیز دیگر چالش عظیم برای منطقه آسیا - اقیانوسیه بوده است که احتیاج به پهنای باند بیشتر برای دورکاری و سرعت بالاتر اینترنت را نمایان تر نموده است.

این منطقه درواقع می خواهد با تجهیز به فناوری 5G در برابر پاندمی یا اپیدمی های احتمالی بعدی مجهزتر باشد و راحت تر به مردم یاری کند.

چین پیشتاز فناوری 5G

GSMA درتازه ترین گزارش خود آورده است منطقه آسیا - اقیانوسیه تا سال 2025 به عظیم ترین منطقه 5G در جهان تبدیل خواهد شد و طبق این گزارش کشور های استرالیا، چین، ژاپن و کره جنوبی در رده های بالایی جدول کشور های عضو این منطقه از نظر این شاخص قرار دارند. راه اندازی شبکه های تجاری 5G در این بازار ها در سال 2019 سبب شد تا پیش بینی گردد که تعداد اتصال های 5G در این منطقه تا سال 2025 به رقم 675 میلیون اتصال برسد.

لازم به ذکر است این تعداد اتصال بیش از نیمی از کل اتصال های 5G جهان خواهد بود که انتظار می رود در سال 2025 در جهان برقرار باشد. بعضی دلیل پیروزیت آسیا در مسابقه اینترنت 5G را وجود کشوری مانند چین به عنوان یکی از پیشتازان این عرصه می دانند، اما بعضی دیگر از محققان معتقدند این موضوع نشان از درک حساسیت موضوع توسط کشور های منطقه دارد.

بعضی نیز معتقدند که حرکت آسیا به سمت پیشرفته ترین شبکه های پهن باند موبایل نشان دهنده آگاهی آنان از ارزش روزافزون اکوسیستم تلفن همراه برای اقتصاد منطقه است.

به همین دلیل پیش بینی می گردد میزان سرمایه گذاری اپراتور های تلفن همراه از سال 2018 تا سال 2025 در حوزه ارائه خدمات نسل پنجم، به حدود 370 میلیارد دلار برسد. در این گزارش آمده است که تا سال 2025 یک سوم کل ارتباطات نسل پنجم جهان در چین جریان خواهد داشت و 24 کشور منطقه آسیا - اقیانوسیه نیز از این خدمات بهره مند می شوند.

همچنین انتظار می رود ارزش بازار زیرساخت 5G در جهان از 1.04میلیارد دلار در سال 2019 به 152.56میلیارد دلار در سال 2027 برسد که نشان از رشد 8606 درصدی نرخ رشد سالانه مرکب (CAGR) در فاصله سال های 2020 تا 2027 دارد و بخش عمده این افزایش ارزش نیز از منطقه آسیا -اقیانوسیه نشأت می گیرد.

همچنین باید گفت که بخش صنعت در جهان بیشترین تأثیر را از 5G خواهد گرفت بنابراین کشور هایی با زیرساخت های صنعتی بیشتر و مجهزتر بی شک باید با افق دید بازتری برای توسعه اینترنت نسل پنجم در کشور خود کوشش داشته باشند و با موانع آن مقابله نمایند.

گفته می گردد نرخ رشد سالانه مرکب (CAGR) برای فعالان حوزه 5G از سال 2019 تا 2024، حدود 46.4 درصد خواهد بود. نرخ رشد سالانه مرکب (CAGR) میانگین نرخ رشد سالانه یک سرمایه گذاری است که در دوره ای طولانی تر از یک سال انجام می پذیرد.

در حقیقت این شاخص عددی، بیانگر نرخ ثابت رشد سرمایه و روشی برای محاسبه ساده و آسان نرخ بازگشت سرمایه است.

لازم به ذکر است همراه با توسعه فناوری اینترنت نسل پنجم فرصت های شغلی در زمینه اتوماسیون، هوش مصنوعی، تحول دیجیتال و... در منطقه رو به افزایش است و می توان گفت که اینترنت اشیا (IOT) یکی از این فرصت هاست که در عصر فناوری 5G ضامن ایجاد فرصت های شغلی متعددی در آسیا - اقیانوسیه و جهان خواهد بود.

عملکرد پیروز آسیا در 4G

در منطقه آسیا همچنین شاهد رشد سریع اینترنت 4G بوده ایم و پیشرفته ترین بازار های اینترنت نسل چهارم را در این منطقه شاهد هستیم که از آن ها می توان به ژاپن و کره جنوبی اشاره نمود.

هندوستان، اندونزی، تایلند و ویتنام نیز از کشور های آسیایی محسوب می شوند که در زمینه فناوری 4G پیروزیت های قابل توجهی کسب نموده اند. انتظار می رود تا سال 2025 حدود 62 درصد از اتصال های تلفن همراه در آسیا روی شبکه 4G و 14 درصد از این ارتباط های تلفن همراه نیز بر بستر اینترنت نسل پنجم تلفن همراه (5G) برقرار گردد.

مت گرنرید مدیرکل GSMA در این باره گفته است: منطقه آسیا - اقیانوسیه طی سال های اخیر، مهاجرتی بسیار سریع را به شبکه های پهن باند تلفن همراه و همچنین تلفن های هوشمند تجربه نموده است و با ورود به عصر 5G قرار است نقشی پیشگام در جهان ایفا نماید.

وی ادامه داد: طی چندسال آینده اپراتور های تلفن همراه در آسیا سرمایه گذاری حدود 200 میلیارد دلاری برای به روزرسانی و توسعه شبکه های 4G و همچنین راه اندازی شبکه های جدید 5G به منظور تسریع در رشد اقتصاد های دیجیتالی آسیا و جوامع مختلف خواهند داشت.

همچنین وقتی پای تعداد کاربران تلفن همراه به میان می آید باز هم می بینیم که منطقه آسیا - اقیانوسیه دست بالاتر را در جهان دارد. در این گزارش آمده است که بیش از نیمی از کاربران تلفن همراه جهان در منطقه آسیا پاسیفیک (آسیا- اقیانوسیه) زندگی می نمایند که این موضوع بیشتر به دلیل دو بازار عظیم تلفن همراه یعنی چین و هندوستان رقم خورده است. انتظار می رود که تا سال 2025 در منطقه آسیا -اقیانوسیه تعداد کاربران تلفن همراه به 3.2 میلیارد نفر برسد.

منبع: روزنامه ایران

منبع: فرادید
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1455

به "اروپا در فناوری 5G از آسیا عقب ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اروپا در فناوری 5G از آسیا عقب ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید