نخست وزیر مالزی از ایستادگی و پیشرفت ایران مقابل تحریم ها تمجید کرد

به گزارش مجله خبری تیرول، در حالی که در انتها اجلاس سران اسلامی در مالزی بر همکاری برای بازیابی تمدن اسلامی تأکید شد، نخست وزیر مالزی با افتخار از ایستادگی ایران مقابل چند دهه تحریم تمجید کرد.

نخست وزیر مالزی از ایستادگی و پیشرفت ایران مقابل تحریم ها تمجید کرد

با تور مالزی از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ماهاتیر محمد نخست وزیر باسابقه و باتجربه مالزی، در سرانجام اجلاس سران اسلامی در کشورش، بر ضرورت خوداتکایی کشورهای اسلامی تأکید و در این خصوص از ایران تمجید کرد.

در حالی که در سرانجام اجلاس سران اسلامی در کوالالامپور بر ضرورت همکاری برای بازیابی تمدن اسلامی تأکید شد، ماهاتیر محمد به ضرورت استقلال کشورهای اسلامی اشاره نمود و گفت، اشاره شد که اگر کشورهای اسلامی مستقل و قادر بر ایستادن روی پای خود باشند، چنین رفتارهایی با آنان نمی گردد.

به گزارش وبسایت روزنامه استار مالزی، ماهاتیر به ایران اشاره نمود و گفت: برای من مهم است که تعییناً به ایران اشاره کنم. ایران بر خلاف سال ها تحریم و محاصره، توانسته پیشرفت و تحول را ادامه بدهد. ایران با افتخار چهارمین کشور دارنده بیشترین تعداد مهندس است.

نخست وزیر مالزی که خودش نماد پیشرفت مالزی در دهه های گذشته است، به قطر نیز اشاره نمود و گفت، قطر هم هدف محاصره نهاده شد و مثل ایران پیروز شد خودش را بالا بکشد و به شکل شگفت آوری پیشرفت کند. با این حال این تحریم ها و ممنوعیت ها محدود به ایران و قطر نخواهد ماند.

اشاره ماهاتیر به اقدام عربستان، امارات و بحرین به همراه مصر است که در پی اختلافات، در ژوئن 2017 روابط دیپلماتیک و مالی خود با قطر را قطع و همه گذرگاه های زمینی هوایی خود را بر روی این کشور بستند.

نخست وزیر مالزی هشدار داد که در چنین دنیای که بعضی کشورها تصمیم های یکجانبه می گیرند تا چنین اقدامات مجازات آمیزی را اعمال نمایند، مالزی و دیگر کشورها [ی اسلامی] باید بدانند که ممکن است این مسائل بر ما نیز تحمیل گردد... این مهم ترین دلیل خوداتکایی ما و کوشش برای این هدف با دیگر کشورهای اسلامی است تا اگر چنین تدابیری بر ما تحمیل شد، با آن مقابله کنیم.

پاسخ ماهاتیر به عربستان

او به تردیدها و شایعات بعضی کشورهایی که اجلاس مالزی را به نوعی تحریم کردند نیز پاسخ داد. او بدون اشاره مستقیم به نام عربستان سعودی گفت، اجلاس سران اسلامی قرار نیست اجلاسی جایگزین برای اجلاس های مشابه باشد. بعضی درباره مقاصد برگزاری اجلاس کوالالامپور -خواسته یا ناخواسته- دچار سوءتفاهم شده اند و دیدگاه های منفی آنان هیچ توجیهی در این خصوص ندارد.

نخست وزیر مالزی همچنین شرح داد که اساساً هدف اجلاس کوالالامپور یافتن راهکارها و راهکار ها و تدوین برنامه برای یاری به امت [اسلامی] است. این چیزی است که امیدواریم انجامش بدهیم. می خواهیم خودمان را و امت اسلامی را نجات بدهیم و در این راه پایداری کنیم. امیدواریم از اینجا به بعد، برادران مسلمانمان ببینند که آنچه ما قصد نموده ایم انجام بدهیم متحد کردن امت اسلامی بر [فراوری و استفاده از] فناوری های راهبردی و پیشرفته است.

ماهاتیر محمد در حالی از عربستان انتقاد کرد که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه فاش کرد که علت غیبت پاکستان در اجلاس کوالالامپور، تهدید عربستان سعودی است. اردوغان دیروز آدینه گفت: عربستان سعودی پاکستان را تهدید کرد که اگر در نشست سران کشورهای اسلامی در مالزی شرکت کند، چهار میلیون کارگر پاکستانی مقیم عربستان را اخراج خواهد نمود و به جای آن ها، از کارگران بنگلادشی استفاده خواهد و دارایی های خود را از بانک مرکزی پاکستان خارج خواهد نمود (جزئیات بیشتر).

نخست وزیر مالزی که از سیاسیون سرشناس و تأثیرگذار در آسیا و از مخالفان دنیای سازی است، همچنین شرح داد که هدف اجلاس، گردهم آمدن برای شناسایی نقاط قوت و ضعف [دنیا اسلام] سپس به کارگیری نقاط قوت در خدمت به همه اعضای دنیا اسلام و برطرف نقاط ضعف است. به گفته او اگر کشوری در حوزه ای تعیین تجربه ای دارد، آن را به کشوری دیگر یا همه کشورهای عضو بدهد و روابط همکاری واقعی شکل بگیرد.

ماهاتیر محمد، سیاسمتدار کهنه کار و نود و دو ساله مالزیایی را که نماد پیشرفت این کشور می دانند، از مخالفان شدید دنیای سازی است. او بعد از فعالیتی چهل ساله از دنیای سیاست کناره گرفته بود اما دوباره در انتخابات شرکت کرد و از ماه می گذشته بار دیگر نخست وزیر مالزی شد تا هفتمین نخست وزیر این کشور نام بگیرد.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 26 دی 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 670

به "نخست وزیر مالزی از ایستادگی و پیشرفت ایران مقابل تحریم ها تمجید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخست وزیر مالزی از ایستادگی و پیشرفت ایران مقابل تحریم ها تمجید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید