موضوعات جالب و زیبایی که در کشور های مختلف تدریس می شود

به گزارش مجله خبری تیرول، خبرنگاران: وقتی هنوز بچه هستیم نمی فهمیم که دانش، قدرت است. درس خواندن های شب امتحان و تکالیف خانه، اشتیاق ما را به مدرسه کم می کرد. اما خوشبختانه به نظر می رسد که معلمان بالاخره در حال فهمیدن این موضوع هستند. در مدارس سراسر جهان، دروسی وجود دارد که به بچه ها کمک می کند از درس خواندن لذت ببرند.

موضوعات جالب و زیبایی که در کشور های مختلف تدریس می شود

شادی (آلمان)

چطور مسرور باشیم؟ بسکمک از ما دوست دارند این راز را بدانند. در آلمان، بچه ها یاد می گیرند در مدرسه یاد می گیرند که در هماهنگی با خودشان و جهان زندگی کنند. درس شادی در بیش از 100 مدرسه تدریس می شود. در یکی از آن ها، در هایدلبرگ، مدیر مدرسه این کلاس را تدریس می کند. هیچ امتحان یا آزمونی وجود ندارد، اما در طول سال، هر دانش آموز سعی می کند پروژه مهربانی خود را عملی کند. به عنوان مثال، آن ها ویدئویی آماده می کنند که می تواند دیگران را کمی مسرور کند. آن ها می تواند داوطلب شوند یا یک رویداد خیریه ترتیب دهند.

این دروس در سایر مدارس جهان هم تدریس می شوند: مثل بوتان، کرت و استرالیا. در استرالیا این برنامه آموزش مثبت نامیده می شود و بر اساس تحقیقات مارتین سلیگمن است که هنوز هم فعالانه درباره روش های شادبودن تحقیق می کند.

اکتشاف (آمریکا)

این یک کلاس عملی است که دانش آموزان در آن به بخش های مختلف شهرشان می فرایند؛ مثلا، به یک مزرعه محلی، بازار، رستوران یا تصفیه خانه فاضلاب. این درس یک بار در هفته است و 5 ساعت طول می کشد. بعد از هر سفر، معلم درمورد بخش های نظری درس صحبت می کند. اگر کلاس درباره غذا باشد، بچه ها می فهمند که غذا ها از کجا می آیند و قیمت واقعی آن ها چقدر است، سبزیجات چطور پرورش داده می شوند و...

دانش آموزان پس از یادگیری اطلاعات جدید یک رستوران باز می کنند: آن ها موادغذایی می خرند و غذا درست می کنند، میز ها را آماده می کنند و بعد از خودشان تمیز می کنند. همچنین این برنامه اغلب شامل توسعه برند و مفهوم رستوران، مطالعه سیستم تولید آگاهانه موادغذایی، محاسبه ارزش غذایی خوراکی ها، جمع آوری محصولات و یادگیری نحوه استخدام افراد هم می شود.

ارتباطات (اسپانیا)

کلاس ارتباطات در اسپانیا اجباری است. همه دانش آموزان اسپانیایی 3 تا 11 سال در این کلاس شرکت می کنند. درس ها بسیار راحت هستند: دانش آموزان فیلم می بینند و درباره موقعیت های مختلف با هم حرف می زنند. موضوعاتی مثل ارتباط با دیگران و حل مسائل مختلف مورد بحث قرار می گیرند. بچه ها یاد می گیرند احساسات خود را کنترل کنند و به دیگران گوش دهند. هر هفته آن ها درباره مسائل اجتماعی بسیار جدی بحث می کنند.

خانه داری و مشتری مداری(سوئد)

هیچ چیز غیرعادی در کلاس خانه داری وجود ندارد. به جز یک چیز: این کلاس فقط مختص دختران نیست، پسران هم در آن شرکت می کنند. همه در کنار هم می نشینند، خیاطی می کنند، از چکش استفاده می کنند و لانه پرنده می سازند؛ و البته، یاد می گیرند چطور آشپزی کنند.

اما آن ها یک کلاس تئوری هم دارند: قوانین تغذیه سالم، محاسبه موادمغذی مهم و حتی بودجه بندی مالی. با سوئدی های کوچک مثل یک بزرگسال رفتار می شود: آن ها یاد می گیرند مقتصد و خودکفا باشند؛ بنابراین در کنار خانه داری، معلمان درمورد مهارت مشتری مداری هم صحبت می کنند. در واقع، این بدان معناست که دانش آموزان حقوق خود را یاد می گیرند و اینکه چطور برای حقوق خود در فروشگاه یا دفاتر دولتی بجنگند.

کلاس جنگل (بریتانیا)

بریتانیایی ها از کودکی به جنگل حس خانه دارند. آن ها از سنین بسیار کم می آموزند چطور در جنگل جهت یابی کنند، شاخه ها را ببُرند، آتش روشن کنند، کلبه بسازند و گیاهان و قارچ های خوراکی را از غیرخوراکی تشخیص دهند. در برخی مدارس، هر روز کلاس مدرسه جنگلی دارند. آن ها چطور می توانند هر روز به طبیعت بفرایند؟ به راحتی، یک جنگل کوچک (یک منطقه درختکاری) در نزدیکی مدرسه وجود دارد که پیاده بتوان به آن جا رفت.

کلاس بحث و مناظره (هلند)

در هلند، این درس در کلاس زبان تدریس می شود. بچه ها به دو گروه تقسیم می شوند و برای دیدگاه خود مبارزه می کنند. بچه ها اجازه ندارند دیدگاهی که دوست دارند را انتخاب کنند، همه چیز بر اساس شانس است. معلم ارزیابی می کند که اطلاعات چقدر درست ارائه شده است. از همه مهم تر، وقتی بحث داغ می شود، معلم بر هر گونه پرخاشگری بچه ها نظارت دارد.

در نتیجه، تحمل بچه ها نسبت به دیگران بالا می رود و می فهمند که همه مسائل حداقل دو جنبه دارند. در این کلاس، بچه ها روش های سخنرانی، محتوا، زبان بدن، تقلید ها و احساسات درونی حین بحث را یاد می گیرند.

هوش مصنوعی (چین)

کلاس هوش مصنوعی در مقاطع دبستان و راهنمایی چین تدریس می شود. البته درس جدیدی است و از سال 2019 در برنامه مدارس ظاهر شده است. از طریق یک مجموعه 10 کتابی، بچه ها نه تنها درباره تاریخچه هوش مصنوعی، بلکه درباره روش های استفاده از آن یاد می گیرند. مثلا، تشخیص چهره، رانندگی اتوماتیک و امنیت اجتماعی. علاوه بر کلاس های نظری خسته کننده، بچه ها ربات می سازند تا آموخته های خود را تمرین کنند.

یوگا (بریتانیا، آمریکا، استرالیا)

آیا بعد از کار برای کاهش استرس به کلاس یوگا می روید؟ دانش آموزان برخی کشور ها خوش شانس هستند و در مدرسه یوگا کار می کنند. کلاس های یوگا در مقاطع راهنمایی و دبیرستان مدارس بریتانیا، استرالیا و آمریکا تدریس می شود.

این درس دو بار در هفته و حداقل 40 دقیقه است. معلمان برای اینکه حق تدریس آن را داشته باشند، باید یک دوره 6 هفته ای را بگذرانند. آن ها توجه زیادی به نحوه عملکرد سیستم عصبی بچه ها دارند و به بچه هایی که مدیتیشن برایشان سخت است، کمک می کنند. بچه های کوچکتر فقط چند دقیقه مدیتیشن می کنند تا آرام شوند و صبر را تمرین کنند. نوجوانان یاد می گیرند با درگیری هایی که در هر گروه از مردم اجتناب ناپذیر است، مقابله کنند. آن ها یا می گیرند احساسات خود را به زبان بیاورند و همه مسائل را با آرامش حل کنند.

دانش آموزان تمرینات تنفسی انجام می دهند با استفاده از ارتباطات غیرخشونت آمیز آرام می شوند. هدف اصلی فکر کردن درباره چیز های خوبی است که می توانید به طرف مقابل بگویید تا به درستی ارتباط برقررار کنید.

موج سواری (استرالیا، نیوزیلند، هاوایی)

استرالیا با اقیانوس ها و مردمی احاطه شده که تمام طول سال در آن موج سواری می کنند. استرالیایی ها از کودکی و در کلاس های موج سواری اجباری، این ورزش را یاد می گیرند. مربی موج سواری به آن ها نشان می دهد که چطور با تخته موج سواری کار کنند و تعادلشان را حفظ کنند.

این ورزش برای بدن عالی است، همان طور که از هیکل موج سواران هم می توان فهمید. همچنین در این کلاس به بچه ها یاد می دهند چطور در هماهنگی با طبیعت زندگی کنند و آن را کنترل کنند. البته فقط بچه های که در نزدیکی اقیانوس زندگی می کنند، شانس شرکت در این کلاس ها را دارند. بچه های که از آب دور هستند، کلاس اجباری شنا دارند.

تحسین طبیعت (ژاپن)

ژاپنی ها فکر می کنند که مطالعه طبیعت کافی نیست، ما باید آن را تحسین کنیم. این نگرش درست است. در این کشور، قبل از بودائیسم، آئین شینتو بوده که یکی از اصول اصلی آن تحسین طبیعت است. بسکمک از مدارس ژاپنی کلاس اجباری تحسین طبیعت را ارائه می دهند.

این کلاس ها خسته کننده نیستند بلکه یک گردش جالب هستند. مکان های زیبا، گیاهان، پرندگان و حیوانات؛ بچه ها می توانند این ها را در واقعیت ببینند. معلمان فقط نشان نمی دهند و حرف نمی زنند، آن ها به بچه ها یاد می دهند جهانی اطرافشان را دوست بدارند. آن ها یاد می دهند هارمونی را در وقایع طبیعی ببینند و مراقبت رفتارشان در طبیعت باشند. در پایان دوره، بچه ها باید بتوانند توصیح دهند که چرا یک تجربه خاص را بیشتر دوست داشتند. سپس بچه ها به خاطر دانش و مهارت خود نمره می گیرند و در پایان سال امتحان می دهند.

علم زندگی (ترکیه)

در سه سال اول مدارس ترکیه، 4 درس اصلی وجود دارد. زبان ترکی، ریاضیات، زبان خارجی و علم زندگی. در این درس بچه ها درباره جهانی اطرافشان یاد می گیرند. چطور از سلامت خود و طبیعت مراقبت کنند، چرا باید به همه بدون استثنا احترام بگذارند، چه اتفاقاتی در کشور و جهان می افتد، همه این سوالات در این دوره پاسخ داده می شوند.

همچنین معلمان درباره آداب معاشرت و قوانین رفتاری هنگام رفتن به خانه دیگران حرف می زنند. بجه ها رفتار خوب را یاد می گیرند و اینکه چطور با غریبه ها مودب، اما مراقب باشند.

اخلاق (ویتنام)

در ویتنام، تحصیلات هنوز لاکچری به حساب می آید و همه نمی توانند از پس هزینه های آن برآیند. اما بچه ها ویتنامی در 6سالگی خوب و بد را یاد می گیرند. در برنامه مدرسه، یک کلاس اجباری به نام اخلاق وجود دارد. معلمان فقط نمی گویند این کار درست است و باید انجام دهید آن ها توضیح می دهند که چرا این درست است و چه اقدامات خاصی منجر به آن می شود.

منبع: brightside

منبع: برترین ها
انتشار: 9 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 710

به "موضوعات جالب و زیبایی که در کشور های مختلف تدریس می شود" امتیاز دهید

1 کاربر به "موضوعات جالب و زیبایی که در کشور های مختلف تدریس می شود" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موضوعات جالب و زیبایی که در کشور های مختلف تدریس می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید