نبود گفتمان مشترک در قانونگذاری فضای مجازی

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، به گزارش خبرنگاران به نقل از مرکز ملی فضای مجازی کشور، سید ابوالحسن فیروزآبادی با بیان اینکه فاقد مدل اقتصادی مناسب در حوزه فضای مجازی هستیم، گفت: در حوزه تعرفه گذاری یک مدل ناقض در کشور وجود دارد و در حوزه هایی همچون خرید و فروش محتوا هنوز مدل اقتصادی نداریم. از سوی دیگر اندازه بازار حوزه فضای مجازی یک چهارم ظرفیت آن است که باید اصلاح گردد.

نبود گفتمان مشترک در قانونگذاری فضای مجازی

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور گفت: جهان از هاستینگ فیزیکال عبور نموده و از خدمات ابری به سمت وب مبتنی بر بلاک چین حرکت می نماید که این مقدمه ای بر حذف حکومت ها بوده و از مسائل مهم آینده است و ما نمی توانیم نسبت به آن بی تفاوت باشیم.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور که در نشست شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور سخن می گفت، افزود: باید نسبت به تحولات حوزه فضای مجازی در آینده هوشیار و دربرابر مسائل روز این تکنولوژی فعال باشیم.

وی گفت: کثرت، تنوع و پیچیدگی فضای مجازی بسیار زیاد بوده و تحولات این حوزه سریع است، اما کشور در برابر آن مکانیزم، چالاکی و مقاومت لازم را نداشته و هنوز با وجود خاتمه نسل و دوره بعضی از این تحولات نتوانستیم رفتار متناسب با آن را با نگاه به آینده داشته باشیم.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به اهمیت حکمرانی و اقتصاد فضای مجازی تاکید نمود: در سال های اخیر 6 شرکت برتر جهان در حوزه ICT بودند و این در حالی است که این شرکت ها همه آمریکایی هستند و انحصار جهانی در اختیار آنهاست. شرکت های بزرگ سایبری آمریکا به سمتی حرکت می نمایند که حکومت ها و اختیارات ملی کوچک شوند و یک نظام ذی نفع شکل بگیرد که در این نظام شرکت های آمریکایی حکومت می نمایند که نمونه آن شرکت آیکان - ICANN - است که تمامی اعضای موثر آن آمریکایی هستند و مابقی اعضا، غیرآمریکایی و فقط نقش مشورتی دارند.

فیروزآبادی با بیان اینکه گوگل نیز هر هفته یک شرکت در حوزه های نرم افزار، سخت افزار، تله کام و سرویس ها خریداری می نماید، گفت: برای حمایت از استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان کوچک احتیاج است تا در مرحله نخست شرکت های بزرگ در حوزه فضای مجازی در کشور شکل بگیرند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با تاکید براینکه در مسائل مهمی همچون اقتصاد دیجیتال متولی نداریم، افزود: پیش از این حوزه ICT به دو شاخه مهم سخت افزار و نرم افزار تقسیم می شد اما در حال حاضر حوزه پلتفرم هم تعریف می گردد که در انحصار تعداد کمی شرکتهای آمریکایی است و تکنولوژی ها روی این لایه قرار می گیرند که این می تواند برای ما نیز فرصتی باشد.

وی با بیان اینکه شورای عالی فضای مجازی در تدوین سند نظامات شبکه ملی اطلاعات به این حوزه توجه ویژه نموده و در آن تاکید گردیده که برای آن سرمایه گذاری کنیم، گفت: برای اینکه بتوانیم در مسیر صحیح حرکت کنیم، باید در حوزه قانونگذاری فضای مجازی به فهم مشترک برسیم؛ که متاسفانه در کشور گفتمان و فهم مشترک وجود نداشته و دچار واگرایی فهمی و معرفتی در حوزه فضای مجازی هستیم.

فیروزآبادی گفت: در مجلس احتیاج به نظارت و فعالیت بیشتری است و قوانین مهمی همچون حق امتیاز و مالکیت معنوی هنوز در کشور مصوب نگردیده و فهم مشترکی در آن وجود ندارد. ما در این زمینه تسلیم قواعد خارجی هستیم که اگر این مهم اصلاح نگردد صنعت داخلی شکل نگرفته و رشد نخواهیم داشت.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی کشور ادامه داد: سازمان نظام صنفی رایانه ای با پشتوانه اعضای خود می تواند در این حوزه معین استراتژی کند و یک نظام رصد داشته باشد که در چه حوزه هایی احتیاج است که وارد شویم و با چالاکی و همگرایی می توان با همراهی دولت و ملت و بخش خصوصی مسائل را برطرف کرد. این سازمان می تواند اتاق فکر تشکیل دهد و مرکز ملی فضای مجازی آمادگی دارد تا یکی از اعضای آن باشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 دی 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 45

به "نبود گفتمان مشترک در قانونگذاری فضای مجازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نبود گفتمان مشترک در قانونگذاری فضای مجازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید