مولداوی ، پیامدهای بحران سیاسی برای اروپا

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، مولداوی از هفته گذشته با یکی از شدیدترین بحران های سیاسی روبرو شده است. بحرانی که در مرحله اول بر معادلات اروپایی و در مراحل بعدی می تواند بر معادلات جهانی اثر بگذارد.

مولداوی ، پیامدهای بحران سیاسی برای اروپا

برای لذت بردن از تور اروپا با بهترین ها مشورت کنید و مناسبترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

هفته گذشته خبرها حکایت دردناک و پیچیده ای از بحران سیاسی در مولداوی داشتند.

دادگاه قانون اساسی این کشور ایگور دودون، رئیس جمهوری حامی روسیه را از قدرت برکنار و پاول فیلیپ، از حزب حاکم و نخست وزیر را بطور موقت جایگزین وی کرد.

فیلیپ در مقام رئیس جمهوری گفت که در ماه سپتامبر انتخابات زودهنگام برگزار خواهد شد اما نمایندگان مجلس با این کار مخالفت نموده و گفتند در حالیکه نهادهای دولتی کشور مصادره شده اند برگزاری انتخابات در پی دستور رئیس جمهور غیرقانونی بی معنی است.

این اتفاقات که در روزهای پایانی هفته گذشته روی داد به بحران های سیاسی در این کشور اروپایی همسایۀ روسیه به شدت دامن زد.

بحران سیاسی به واقع پس از انتخابات ماه فوریه گذشته شروع شده است؛ یعنی زمانی که دو حزب اصلی و مخالف دولت کنونی، شامل سوسیالیست های حامی روسیه و لیبرال های طرفدار اتحادیه اروپا، به دلیل نگرانی از دوپاره شدن مولداوی توسط دو همسایۀ قدرتمند یعنی رومانی و اوکراین، همچنین ضعف و فساد حکمرانان کشور دست به ائتلاف زدند. ائتلافی که تمام معادلات حاکمان را برهم زد.

در ادامه نگاهی می اندازیم به سرچشمه های اصلی بحران جاری در این کشور کوچک اروپایی که از نقطه نظر ژئواستراتژیک اهمیت زیادی در قاره سبز دارد.

  • بازیکنان کلیدی در عرصه سیاست

  • حزب دموکراتیک مولداوی (DPM): رهبر این حزب، سیاستمدار جنجالی و رئیس جمهوری پیشین این کشور ولادیمیر پلاهوتنیک است. پیش از انتخابات ماه فوریه این حزب کنترل قدرت را در مولداوی در اختیار داشت. آنها ادعای اروپایی بودن می نمایند اما در عمل سیاست هایشان خلاف آن را ثابت نموده است.

رهبر حزب دموکراتیک در دیدار با طرفداران

  • حزب سوسیالیست: رهبر غیررسمی این حزب ایگور دودون است و آنها روابط نزدیکی با روسیه دارند. این حزب بطور محسوس خواستار نزدیکی بیش از پیش به کرملین است.

ایگور دودون رهبر سوسیالیست های طرفدار روسیه

  • ائتلاف لیبرال های طرفدار اروپا (ACUM): این ائتلاف متشکل از دو حزب حقیقت و ارزش های انسانی به رهبری آندره نستاز و حزب عمل و همبستگی به رهبری مایا ساندو است. این ائتلاف خواستار الحاق مولداوی به اتحادیه اروپا در آینده است.

مایا ساندو نخست وزیر مورد نظر ائتلاف مخالف دولت

  • چه اتفاقی پس از انتخابات ماه فوریه افتاد؟

پس از انتخاباتی که در بیست و چهارم فوریه گذشته برگزار گردید چهار حزب سوسیالیست، سپس حزب دموکراتیک و در پی آنها بلوک ائتلافی لیبرال های طرفدار اروپا و در نهایت حزب الیگارک های مولداوی پیروز شدند به ترتیب نمایندگان خود را به مجلس بفرستند.

هیچ کدام از احزاب پیروز به کسب اکثریت نشدند. به همین دلیل ماه ها مذاکره و مصاحبه البته بدون نشست های مشترک بین رهبران احزاب رقیب برگزار گردید و هرچند که نمایندگانی از اتحادیه اروپا و آمریکا و روسیه نیز در بعضی از مذاکرات حاضر بودند اما مذاکرات به نتیجه تعیینی نرسید تا ناگهان هفته گذشته خبر رسید که دو حزب سوسیالیست و ائتلاف لیبرال های حامی اروپا به توافق رسیده اند.

  • سرچشمه اتفاقات هفته اخیر چه بودند؟

منبع اصلی تنش های هفته گذشته بی تردید اعلام ائتلاف دو حزب رقیب یعنی سوسیالیست ها و ائتلاف لیبرال های طرفدار اتحادیه اروپا بود. آنها با ائتلاف به اکثریت دست یافتند تا اجازه ندهند حزب دموکراتیک در قدرت بتواند دوباره در کشور حکمرانی کند.

این گروه، مایا ساندو را به عنوان نخست وزیر و ایگور دودون را در مقام رئیس جمهور کشور معرفی کردند.

والنتین اوجیرنکو، مدیر اجرایی انجمن سیاست خارجی مولداوی به یورونیوز می گوید: ائتلاف دو حزب رقیب رهبران حزب دموکراتیک را شوکه کرد. آنها انتظار داشتند بتوانند با سوسیالیست ها ائتلاف نمایند. خشمگین شدند و متوجه این مسئله که قدرت را از دست خواهند داد.

به این ترتیب این حزب دموکراتیک، با استفاده از دادگاه قانون اساسی بطور موقت دودن را از قدرت کنار زد تا نخست وزیر فیلیپ و عضو اصلی حزب دموکراتیک بطور موقت رئیس جمهور گردد.

به گفته این مقام مولداو، دادگاه قانون اساسی مولداوی کاملا تحت نفوذ رهبران حزب دموکراتیک است. فیلیپ، نخست وزیر پیشین و رئیس جمهوری موقت با این استدلال که دو حزب مخالف دولت محدودیت زمانی برای تشکیل دولت ائتلافی را از دست داده بودند، قدرت را در دست گرفته است.

  • مولداوی و واهمه اروپا از عدم رعایت استانداردهای اولیه یک دموکراسی

در نوامبر سال 2018 میلادی کمیسیون اروپا با انتشار گزارشی گفت که جمهوری مولداوی به دلیل تمرکز قدرت مالی و سیاسی در دست یک گروه کوچک، در حال از دست دادن اصول و استانداردهای دموکراتیک است.

دیونیس سونوسا، پژوهشگر به یورونیوز می گوید: بحران سیاسی جاری در واقع ادامه تضعیف نهادهای دموکراتیک توسط دولتی است که در سال 2017 تصمیم گرفت ساختارهای انتخاباتی کشور را تغییر دهد.

همین اصلاحات غیردموکراتیک در انتخابات ماه فوریه گذشته به حزب حاکم یاری کرد تا به وسیله احزاب کوچک وفادار به خود، 30 کرسی بیشتر در مجلس این کشور از آن خود کند و امکان تشکیل اکثریت از سوی دیگر احزاب را بگیرد. به همین دلیل نیز نمایندگان جدید مجلس دوشنبه یازدهم ماه ژوئن تصمیم گرفتند تا اصلاحات انجام شده در سال 2017 را از ساختار انتخاباتی حذف نمایند.

مولداوی امروز در معرض یک فاجعه سیاسی جدی قرارگرفته است: با وجود مخالفت های رئیس جمهوری موقت، مجلس همچنان تشکیل جلسه می دهد. همزمان نمایندگان قوانین ضد فساد اداری را تصویب می نمایند البته اینکه این قوانین چگونه و چه زمانی اجرایی شوند را تنها زمان تعیین خواهد نمود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 مرداد 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 243

به "مولداوی ، پیامدهای بحران سیاسی برای اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مولداوی ، پیامدهای بحران سیاسی برای اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید