مورالس به مکزیک رفت

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، مورالس رئیس جمهوری مستعفی بولیوی پس از دریافت پناهندگی از مکزیک کشورش را ترک کرد.

مورالس به مکزیک رفت

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، اوو مورالس بامداد سه شنبه در توئیتی نوشت که در حال ترک کشور به مقصد مکزیک است اما وعده داد که بزودی با قدرت و انرژی بیشتری به بولیوی باز گردد.

تلویزیون یونیتل گزارش داد؛ هواپیمایی که دولت مکزیک برای خارج کردن مورالس فرستاده بود، فرودگاه شهر چیموره در بولیوی را ترک نموده است.

مارسلو ابرارد وزیر خارجه مکزیک دوشنبه به وقت محلی اعلام نموده بود که مورالس از آن کشور تقاضای پناهندگی نموده و مکزیکوسیتی با این درخواست موافقت نموده است.

پس از خروج مورالس، پلیس بولیوی خاطرنشان کرد که شماری زیادی از معترضان از شهر ال آلتو به سمت لاپاز پایتخت بولیوی به راه افتاده اند.

در حالی که هزاران نفر از طرفداران مورالس تظاهرات در لاپاز را شروع نموده اند، گروه های مخالف وی و طرفداران این گروه ها در میدان موریلو در مرکز لاپاز و سایر قسمت های شهر موانعی برای جلوگیری از درگیری میان دو طرف ایجاد کردند.

ویلیامز کالیمان فرمانده نیروهای مسلح بولیوی به مجله سرگرمی و تفریحی گفت که نیروهای ارتش به همراه پلیس در خیابان ها مستقر خواهند شد و از نیروی متناسب علیه گروه های خرابکاری که باعث ایجاد وحشت در مردم می شوند استفاده خواهند کرد.

یوری کالدرون رئیس پلیس نیز خاطرنشان کرد: این مأموریت امروز شروع می گردد و زمانی خاتمه می یابد که آرامش در سراسر بولیوی برقرار گردد.

مأمورانی که مسؤول حفاظت از مجلس بولیوی هستند به رویترز گفته اند که احتمال می رود تقابلی جدی میان مخالفان و موافقان مورالس رخ دهد.

یک دیپلمات غربی در لاپاز با اشاره به اینکه بسیاری از سفارتخانه ها در پایتخت بولیوی تعطیل شده و کارمندان این سفارتخانه ها از خانه هایشان مشغول کار هستند، گفت: اوضاع بسیار نگران نماینده است. شب گذشته ترس و وحشت زیادی حاکم بود. فکر می کنم مردم امروز هم همین وضع را دارند.

مورالس، نخستین رئیس جمهوری بومی بولیوی به شمار می آید که همزمان با موج پیروزی چپگرایان آمریکای لاتین در اوایل قرن بیست و یکم به قدرت رسید. بسیاری از مردم بولیوی مورالس شصت ساله را قهرمان فقرا می دانند که باعث شد اقتصاد کشور رشد مناسبی داشته باشد.

پس از انتخابات ریاست جمهوری بیستم اکتبر (28 مهر)، اپوزیسیون مدعی تقلب در انتخابات شد و درگیری های خشونت آمیزی رخ داد. پس از آنکه سازمان کشورهای آمریکایی (OAS) روز یکشنبه گزارشی درباره تقلب در جریان انتخابات ارائه کرد، ارتش بولیوی خواهان کناره گیری مورالس شد و در نهایت، وی استعفایش را خاطرنشان کرد.

به دنبال استعفای مورالس و کناره گیری شمار زیادی از معاونان و متحدان وی در دولت و مجلس، کوشش ها برای مشخص رئیس جمهوری موقت شروع شده است. بر اساس قانون اساسی بولیوی آدریانا سالواتیرا رئیس سنا می توانست جانشین مورالس گردد اما او نیز یکشنبه استعفا کرد. از این رو، ژانین آنز معاون دوم سنای بولیوی گفته که وی آماده است کنترل کشور را در دست بگیرد.

به گزارش ایرنا، او که طبق قانون اساسی امکان ریاست جمهوری را دارد، با چشمانی گریان اظهار کرد که سنا روز سه شنبه جلسه ای تشکیل خواهد داد. او از اعضای مجلسی حزب جنبش سوسیالیسم وابسته به مورالس خواست تا در این جلسه شرکت نموده و راه حلی طبق قانون اساسی یافته و رئیس جمهوری موقت را مشخص نمایند.

استعفای مورالس باید رسماً به تأیید مجمع قانونگذاری که متشکل از اعضای سنا و مجلس نمایندگان است، برسد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 دی 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 646

به "مورالس به مکزیک رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مورالس به مکزیک رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید