معاون وزیر بهداشت: احتمال بازگشت تعطیلی ها وجود دارد

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت که در صورت رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی و افزایش مبتلایان به ویروس کرونا، احتمال بازگشت تعطیلی ها و محدودیت ها وجود دارد.

معاون وزیر بهداشت: احتمال بازگشت تعطیلی ها وجود دارد

به گزارش ایرنا، علیرضا رییسی درباره احتمال بازگشت تعطیلی ها و محدودیت ها در شرایطی که تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در کشور رو به افزایش است، بیان نمود: بیماری ناشی از ویروس کرونا، نه درمان مشخص و نه واکسن دارد و در نتیجه راهی به جز رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک نیست. اگر این رعایت ها انجام نشود، افراد زیادی بیمار شده و بیمارستان ها پر از بیمار می شود. این موضوع در جهان هم تجربه شده است.

وی ادامه داد: بسیاری از موفقیت هایی که تا به امروز در مورد کنترل کرونا کسب کردیم را مدیون مردم هستیم. در تاریخ کشور سابقه نداشته که اماکن مقدس و مساجد را تعطیل کنیم یا مردم روز سیزده به در از منازل خود بیرون نروند. سوال مهم این است که تا چه زمانی می توان همه کسب و کار ها و مسائل روحی و معنوی و مذهبی را تعطیل کرد؟ از طرفی نمی توان این مراکز را برای همیشه تعطیل کرد و از طرفی وقتی بازگشایی ها انجام می شود، احتمال انتقال ویروس بالاتر می رود. در نتیجه تنها راه حل در این شرایط، رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک است.

کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی

معاون وزیر بهداشت اظهار کرد: آمار کشوری رعایت پروتکل ها که حدود 78 درصد بود، در حال حاضر به 23 درصد و در تهران از 62 درصد به 11 درصد رسیده است. عدم رعایت فاصله گذاری اجتماعی باعث انتقال ویروس می شود. شاید نگرانی ما در مورد جوانان کمتر باشد، اما مشکل و نگرانی اصلی ما، ارتباط جوانان با سالمندان در منازل است.

وی درباره علت کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی بیان نمود: در حال حاضر از عادی سازی شرایط بیشتر از ویروس کرونا می ترسیم. این عادی سازی کرونا است که مشکل ایجاد می کند و افراد در جمع ها حاضر می شوند یا مجالس عروسی برگزار می کنند.

تعطیلی واحد های صنفی متخلف

رییسی گفت: تا به امروز 290 هزار واحد صنفی متخلف که پروتکل های بهداشتی را رعایت نکرده اند، پلمب کردیم. البته این کافی نیست و یک طرف موضوع، مردم هستند که اگر پروتکل ها را رعایت نکنند، همین مشکل وجود دارد و باز برخی مراکز و اماکن باید تعطیل شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان نمود: اصلا علاقه ای به تعطیلی یا بازگشت محدودیت نداریم، اما اگر شیوع بیماری افزایش پیدا کند، مجبور به این کار هستیم.

رییسی پیش از این نیز در نشست خبری ویدیو کنفرانس گفته بود: مردم به سمت عادی شدن کرونا رفته اند و بزرگ ترین ترس ما عادی شدن کرونا است که بسیار خطرناک از خود ویروس محسوب می شود.

محسن فرهادی، معاون مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت نیز در نشست خبری ویدیو کنفرانس در همین رابطه گفته بود: شرایط اجرای پروتکل ها تا 27 اردیبهشت ماه مطلوب بود و تا آن زمان در شهر تهران میزان رعایت پروتکل ها به 56 درصد می رسید. تا 15 خرداد ماه میانگین کل کشور به 22.66 درصد رعایت پروتکل رسید و در شهر تهران این میزان به 10.54 درصد کاهش یافت. این زنگ خطری را برای ما به صدا در آورد. زمانی می توان بازگشایی ها را ادامه داد و با ویروس کرونا هم زیستی داشت که پروتکل های بهداشتی رعایت شود.

منبع: فرارو
انتشار: 24 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1123

به "معاون وزیر بهداشت: احتمال بازگشت تعطیلی ها وجود دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاون وزیر بهداشت: احتمال بازگشت تعطیلی ها وجود دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید