سه دانشمند انگلیسی برنده نوبل فیزیک

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، خبرگزاری مهر: جایزه نوبل فیزیک سال 2016 میلادی به سه دانشمند فیزیک از آمریکا و بریتانیا رسید. به نقل از گاردین، دقایقی پیش صد و دهمین جایزه نوبل فیزیک توسط آموزشگاه سلطنتی علوم سوئد در استکهلم سوئد به دیوید جی تولس از آمریکا، دانکن هالدان و مایکل کاسترلیتز از بریتانیا رسید.

سه دانشمند انگلیسی برنده نوبل فیزیک

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور ارزان انگلیس همراه باشید.

این جایزه به دلیل تحقیقات در حوزه فیزیک ماده چگال به این افراد تعلق گرفت. مطالعات آنها منجر به شناسایی کلی رفتارهای غیرمنتظره در مواد جامد شده است که در چارچوب محاسبات ریاضی به شرح ویژگیهای عجیب در رشته توپولوژی می انجامد. این تحقیق راه را برای طراحی مواد جدید با تمام انواع خواص هموار می نماید.

فیزیک ماده چگال شاخه ای از علم فیزیک است که به آنالیز سیستم های پر ذره در فازهای چگالیده که آشناترین آنها فازهای جامد و مایع هستند، می پردازد. بدین ترتیب از آن جهت این شاخه را فیزیک ماده چگال می نامند که در این سیستم ها معمولاً چگالی آنقدر زیاد است که نمی توان از برهم کنش ذرات بر یکدیگر چشم پوشید.

مطالعات در فیزیک ماده چگال در حالت عمومی شامل اندازه گیری تجربی خواص مواد مختلف از یک سو و نیز ایجاد و توسعهٔ مدل های نظری ریاضی به منظور درک رفتارهای فیزیکی مشاهده شده از سوی دیگر است.

نوبل فیزیک سال گذشته به تاکاگی کاجیتا از دانشگاه توکیو در ژاپن و آرتور بی مک دونالد از دانشگاه کوئینز در کانادا برای کشف نوسانات نوترینو که نشان می دهد نوترینو دارای جرم است، رسید.

منبع: برترین ها
انتشار: 15 آبان 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 506

به "سه دانشمند انگلیسی برنده نوبل فیزیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سه دانشمند انگلیسی برنده نوبل فیزیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید