پنج نکته درباره جدیدترین ویروس جهانی

به گزارش مجله خبری تیرول، در واکنش به شیوع ویروس زیکا گروهی از کارشناسان با جمع آوری اطلاعاتی در خصوص این ویروس و پشه آئدس که ناقل آن است و با انتشار یافته های خود، نکات لازم و ضروری را در اختیار مردم گذاشته اند.

پنج نکته درباره جدیدترین ویروس جهانی

دکتر درک مک فادن از دانشگاه تورنتوی کانادا گفت: شیوع ویروس زیکا به شدت به جمعیت پشه ها وابسته است که در سراسر قاره آمریکا وجود دارند و اکنون در تعداد قابل توجهی از کشورها این ویروس مشاهده شده است.

در حقیقت سازمان دنیای بهداشت برآورد نموده که در امسال میلادی (2016) در سراسر دنیا سه تا چهار میلیون نفر از مردم دنیا به این ویروس مبتلا می شوند.

مرکز کنترل و پیشگیری امراض آمریکا به زنان باردار نسبت به سفر به بیش از 20 کشور و منطقه که در آن ها ویروس زیکا مشاهده شده هشدار داده اند.

به گزارش لایوساینس، نکات حائز اهمیتی که باید درباره ویروس زیکا دانست شامل موارد زیر می گردد:

1. ویروس زیکا به طور معمول در بیشتر افراد با علائم و نشانه همراه نیست. در حقیقت علائم این بیماری از هر پنج نفر تنها در یک مورد مشاهده می گردد و شامل تب، درد مفاصل و ماهیچه ها و التهاب ملتحمه است.

این ویروس علاوه بر آنکه می تواند با بروز عارضه میکروسفالی در نوزادان ارتباط داشته باشد با خطر ابتلا به بیماریهای عصب شناختی در افراد بزرگسال نیز مرتبط است. سندرم گیلن باره یکی از این بیماریهاست که بر اثر آن سیستم ایمنی بدن به بخشهایی از سیستم عصبی حمله می نماید.

2. پشه آئدس ناقل ویروس زیکاست و افراد به وسیله گزیدگی پشه آلوده به ویروس زیکا به این عفونت مبتلا می شوند. پشه ناقل این ویروس در مناطق استوایی و نیمه استوایی پیدا می گردد. این پشه همچنین عامل انتقال ویروس های تب دنگی و چیکونگونیاست.

3. کارشناسان به افرادی که قصد دارند به این مناطق سفر نمایند، توصیه می نماید که از خود در برابر گزیدگی این پشه ها مراقبت نمایند چرا که بزرگترین فاکتور خطرزا در ابتلا به این بیماری محسوب می گردد.

4. ویروس زیکا درمان خاصی ندارد. اگرچه با تست خون می توان این ویروس را تشخیص داد در حال حاضر درمانی برای این عفونت وجود ندارد. افراد مبتلا به این بیماری می تواند از داروهایی همچون استامینوفن برای کاهش تب و درد ناشی از عفونت استفاده نمایند.

5. این احتمال وجود دارد که بین ویروس زیکا و تولد نوزادان مبتلا به عارضه میکروسفالی ارتباطی هست اگرچه هنوز این ادعا ثابت نشده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 542

به "پنج نکته درباره جدیدترین ویروس جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پنج نکته درباره جدیدترین ویروس جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید