راهنمای سفر به قاهره؛ مصر

به گزارش مجله خبری تیرول، قاهره، پایخت مصر و بزرگترین شهر دنیا عرب است. رود نیل از میان این شهر بزرگ و زیبا می گذرد. سفر به قاهره، تجربه ای فراموش نشدنی خواهد بود.

راهنمای سفر به قاهره؛ مصر

برای سفر با تور پوکت همراه ما باشید. هیچ جا بهتر از سواحل زیبای تایلند نمیتواند خستگی را از تن شما بدر کند و تجربه آرامش را به شما بدهد.

قاهره، از قرن نوزدهم میلادی، مرکز تجاری و یکی از مهم ترین شهرهای مصر بوده است. این شهر، با همه شلوغی و دردسرهایی که دارد، که بین همه شهرهای بزرگ دنیا مشترک است، جاذبه های فراوانی برای گردشگران دارد. همه آنچه که مصر را با آن می شناسید، در قاهره منتظر حضور شما است؛ از اهرام بزرگ و باشکوه گرفته تا آثار تاریخی و غذاهای لذیذ عربی.

در موزه های متعدد این شهر می توانید آثار به جا مانده از گذشتگان را ببینید و در گالری های هنری، با فرهنگ متفاوت مصریان روبه رو شوید. با تماشای اهرام بزرگ مصر، در دل تاریخ سفر کنید و با سر زدن به مساجد تاریخی و کلیساها، تنوع فرهنگی و مذهبی را نظاره کنید.

در این راهنمای سفر، نکات مهمی که برای سفر به قاهره احتیاج دارید، مطرح می کنیم.

اطلاعات ضروری | آب و هوا | بهترین زمان برای سفر | هزینه های سفر | صرفه جویی در هزینه ها | جاذبه ها | رژیم غذایی

اطلاعات ضروری

اختلاف ساعت با تهران

قاهره در منطقه زمانی UTC/GMT +2 واقع شده است و ساعت رسمی آن دو ساعت و نیم از تهران عقب تر است.

زبان رسمی

مصری - عربی

واحد پول

پوند مصر (EGP)

هر پوند= 1894 ریال

نوع برق شهری

برق شهری در قاهره 220 ولت و 50 هرتز است. دوشاخه ها و پریزها از نوع C و F است که در ادامه تصویر آن را مشاهده می کنید:

کد کشور

+20

شماره های اضطراری

پلیس: 122

آتش نشانی: 180

آمبولانس: 123

جهت رانندگی

راست

فرودگاه های بین المللی

فرودگاه بین المللی قاهره

شرایط آب و هوا

مصر آب و هوای خشک بیابانی دارد. قاهره همواره گرم است و شب های خنکی دارد. در قاهره فقط دو فصل وجود دارد یک فصل خیلی گرم که میانگین دمای هوا به 35 درجه می رسد و بین ماه مه تا اکتبر است و یکی زمستان های ملایم از نوامبر تا آوریل.

بهترین زمان برای سفر

بهترین زمان برای سفر به قاهره از مارس تا آوریل و از اکتبر تا نوامبر است. در این دو مدت زمان کوتاه، آب و هوا نسبتا ملایم است، جمعیت گردشگران کاهش می یابد و در بیشتر ایام هفته، هزینه هتل ها پایین تر است.

هزینه های سفر

هزینه های روزانه در سفر به مصر

سفر ارزان: تا 600 پوند (یک میلیون و 100 هزار تومان)

اتاق دوتخته با امکانات پایه: 170 پوند (320 هزار تومان)

ساندویچ فلافل: 2/5 پوند (5 هزار تومان)

ورودی بیشتر جاذبه های گردشگری: 40 تا 100 پوند (75 هزار تا 190 هزار تومان)

بلیط قطار فرست کلاس از قاهره به اقصر: 109 تا 200 پوند (200 هزار تا 380 هزار تومان)

سفر میان رده: بین 600 تا 1800 پوند (از یک میلیون و صد هزار تومان تا 3 میلیون و 400 هزار تومان)

اتاق دوتخته میان رده با تهویه مطبوع: 30 دلار آمریکا

دو وعده غذا در رستوران همراه با سرویس: 80 پوند (150 هزار تومان)

ماشین و راننده: 350 پوند (600 هزار تومان)

پرواز قاهره به اقصر: 650 پوند (یک میلیون و دویست هزارتومان)

سفر لوکس: بیش از 1800 پوند (بیش از 3 میلیون و 400 هزار تومان)

هتل لوکس: 130 دلار

دو وعده غذا: 180 پوند (340 هزار تومان)

تورهای شخصی یا راننده: ساعتی 100 پوند (190 هزار تومان)

کروز روز نیل: نفری از 175 دلار به ازای هر شب

صرفه جویی در هزینه ها

اگر برای سفر به قاهره مجموعه ای از نکات را در نظر بگیرید، در مجموع این شهر و به طور کلی کشور مصر، مقصد نسبتا ارزانی برای سفر است.

در فصل خلوت سال سفر کنید

اگر می خواهید سفرتان تا جایی که ممکن است کم هزینه باشد، باید در وسط تابستان یعنی از جولای تا سپتامبر به مصر سفر کند یعنی در فصل خلوت گردشگری مصر. در این فصل، جاذبه ها و اماکن عمومی بسیار خلوت هستند، هتل ها مسافران کمی دارند و هزینه آنها پایین تر است و فرصت های بیشتری برای چانه زدن و کم کردن هزینه ها برای توریست ها وجود دارد. یکی از مهم ترین معایب سفر در این فصل، هوای فوق العاده گرم است.

پروازها و هتل را زودتر رزرو کنید

اگر بدون تور و به طور مستقل می خواهید سفر کنید، حتما از مدت ها قبل پروازها و هتل را رزرو کنید. با این کار تا حد زیادی در هزینه های سفرتان صرفه جویی می کنید. حتی ممکن است در سایت های فروش و رزرو بلیط، بتوانید پیشنهادات ویژه و تخفیف های خوبی بگیرید.

از قطارهای شبانه بهره ببرید

در مصر می توانید از قطار و اتوبوس برای سفرهای بین شهری ارزان بهره ببرید. قطارهای شبانه از مبدا قاهره به شهرهای اطراف، ارزان ترین راه برای سفر از قاهره است. برای سفر داخل شهری در قاهره هم می توانید از تاکسی بهره ببرید به شرط اینکه قبلا چانه بزنید و سر قیمت ها به توافق برسید. تعجب نکنید اگر رانندگان در مقصد از شما پول بیشتری طلب کردند. شما همان مبلغی که توافق کردید بپردازید و به اعتراضات راننده توجه نکنید. می توانید از قبل به وسیله هتل در خصوص نرخ کرایه های تاکسی برای مناطق مختلف شهر، مشورت بگیرید تا رانندگان از شما هزینه اضافه نگیرند.

در مرکز شهر اقامت کنید

در مناطق مرکزی شهر هم تنوع اقامتگاه ها بیشتر است و هم هتل ها به جاذبه های گردشگری نزدیک تر هستند. بنابراین لازم نیست بابت هزینه حمل و نقل در شهر، پولی بپردازید و می توانید پیاده به بسیاری از دیدنی های شهر سر بزنید.

در مناطق خلوت، غذا بخورید

از غذا خوردن در رستوران ها و کافه های مناطق توریستی شهر اجتناب کنید چون مجبور می شوید بسیار بیشتر از قیمت واقعی غذا هزینه کنید. ارزان ترین و گاهی لذیذترین انتخابی که دارید، غذا خوردن در غرفه های خیابانی یا خرید از فروشنده های غذای خیابانی است. البته دقت کنید که از جای مطمئن غذا بخرید و توجه داشته باشید که مکان مورد نظرتان اصول بهداشتی را رعایت کند. برخی از هتل های ارزان هم، رستوران دارند که می توانید در آنها غذاهای ارزان تری پیدا کنید. البته اینها در شرایطی است که بخواهید بیرون غذا بخورید. می توانید خودتان مواد غذایی مورد احتیاج بخرید و غذای خود را آماده کنید که بسیار کم هزینه تر است. به شرطی که شرایط و وقت لازم برای آشپزی داشته باشید.

کارت دانشجویی خود را همراه ببرید

اگر کارت دانشجویی بین المللی دارید، حتما همراه تان ببرید. با نشان دادن این کارت در ورودی بسیاری از جاذبه های گردشگری، نه همه آنها، می توانید تخفیف بگیرید. ضمناً لازم نیست زیاد بابت انعام دادن هزینه کنید.

جاذبه های گردشگری

قاهره، یکی از شهرهای بزرگ دنیا است. این شهر همان قدر که شلوغ و پرهیاهو است، زیبا و دیدنی هم هست. تاریخ و فرهنگ غنی و متفاوتی دارد. گردشگران این شهر یا کاملا عاشق آن می شوند یا متننفر. سر و صدا، شلوغی، ترافیک و آلودگی ممکن است بسیاری از گردشگران را آزار دهد اما در کنار همه این دردسرهای زندگی شهری، زیبایی نهفته در پس چندین قرن تاریخ پرفرازونشیب، بسیاری از گردشگران را به سوی قاهره می کشاند.

در ادامه با مهم ترین جاذبه های گردشگری قاهره آشنا می شویم:

اهرام جیزه

سفر برای تماشای اهرام جیزه، یکی از مهم ترین برنامه های گردشگران قاهره است. البته این اهرام در فاصله ای نه چندان دور از قاهره قرار دارند و برای بازدید از آنها باید یک سفر کوتاه نصف روزه ترتیب بدهید. درست در حاشیه شهر، این اهرام و مقبره های بزرگ و باشکوه، توجه هر بیننده ای را جلب می نمایند و قرن ها است که موجب شگفتی مردم می شوند. اهرام جیزه، مهم ترین جاذبه گردشگری مصر هستند. حتی با وجود گرمای شدید، هوای نامطبوع و شلوغی و دردسرهای آن، بازدید از این جاذبه را به هیچ عنوان نباید از دست بدهید.

هرم خئوپس یا هرم بزرگ جیزه که با نام هرم خوفو هم مشهور است، بزرگترین هرم در مجموعه اهرام جیزه است. گذرگاه های باریک درونی آن را می توانید ببینید که به یک اتاق آرامگاهی بزرگ منتهی می شوند. درون این اتاق، یک تابوت سنگی خالی وجود دارد.

هرم خفره، یکی دیگر از هرم های این مجموعه است که دارای یک تونل داخلی است. هرم منقرع، از این هرم کوچک تر است. علاوه بر این چند هرم، مجسمه ابوالهول با تن شیر و سر فرعون، در این مجموعه تاریخی واقع شده است. این مجسمه یکی از قدیمی ترین سازه های نمادین دنیا است.

این مجموعه تاریخی در 13 کیلومتری جنوب غربی مرکز شهر قاهره، در جیزه، خیابان اهرام، واقع شده است.

موزه مصر

مجموعه بزرگ و بی نظیری از اشیا و آثار باستانی در موزه مصر به نمایش درآمده است؛ مجموعه ای فوق العاده که باعث شده این موزه یکی از بهترین موزه های دنیا باشد. برای اینکه بتوانید تک تک اشیای موزه را به دقت ببینید، باید مدت زمان بسیار زیادی را صرف کنید و در یک سفر کوتاه چند روزه امکان پذیر نیست. این مجموعه توسط مصرشناس فرانسوی، اوگوست ماریت در سال 1857 پایه گذاری شد و بعدها به مکان فعلی اش منتقل شد. به دلیل کمبود فضا، همه آثار متعلق به موزه، به نمایش درنیامده است. اگر زمان کافی برای تماشای موزه ندارید، می توانید چند گالری آن را انتخاب کنید مثلا گالری Tutankhamun .

در این گالری می توانید آثار باقیمانده از فراعنه مصر مثل تاج و تخت و ... را ببینید که از حفاری مقابر آنها به دست آمده است. مجموعه مومیایی های سلطنتی، در اتاق های 56 و 46 را از دست ندهید.

این موزه درست در کنار میدان تحریر، یکی از میدان های مرکزی قاهره واقع شده است. بهترین راه برای اینکه خود را به موزه برسانید استفاده از متروی قاهره است. در ایستگاه Sadat که در میدان تحریر واقع شده است پیاده شوید و با یاری علائم راهنما، موزه را پیدا کنید.

مسجد الازهر

این مسجد یکی از بهترین نمونه های معماری دوران فاطمیه قاهره و یکمی از قدیمی ترین مساجد شهر است که هنوز پابرجا است. ساخت این مسجد در سال 972 میلادی به انتها رسیده است. ضمناً این مسجد و مدرسه، یکی از قدیمی ترین دانشگاه های دنیا است. حتی امروزه هم دانشگاه الازهر، یکی از مهم ترین مراکز علوم دینی در دنیای اسلام است.

برای ورود به صحن مرکزی باید کفش های خود را در بیاورید. ورودی اصلی مسجد در وجه شمال غربی بنا واقع شده است. در سمت راست مدرسه El-Taibarsiya واقع شده است که قدمت محراب آن به سال 1309 برمی گردد. از صحن مرکزی می توانید چشم انداز زیبایی از پنج مناره بنا را ببینید. در کنار صحن مرکزی، نمازخانه واقع شده که 3 هزار مترمربع وسعت دارد.

مسجد الازهر در مرکز منطقه اسلامی قاهره واقع شده است و به سادگی با تاکسی قابل دسترسی است.

منطقه قدیمی قاهره

این منطقه تاریخی پر از خیابان ها و گذرگاه های پرپیچ و خم و میزبان کلیساهای کوچک متعدد است. جایی که یکی از امپراتوران رومی، قلعه ای در کنار رود نیل ساخته است. هنوز هم بخش هایی از برج های رومی این منطقه، بر فراز خیابان اصلی آن دیده می گردد. یک موزه در این منطقه واقع شده است که در آن می توانید در خصوص تاریخچه مسیحیت در مصر اطلاعات جالبی به دست آورید. یکی دیگر از دیدنی های این منطقه، کلیسایی است که قدمت آن به قرن نهم برمی گردد. البته این کلیسا در قرن چهارم پایه گذاری شده اما در قرن نهم، بازسازی شده است.

برای بسیاری از مسافران مسیحی قاهره، مهم ترین جاذبه این منطقه، کلیسای St. Sergius and Bacchus است؛ طبق افسانه های محلی، حضرت مریم و حضرت عیسی (ع) در این کلیسا پناه گرفته اند؛ زمانی که دستور قتل نوزادان پسر داده شده بود. اولین مسجد ساخته شده در مصر هم در همین محله واقع شده است؛ مسجد جامع عمرو بن العاص.

این منطقه قدیمی به راحتی به وسیله مترو قابل دسترسی است. برای بازدید از این منطقه باید در ایستگاه متروی Mar Girgis توقف کنید.

بازار خان الخلیلی

گشت و گذار در بازار خان الخلیلی یکی از منحصربه فردترین تجربیات خرید در تمام دنیا است. این بازار به سبک بازارهای خاورمیانه ای، هزارتویی از گذرگاه های باریک و پیچ دار است که در سال 1400 میلادی پایه گذاری شده است. جایی که هنوز هم در آن صدای کار کردن و چکش زدن فلزکاران به گوش می رسد. خیابان های اصلی به فروش محصولات توریستی تر اختصاص دارند اما گذرگاه های فرعی تر به کارگاه ها و مغازه های کوچکی اختصاص دارد که در آنها می توانید محصولات سنتی و صنایع دستی مصر را خریداری کنید. از منسجوجات دست بافت محلی گرفته تا اشیای قدیمی و اشیای فلزی زیبا مثل انواع آباژور، همه چیز در این بازار پیدا می گردد. مشهورترین کافی شاپ قاهره در همین بازار واقع شده است. این کافی شاپ بهترین قهوه های عربی و چای و انواع دم نوش را برای فروشندگان، خریداران و گردشگران با سرعت بالا سرو می نماید.

گذرگاه اصلی بازار برای خریدارن، خیابان Al-Muski است. کارگاه های طلا و نقره در شمال تقاطع این خیابان قرار دارند. بازار ادویه در قسمت جنوبی واقع شده است. در بخش شرقی، مسجد سیدنا حسین، واقع شده است. این مسجد به سبک نئوگوتیک و در سال 1792 میلادی به افخار سید الشهدا (ع)، ساخته شده است.

قلعه صلاح الدین

بر فراز تپه مقطم، قلعه ای در سال 1176 به دستور صلاح الدین ایوبی ساخته شده است. البته بنای اصلی که اولین بار ساخته شد، مدت های زیادی است که از میان رفته و فقط بخش های شرقی دیوارهای بیرونی آن به جا مانده است.

مسجد محمد علی یکی از مهم ترین جاذبه های این قلعه است. مناره های باشکوه این مسجد، یکی از مهم ترین نمادهای شهر قاهره است. یکی دیگر از دلایلی که باعث می گردد گردشگران از این قلعه دیدن نمایند، چشم انداز زیبایی است که از شهر دارد. بر فراز این قلعه می توانید نمای زیبایی از قاهره را ببینید که زیر پای شما گسترده شده است.

مسجد محمد علی

در شمال شرقی این مسجد، مسجد النصیر واقع شده است که بین سال های 1318 تا 1335 به دستور محمد النصیر ساخته شده است. از دیگر بخش های این مجموعه تاریخی می توان به تعدادی موزه اشاره نمود که علاوه بر آثار به نمایش درآمده در آنها، معماری جالب توجهی هم دارند که تماشای آن خالی از لطف نیست.

مسجد سلطان حسن

یکی از بهترین نمونه های معماری دوران سلطنت مملوک، مسجد سلطان حسن است که با هنر زیبای عربی و تزیینات خاص آنها، به زیبایی تمام تزیین شده است. این مسجد در سال های 1356 تا 1363 ساخته شده است.

فضای بیرونی آن، با محوطه سنگی بزرگی که دارد، یادآور معابد باستانی مصری است. درب ورودی بزرگ و باشکوه در گوشه شمالی بنا، 26 متر بلندی دارد. مناره های بنا در گوشه جنوبی واقع شده و با ارتفاع 81/5 متر، بلندترین مناره در قاهره است. مثل بسیاری از مساجد دیگر، حوضی برای وضو، نمازخانه و راهرو، بخش های دیگر بنا را تشکیل می دهند. بخشی از مسجد، به آرامگاه سلطان اختصاص یافته و تابوت ساده او در آن نگه داری می گردد.

باب زویله (Bab Zuweila)

باب زویله یکی از دیدنی ترین دروازه های بخش اسلامی قاهره است. می توانید از این بنای قرون وسطایی که در قرن یازدهم ساخته شده بالا بروید و چشم اندازهای زیبایی از این منطقه تاریخی را تماشا کنید. این دروازه دو مناره دارد و آخرین دروازه جنوبی بخش قدیمی شهر است که هموز پابرجا مانده است.

خیابان معز الدین الله

این خیابان با بناهایی قدیمی احاطه شده که به سبک معماری دوران سلطنت مملوک ساخته شده اند. برخی از آنها به زیبایی تمام مرمت شده اند و شکوه سابق خود را بازیافته اند. به عنوان مثال یکی از بهترین نمونه هایی که سادگی و زیبایی معماری اسلامی را نشان می دهد مدرسه صالح ایوب است. این مدرسه در سال 1247 ساخته شده است.

سراسر خیابان معز، سنگ فرش شده و فقط مخصوص عابران پیاده است. از دیگر جاذبه های این خیابان می توان مدرسه قلاوون را نام برد که یکی از بهترین نمونه های معماری مملوک است. این مدرسه در سال 1293 تکمیل شده و فضای داخلی آن به زیبایی تمام با کاشی های زیبا، مرمر مرغوب، موزاییک و شیشه های رنگی دیدنی، تزیین شده است. این مدرسه زمانی که افتتاح شد به عنوان بیمارستان هم مورد استفاده قرار می گرفت.

به سمت شمال که بروید به مدرسه النصر محمد می رسید که در سال 1309 پایه گذاری شده است. فضای داخلی این مدرسه هم با جزییات زیاد و به زیبایی تزیین شده است.

مسجد ابن طولون

دومین مسجد قدیمی قاهره که هنوز پابرجا مانده است، بین سال های 876 تا 879 با الگو دریافت از خانه کعبه، ساخته شده است. این مسجد در زمانی که ساخته شد، بزرگترین مسجد دنیا بود. فضای داخلی، صحن و نمازخانه اصلی مسجد به زیبایی تمام تزیین شده است. هنوز هم قطعاتی از منبت کاری ها و حکاکی های قدیمی آن پابرجا باقی مانده است. قطعاتی از موزاییک های قدیمی طلایی محراب مسجد، به شکل قدیمی خود باقی مانده است.

در وجه شمالی مسجد، مناره ای 40 متری با طاقی زیبا در ورودی قرار گرفته و پلکانی مارپیچ به سمت بالا دارد. این مناره با الگوبرداری از مسجد جامع سامرا ساخته شده است. اگر از 173 پله آن بالا بروید، در سکوی بالای مناره، می توانید چشم اندازهای زیبایی از مناظر اطراف را نظاره کنید.

برای سر زدن به این مسجد، کافی است در خیابان Al-Saliba از مسجد سلطان حسن، چند قدمی را پیاده روی کنید.

پارک الازهر

پارک الازهر، ریه سبز منطقه قدیمی شهر است. این پارک در سال 2005 افتتاح شده و مکانی فوق العاده برای فرار از شلوغی و ازدحام خیابان ها است. باغ های زیبا و باغچه های دیدنی پارک، موقیعت مناسبی را برای قدم زدن و هواخوری ایجاد نموده اند.

از این پارک می توانید هنگام غروب آفتاب، چشم انداز زیبایی از منطقه قدیمی شهر را تماشا کنید. ضمناً دو رستوران خوب هم در پارک وجود دارد که برای استراحت کردن و غذا خوردن بسیار مناسب است. در روزهای آخر هفته، پارک شلوغ است و بسیاری از اهالی شهر همراه با خانواده های خود به پارک می فرایند تا چند ساعتی از شلوغی و ازدحام زندگی شهری دور باشند. اگر شلوغ بودن پارک را دوست ندارید، روزهای دیگر هفته را برای سر زدن به پارک انتخاب کنید.

به راحتی می توانید خود را با تاکسی به این پارک برسانید. اما اگر در منطقه قاهره اسلامی اقامت دارید و هوا گرم نیست، می توانید خود را پیاده به پارک برسانید.

محله زمالک (Zamalek)

جزیره Gezira در رود نیل میزبان محله زمالک و بیشتر بوتیک های هنری و رستوران های عالی قاهره است. قدمت این محله به قرن نوزدهم برمی گردد و کل این محدوده، بیشتر حال و هوای اروپایی دارد؛ از نوع معماری گرفته تا خیابان های عریض که در حاشیه آنها درختان نورا قرار دارند و عمارت های قدیمی که اکنون بسیاری از آنها میزبان سفارت خانه های مختلف است.

این محله را می توان یک منطقه توریستی نامید که بهترین جا برای غذا خوردن در رستوران های عالی و لوکس است. تعداد زیادی گالری هنری در این محله وجود دارد که مورد توجه علاقه مندان به هنر قرار می گیرد. تالار هنر، یکی از دیدنی های این منطقه است که در طول سال میزبان نمایگاه های دوره ای متعدد است.

موزه هنر مدرن مصر، مجموعه ای از بهترین آثار هنری قرن بیستم مصر را گردآوری نموده و به نمایش گذاشته است. باشگاه های ورزشی و زمین های تنیس در بخش های جنوبی این محله قرار دارند. بر فراز مناطق سرسبز این محله، برج قاهره با 187 متر ارتفاع، واقع شده است. این برج در سال 1961، ساخته شده است. یکی از کارهایی که در این محله باید انجام دهید، بالا رفتن از برج و تماشای چشم انداز غروب شهر از سکوی بازدید آن است.

برج قاهره

بدون شک دیدن همه جای شهری همچون قاهره که پر از آثار تاریخی باستانی و اسلامی است روزها و شاید هفته ها وقت می برد و تجربه چنین چیزی برای اغلب مردم ممکن نیست. اما شاید بگردد همه این شهر راه هرچند از دور یکجا به تماشا نشست. برج القاهره که با 187 متر ارتفاع بلندترین بنا در کشور مصر به شمار می رود، در جزیره گیزا واقع شده است. گفته می گردد این برج با الهام از یک گیاه لوتوس طراحی و ساخته شده است. تماشای بهترین مناظر از بالای نیل و شهر قاهره تجربه ای است که تا مدت ها از خاطرتان نخواهد رفت.

در بالای برج یک رستوران وجود دارد که فرصت میل کردن یک وعده غذا به همراه تماشای مناظر مرتفع از شهر را برای گردشگران فراهم می نماید.

این برج همه روزه از ساعت 8 صبح تا 12 نیمه شب باز است.

جزیره روضه

این جزیره دیدنی در جنوب جزیره Gezira واقع شده و میزبان یک بنای تاریخی به نام کاخ Monastirli، اقامتگاه یکی از پاشاهای عثمانی است. در باغ های کاخ، درست در گوشه جنوبی جزیره، نیلومتر واقع شده است؛ سازه ای که با آن، جزر و مد و جریان رود نیل را اندازه گیری می کردند و ارتفاع سیل های سالانه را پیش بینی می کردند. این سازه در سال 861 میلادی ساخته شده است.

بیرون از کاخ، خیابان های جزیره روضه، مقصدهایی عالی برای گشت و گذار است. در این خیابان ها، عمارت های قدیمی قرن بیستمی با معماری جالب توجه خود، نظر هر بیننده ای را جلب می نماید.

مسجد الحکیم

الحکیم یکی از عجیب ترین فرمانروایان مصر و از رهبران فاطمیون است که او را به خاطر قوانین عجیب و غریبی که وضع نموده بود، می شناسند. این مسجد به دستور او ساخته شد و در سال 1013 میلادی، ساخت آن به انتها رسید. این مسجد در دوره های زمانی مختلف، کاربری متفاوتی داشته است. زمانی به عنوان مدرسه، زمانی به عنوان پناهگاه و قلعه نظامی و گاهی به عنوان بیمارستانی برای بیماران روحی. این بنا در دهه 1980، کاملا بازسازی شده است. مناره های این مسجد، جالب ترین بخش بنا است.

این مسجد بین دو دروازه مهم و قدیمی شهر واقع شده است؛ یکی باب الفتوح در بخش غربی مسجد و باب النصر در سمت شرق که هر دو با معماری مشابه و در سال 1087 میلادی ساخته شده اند.

مرکز شهر قاهره

اگر دوست دارید در قاهره قرن نوزدهم گشتی بزنید، یعنی زمانی که این شهر، پاریس شرق نامیده می شد، بهترین کار این است که در محله مرکز شهر قاهره قدم بزنید و معماری، خیابان ها و بناهای تاریخی آن را تماشا کنید. سراسر این محله پر از خانه ها و عمارت های قدیمی است که در زمان خود بسیار باشکوه و زیبا بودند و البته هنوز هم بعد از چند صد سال، زیبا و دیدنی هستند.

علاوه بر ساختمان های تاریخی، موزه های متعددی در این منطقه وجود دارد که مجموعه های دیدنی و جذابی از نقاشی، منسوجات و سایر اقلام فرهنگی مرتبط با مصر و تاریخ و فرهنگ این کشور را به نمایش گذاشته اند. به راحتی و با پای پیاده می توانید این محله را بگردید.

خوردن یک وعده شام دلچسب بر روی رود نیل

نیل رودی است که طی هزاران سال گذشته تمدن های بسیاری را به شکوفایی رسانده است. هر یک از این تمدن ها آمدند و رفتند اما نیل هنوز پابرجا است. این رود فرصت های بسیاری را در اختیار کشور مصر گذاشته است. یکی از سرگرمی هایی که با وجود گران بودن، ارزش وقت گذاشتن و هزینه ای را که می کنید دارد، گشت و گذار بر روی این رود است. تعداد زیادی کشتی کروز وجود دارد که برای تفریح روی رود نیل و ارایه یک وعده شام یا ناهار خوشمزه آماده خدمت رسانی هستند.این تورها معمولا بین 2 تا 3 ساعت طول می کشد و در آن برنامه هایی از قبیل پایکوبی سنتی، موزیک، نمایش tanoura (نوعی پایکوبی سنتی) اجرا می شوند. مهمتر از همه یک وعده غذای عالی که تجربه شما از این نوع تورها را تکمیل می نماید.

سفرهای کوتاه از مقصد قاهره

کشور مصر، دیدنی های فراوانی دارد. برای اینکه بتوانید در سفر خود به قاهره از دیگر دیدنی های این کشور هم بازدید کنید، باید سفرهای کوتاه یک روزه به شهرهای اطراف ترتیب بدهید. در ادامه با مهم ترین مقصدهای سفر کوتاه از مبدا شهر قاهره آشنا می شویم.

سقاره

این منطقه باستانی محوطه ای بزرگ برای به خاک سپاری مردگان در مصر باستان بوده است و درگذشتگان پایتخت، ممفیس، در آن به خاک سپرده می شدند. در این منطقه هم هرم های متعددی وجود دارد که یکی از آنها شهرت دنیای دارد. هرم پلکانی سقاره، از همه آنها مشهورتر است. چندین مقبره با نقاشی های دیواری شگفت انگیز در گوشه و کنار این مجموعه دیده می گردد. این مجموعه یکی از دیدنی های مصر است و ارزش آن را دارد که چند ساعتی را به گشت و گذار در آن اختصاص دهید.

این مجموعه باستانی در 30 کیلومتری جنوب قاهره واقع شده است.

تانیس

شهر باستانی تانیس در شمال شرقی منطقه دلتای رود نیل واقع شده است. بقایای حفاری شده این منطقه گرچه به اندازه سایر مناطق باستانی مصر قابل توجه نیستند، بازدید از انها خالی از لطف نیست. این شهر باستانی پادشاهی و مقبره های خالی آن، یکی از چندین مجموعه باستانی مصر است که در انها می توانید آثار باقیمانده از قرن های گذشته را از نزدیک ببینید. به خصوص اگر به تاریخ علاقه مند باشید، از این بازدید لذت خواهید برد.

این مجموعه باستانی در 143 کیلومتری شمال شرقی قاهره واقع شده است.

واحه الفیوم

اگر دوست دارید یک روز از قاهره فاصله بگیرید، اگر عاشق زیبایی های طبیعی و بناهای تاریخی هستید، این واحه بهترین مقصد برای شما است. واحه افیوم دو ساعت با ماشین از قاهره فاصله دارد. دریاچه قارون یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این منطقه است به خصوص برای عاشقان طبیعت. در اطراف این دریاچه انواع مختلف پرندگان زندگی می نمایند. اگر دوست دارید تجربیات فرهنگی در سفر به این واحه داشته باشید، بازدید از بقایای باستانی مدینه مادی و روستای Tunis را از دست ندهید. از این روستا می توانید بهترین محصولات سفالی مصر را خریداری کنید. اگر ماشین شخصی دارید یا خودرو و راننده کرایه نموده اید می توانید همه اهرام این منطقه را در یک روز سر بزنید.

الفیوم در 112 کیلومتری جنوب قاهره واقع شده است.

غذاهای محلی و رستوران های محبوب

مصر را به چیزهای زیادی در دنیا می شناسند مثلا فراعنه، اهرام باستانی، مجسمه ابوالهول، شترهای خندان، هیروگلیف و...

تقریبا همه ما در خصوص این ویژگی های منحصربه فرد مصر شنیده ایم و کم و بیش آنها را می شناسیم. اما یکی از جاذبه های این کشور برای گردشگران، رژیم غذایی و غذاهای محلی است. آشپزی این منطقه هم درست مثل بسیاری از جاذبه های دیگر آن، برای مسافران، مرموز و جذاب است.

اگر برای سفر به قاهره برنامه ریزی می کنید، فرصت امتحان کردن غذاهای محلی آن را از دست ندهید. در ادامه با چند مورد از غذاهای مصری آشنا می شویم که در طول سفر می توانید نوش جان کنید و از خوردن غذاهای جدید با طعم های متفاوت، لذت ببرید.

کوشاری (Koshary)

این غذا با برنج، ماکارونی و عدس تهیه می گردد. روی آن نخود و پیاز و نوعی سس مخصوص می ریزند که با گوجه و سرکه تهیه می گردد. این غذا یکی از محبوب ترین و ارزان ترین غذاهای مصری است و در هر رستورانی پیدا می گردد. مواد اولیه تهیه آن بسیار ساده است و در هر خانه ای به راحتی پیدا می گردد.

کوشاری به یک پدیده اجتماعی تبدیل شده است. مغازه هایی را در مصر خواهید دید که کاملا به سرو و ارائه این غذا اختصاص دارند. در قاهره هم، مراکز و رستوران های زیادی برای امتحان کردن این غذا وجود دارد. یکی از آنها کوشاری التحریر است. شیوه پختن کوشاری شبیه به همان عدس پلوی ایرانی است. با این تفاوت که همراه با عدس، ماکارونی و سس گوجه فرنگی، پیاز سرخ شده، سرکه و نخود هم افزوده شده و همه مواد در یک قابلمه دربسته دم می کشند.

فول مدمس (Ful Mudamas)، خوراک باقلا

این غذا با باقلا تهیه می گردد و آن را معمولا برای وعده صبحانه سرو می نمایند. این غذا را می توان با ادویه های مختلف طبق ذائقه طعم دار کرد اما معمولا به آن نمک و فلفل، زیره سبز و روغن زیتون می زنند. البته بیشتر اوقات مواد دیگری هم به آن اضافه می نمایند مثل انواع سبزیجات از جمله پیاز. این غذا غالبا با نان پیتا یا فرانسوی سرو می گردد اما به شکل ساندویچی هم برای کسانی که وقت کافی برای نشستن ندارند، تهیه می گردد. این غذا را تقریبا در همه غذاخوری ها می توانید پیدا کنید و یک غذای محبوب خیابانی است. اگر فکر می کنید حموص غذای لذیذی است، بدون شک باید این خوراک را هم امتحان کنید.

حمام محشی (Hamam Mahshi)، کبوتر شکم پر

این غذای لذیذ یکی دیگر از غذاهای مصری است که اگر گیاه خوار نیستید در سفر به قاهره حتما باید امتحان کنید. برای تهیه ی این غذا، کبوتر را کباب می نمایند و با بلغور گندم پر می نمایند. این غذا در آفریقای شمالی رایج است. حمام محشی غذای مورد علاقه اهالی این کشور است.

محشی

کلمه محشی به معنای پر شده است. اما معمولا به غذایی که شبیه به دلمه برگ مو تهیه می گردد محشی می گویند. در واقع آن را می توان دلمه مصری نامید. این غذا علاوه بر مصر در بسیاری از کشورهای مدیترانه ای و خاورمیانه ای رواج دارد. البته مدل مصری آن جزو لذیذترین دلمه ها است. برگ های انگور را با برنج طعم دار شده پر می نمایند، با دقت می پیچند و در سسی تهیه شده از گوجه می پزند و با لیمو سرو می نمایند. محشی غذای بسیار لذیذی است و تعجبی هم ندارد که بسیاری از کشورهای دنیا آن را به شکل های مختلف تهیه می نمایند.

علاوه بر برگ مو از مواد دیگری هم برای تهیه این غذا استفاده می گردد. مثلا گاهی برگ کلم را پر می نمایند یا بادمجان و کدو.

فطایر بلدی (Fiteer Baladi)، پیتزای مصری

فطایر بلدی را با نام پیتزای مصری هم می شناسند، غذایی که از چند لایه خمیر فیلو تشکیل می گردد و در تنور گلی می پزند. این غذا را معمولا به شکل ساده سرو می نمایند؛ گاهی با طعم شیرین و با عسل، شربت و پودر شکر هم سرو می گردد و گاهی با طعم نمکی با موادی مثل گوشت، سبزی یا پنیر.

شاورما

شاورما یکی از آن غذاهایی است که در بسیاری از کشورها رایج است و معمولا به عنوان غذای خیابانی هواداران فراوانی دارد. برای تهیه این غذا، گوشت قرمز یا مرغ را کباب می نمایند سپس به شکل ساندویچ به همراه سبزیجات و سس سرو می نمایند. اگر دوست دارید غذاهای خیابانی را امتحان کنید، حتما شاورمای مصری را امتحان کنید. شاورمای اصیل معمولا به همراه سالاد تبوله، فتوش، نان طابون، تاهینی، حمص، شلغم، گوجه فرنگی و خیار سرو می گردد. این غذا امروزه به عنوان یک نوع فست فود در سراسر دنیا شناخته شده است.

فلافل

فلافل یکی دیگر از غذاهای عربی است که در بسیاری از کشورهای دنیا رواج دارد. حتی اگر در ایران هم مشتری فلافل هستید، در قاهره حتما آن را امتحان کنید. این غذا را با نخود و گاهی انواع سبزیجات معطر تهیه می نمایند از این رو غذایی محبوب برای گیاه خواران است. از غرفه های خیابانی مشهور قاهره، فلافل بخرید و نوش جان کنید. حتی اگر دوست ندارید از غرفه های خیابانی خرید کنید می توانید در برخی از رستوران ها آن را امتحان کنید.

کباب و کوفته

کوفته و کباب در بسیاری از کشورهای دنیا با دستورها و طعم های مختلف تهیه می گردد. کوفته را با گوشت چرخ نموده و انواع ادویه ها تهیه می نمایند. از گوشت گوساله یا بره برای تهیه این غذا استفاده می نمایند. درست مثل کوفته قلقلی های پر ادویه ای که به شکل سوسیس آماده می شوند. کباب هم غذای گوشتی دیگری است که با گوشت گوساله طعم دار شده تهیه می نمایند.

ملوخیه (Mulukhiyah)

ملوخیه از آن دسته غذاهایی است که تا آن را امتحان نکنید نمی توانید طعم و مزه متفاوتش را درک کنید. ملوخیا گیاهی است که در خاورمیانه، آفریقای خاوری، آسیای جنوبی و شمال آفریقا به عنوان یک مزه دهنده در آشپزی کاربرد دارد. آن را همراه با سبزیجات معطر دیگر می پزند تا آماده خوردن گردد. این خوراک گیاهی را معمولا همراه با گوشت مرغ یا گوساله سرو می نمایند. البته گاهی از گوشت خرگوش هم استفاده می نمایند. این غذا همراه با گوشت، روی برنج سرو می گردد. در سفر به قاهره این غذای متفاوت را امتحان کنید و از طعم این غذای متفاوت مصری لذت ببرید.

ترشی

ترشی گرچه غذای جداگانه نیست ولی باید در فهرست غذاهای مصری معرفی گردد. ترشی را تقریبا با همه غذاهای مصری سرو می نمایند. مثل ایران، در مصر هم بسیاری از مواد غذایی و سبزیجات را ترشی می نمایند. گل کلم، هویج، فلفل، خیار و...

در رستوران های مصری در کنار غذاها، حتما انواع ترشی هم قرار می دهند. ترکیبی از رنگ های زیبا و ظاهری اشتها برانگیز.

دسر

در مصر، انواع دسر رواج دارد که تنوع آنها بسیار جالب توجه است. از مشهورترین دسرهای مصری می توان به این موارد اشاره نمود: باقلوا، بسبوسه، کنافه و ام علی. بسیاری از این دسرها، در کشورهای دیگر از جمله ایران هم به شکل های مختلف تهیه می گردد.

برای تهیه باقلوا، انواع مغزهای خرد شده را در لایه های خمیر قرار می دهند و روی آن شربت می ریزند.

بسبوسه یک نوع کیک سبک و شنماینده است که روی آن شربت می ریزند.

کنافه شاید در ابتدا خشک به نظر برسد ولی با خمیر نازک و لطیف فیلو تهیه می گردد و بسیار لذیذ است. آن را با آجیل یا خامه پر می نمایند و روی آن شربت می ریزند.

دسر ام علی، نوعی پودینگ است که با خمیر فیلو، آجیل و شیر تهیه می گردد.

بهترین رستوران های مرکز شهر قاهره

مرکز شهر قاهره، میزبان بسیاری از جاذبه های گردشگری و دیدنی های این شهر است. از این رو بسیاری از گردشگران، این منطقه را برای اقامت خود انتخاب می نمایند. ضمناً این محدوده، رستوران های فوق العاده ای دارد از رستوران های چینی و هندی گرفته تا رستوران های بین المللی و سنتی. در ادامه با چند مورد از آنها آشنا می شویم که می توانید در سفر به قاهره به آنها سر بزنید.

رستوران سوئیسی La Chesa

خیابان های مرکز شهر قاهره پر از مسافران و کارمندانی است که در ترافیک و شلوغی، راه خود را پیدا می نمایند و به مقصد مورد نظر خود می فرایند. گاهی این شلوغی و ازدحام، خسته نماینده می گردد و گردشگران احساس می نمایند که به کمی آرامش در یک محیط دنج احتیاج دارند. رستوران سوئیسی La Chesa، در این منطقه، یک رستوران جذاب، دنج و دوست داشتنی است که ساعات خوشی در آن خواهید داشت. منوی این رستوران، مختصر و مفید است و در آن بهترین غذاهای سوئیسی و اروپایی را خواهید یافت. انواع غذاهای دریایی، کرپ، سالاد، استارتر و سایر غذاها را امتحان کنید. اگر صبح ها به این رستوران بروید می توانید صبحانه سوسیسی بخورید که شامل میوه، ماست، آب پرتقال، مربا، عسل، کره، نان رول، شیرینی دانمارکی، چای یا نسکافه است.

رستوران یونانی گریک کلاب (Greek Club)

این رستوران سابقه ای طولانی دارد درست مثل تاریخ کشور یونان. رستوران در میدان Talaat Harb واقع شده است؛ میدانی که در زمان های گذشته، یکی از محبوب ترین مراکز تجمع مهاجران مدیترانه ای بوده است. امروزه هم رستوران میزبان هنرمندان و بسیاری از مهاجران شهر است. تراس فضای باز و باغ های بیرون رستوران بسیار زیبا است و فضای داخلی آن هم به زیبایی تزیین شده است؛ سقف های بلند و پنجره های بزرگی دارد که پرده های زیبا آنها را زینت داده اند. منوی این رستوران هم غذاهای یونانی دارد و هم غذاهای مصری. سالاد یونانی یکی از غذاهایی است که حتما باید در این رستوران امتحان کنید؛ بهترین سالاد یونانی قاهره را فقط در این رستوران می توانید پیدا کنید.

سوشیرامیس (Sushiramis)

سوشی از آن غذاهایی است که در سراسر دنیا به شهرت رسیده و تقریبا در تمام کشورها، رستوران مخصوص سوشی وجود دارد. قاهره هم از این قاعده مستثنی نیست. رستوران های ژاپنی زیادی در سراسر این شهر افتتاح شده اند اما سوشیرامیس یکی از بهترین های آنها است. این رستوران در هتل اینترکنتینانتال واقع شده است و بخشی از آن فضای مشترک با کورنیش کافه دارد. رستوران سوشیرامیس، شیک و مدرن است، دکور زیبایی دارد و در آن یک پیانیست، موسیقی زنده اجرا می نماید. انواع ساشیمی و نیگیری در این رستوران سرو می گردد. اگر غذاهای ژاپنی را دوست دارید، در سفر به قاهره این رستوران را از دست ندهید.

رستوران ماهاراجا

اگر دوست دارید در سفر به قاهره، غذاهای هندی را امتحان کنید، به رستوران ماهاراجا در هتل Ramses Hilton Hotel سر بزنید. این رستوران، یکی از بهترین رستوران های هندی شهر است؛ فضای داخلی آن با آثار هنری هندی و کف پوش های چوب طبیعی تزیین شده است. منوی این رستوران، شامل غذاهای مدرن هندی است و چندین غذا مخصوص گیاه خواران هم دارد.

کوشاری ابو طارق (Koshary Abou Tarek)

این رستوران، یکی از مشهورترین رستوران های قاهره است. با اینکه فقط یک غذا سرو می نماید، همواره شلوغ است. کوشاری تنها غذایی است که در این رستوران می توانید سفارش دهید. این غذای مشهور مصری را با سس سیر و فلفل مخصوص سرو می نمایند. این رستوران دو طبقه است و البته انواع دسر هم دارد.

رستوران فست فود کزاز

رستوران های فست فود زیادی در مرکز شهر قاهره وجود دارد اما کزاز یکی از بهترین فست فودهای شهر است. بهترین شاورما و ساندویچ های شهر را می توانید اینجا امتحان کنید. یکی از غذاهایی که هواداران زیادی در این رستوران دارد، سوپ عدس است که با پیاز خام، لیموی تازه و نان های ترد و لذیذی سرو می گردد. غذایی ساده، سریع و ارزان.

پاپریکا

این رستوران، سابقه ای طولانی دارد و قدمت آن به دهه 1970 برمی گردد. رستورانی دنج و زیبا مشرف به رود نیل که علاوه بر غذاهای مصری، غذاهای بین المللی هم سرو می نماید. رستوران بسیار شیک و مجلل است و چشم اندازهای زیبایی رو به رود نیل دارد. غذاهای این رستوران بسیار لذیذ و رضایت بخش است. کوفته و گولاش گوشت گوساله را امتحان کنید. از میان دسرهای مختلف این رستوران، ام علی و کرم کارامل آن را به شما پیشنهاد می کنیم.

پنجره ای رو به دنیا (Windows on the World)

این رستوران در طبقه سی و ششم هتل Ramses Hilton Hotel واقع شده است و همان طور که از ارتفاع و اسم این رستوران برمی آید، چشم اندازهای زیبایی از شهر قاهره را به نمایش می گذارد. در این رستوران، غذاهای بین المللی سرو می گردد. سالاد پنیر بز را به عنوان استارتر امتحان کنید. انواع دسرها و شیرینی های فرانسوی، بخشی از منوی این رستوران را تشکیل می دهند. این رستوران فضایی آرام بخش و رمانتیک دارد و مناسب شام های عاشقانه دو نفره است.

رستوران سابایا (Sabaya)

رستورانی عالی به همراه پیش غذاها، غذاها و دسرهای بسیار خوشمزه که شبی رویایی را برای شما رقم خواهد زد. گرچه قیمت های این رستوران کمی گران است، اما طعم لذیذ غذاهای لبنانی، مدیترانه ای و مصری در محیطی آرام با خدمه ای خوب ارزش چنین هزینه ای را خواهد داشت. به گفته بسیاری از گردشگرانی که به مصر سفر نموده اند این رستوران بهترین غذاهای لبنانی را در تمام این کشور پخت می نماید. همین خود به تنهایی دلیلی کافی برای تجربه حداقل یک باره این مکان است.

منبع: کجارو / tripadvisor.com / theculturetrip.com / passportandplates.com / lonelyplanet / planetware.com
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 748

به "راهنمای سفر به قاهره؛ مصر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای سفر به قاهره؛ مصر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید