دولت برای رفع بحران کرونا به استانداران اختیار تام دهد

به گزارش مجله خبری تیرول، خبرنگاران/مازندران رییس مجمع نمایندگان مجلس مازندران گفت: دولت باید به استانداری ها اختیار تام دهد تا هر استان متناسب با شرایط بحرانی خود تصمیمات لازم را اتخاذ کند اما متاسفانه در حال حاضر استانداری ها اختیار تام ندارند.

دولت برای رفع بحران کرونا به استانداران اختیار تام دهد

علی محمد شاعری در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: پس از نامه ای که دو روز پیش به رئیس جمهور و وزارت کشور ارسال کردم و همچنین تماسی با وزیر راه و شهرسازی برای قرنطینه مازندران و جلوگیری از تردد خودروهای غیر بومی به این استان داشتم و با پیگیری ها و مکاتبات اجرا شده گزارش شد که محدودیت تردد را در مبادی ورودی مازندران به مرحله اجرا در آوردند.

وی شرح داد: طبق گزارشی که سازمان راهداری گفته از یکشنبه 18 اسفند تا به امروز تعداد خودروهایی که به مازندارن وارد شدند، حدود 20 درصد در مقایسه با روزهای قبل کاهش پیدا کرده است و از طریق وزارت بهداشت، راه و شهرسازی، وزارت کشور و ریاست جمهوری موضوع قرنطینه و تجهیز لوازم پزشکی را پیگیری می کنیم.

رییس مجمع کنندگان مجلس مازندران گفت: جلسه مهمی روز دوشنبه 19 اسفند در کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی برگزار گشت که دکتر نمکی وزیر بهداشت و دکتر لاریجانی رئیس مجلس در این جلسه حضور پیدا کردند و تصمیمات مهمی از جمله تاکید بر منع تردد و جلوگیری از سفرهای غیر ضرور به نقاط بحرانی شیوع کرونا، تولید و تامین لوازم و تجهیزات پزشکی، تغییر خط تولید برخی از واحدهای صنعتی به سمت تولید مواد ضدعفونی، داروهای مورد نیاز، ماسک و دستکش های بهداشتی، همکاری دستگاه های نظامی و انتظامی در این جلسه اتخاذ شد.

کننده مردم شرق مازندران در مجلس ادامه داد: تخصیص همه امکانات برای ضدعفونی معابر و اماکن، تامین کادر پزشکی و درمانی بیمارستان ها در اولین فرصت ممکن، اطلاع رسانی توصیه های بهداشتی و ایمنی از طریق رسانه ملی و دیگر رسانه ها در جهت در خانه ماندن مردم و نرفتن به سفرهای نوروزی و ترددهای غیرضرور، انجام انواع تست های غربالگری در هر مکانی که امکان این عمل وجود دارد و اجرای دقیق ستاد مقابله با کرونا ویروس از دیگر برنامه های مصوب شده در کمیسیون بهداشت مجلس بوده است.

مردم هنوز ویروس کرونا را جدی نگرفتند

شاعری گفت: از آنجایی که استان مازندران هر ساله در ایام تعطیلات میزبان مسافران زیادی از سراسر کشور است انگار مردم هنوز ویروس کرونا را جدی نگرفتند و به همین دلیل به میزان لازم مراقبت های فردی و اجتماعی را رعایت نمی کنند و بلافاصله بعد از تعطیلی مدارس و دانشگاه ها، جمعیت زیادی از جاده های مواصلاتی مازندران به این استان وارد شدند.

وی با بیان اینکه به همین دلیل هر روز جمعیت مبتلایان به ویروس کرونا در این استان رو به افزایش است و در واقع مازندران غافلگیر شد، یادآور شد: موج اول ویروس کرونا در قم، موج دوم در تهران، موج سوم در گیلان و موج چهارم به مازندران رسید اما سیر سعودی مبتلایان به این ویروس در این استان از همه نقاط کشور بالاتر است.

رییس مجمع کنندگان مازندران افزود: مسئولین این استان، وزرات بهداشت و دولت در مواجهه با موج ورود ویروس کرونا به مازندران غافلگیر شدند، به همین دلیل تمهیدات لازم فراهم نشده است.

شاعری با اشاره به اینکه از برنامه های ستاد مقابله با کرونا ویروس در مازندران حمایت های لازم در سطح ملی صورت نگرفته است، گفت: اگر از همان ابتدا که موضوع قرنطینه مطرح شده بود وزارت کشور و راه و شهرسازی از مازندران حمایت می کردند و ویروس کرونا با این سرعت در استان گسترش و افزایش پیدا نمی کرد.

کننده مردم شرق مازندران در مجلس با بیان اینکه دولت باید از امکانات نظامی و انتظامی کمک می گرفت تا از تردد مسافران و افراد غیر بومی به مازندران جلوگیری شود، اظهار کرد: کرونا ویروس به صورت تصاعدی در حال افزایش است، زمانی که استان گیلان به عنوان استان هم مرز با مازندران آلوده به آن شد باید ورودی شهر رامسر را مسدود می کردند.

وی عنوان نمود: همچنین ورودی سه جاده مواصلاتی کندوان، فیروزکوه و هراز که مازندران را به تهران متصل می کند، باید بسته می شد تا از ورود و شیوع ویروس کرونا به مازندران جلوگیری به عمل آید اما متاسفانه این اقدام با توجه به تصمیم شجاعانه و قاطعانه استاندار مازندران مبنی بر قرنطینه صورت نگرفت و بعد از چند ساعت توسط مسئولان ملی این طرح لغو شد.

رئیس مجمع کنندگان مجلس مازندران گفت: البته اشتباه اول درباره قم صورت گرفت از همان ابتدا باید کل شهر قم را قرنطینه می کردند تا ویروس کرونا به نقاط دیگر کشور سرایت نکند و در واقع اشتباهی که درباره عدم قرنطینه قم، تهران و گیلان صورت گرفت درباره مازندران نیز رخ داد.

دولت در زمینه قرنطینه نقاط بحرانی ویروس کرونا قاطعانه تصمیم بگیرد

شاعری گفت: دولت به درست بودن انجام قرنطینه اعتقاد و باور دارد اما توان اجرای آن را ندارد درحالی که باید در زمینه قرنطینه نقاط بحرانی ویروس کرونا باید قاطعانه و شجاعانه تصمیم بگیرد.

وی افزود: در کشورهای چین، کره، روسیه و آلمان مقررات سخت گیرانه ای را برای مقابله با شیوع ویروس کرونا به مرحله اجرا در آمده و در این زمینه پیروز عمل کردند به طور مثال در کشور چین اگر افراد عادی وارد خیابان یا اماکن عمومی شوند و مقررات را در زمینه قرنطینه رعایت نکنند، جریمه خواهند شد، به همین دلیل کمترین میزان شیوع آلودگی و کمترین آمار فوتی را نسبت به جمعیت بالای یک میلیارد نفری خود داشتند.

کننده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس یادآور شد: سلامت مردم اولویت اول دولت ها است، در چند روز اخیر شاهد آن بودیم که به دلیل عقب نشینی دولت مردم مازندران از روی ناچاری و به صورت خودجوش برای حفاظت از سلامتی همشهریان خود وارد عمل شدند و از ورود خودروهای غیربومی، ترددهای غیر ضرور و مسافران در مبادی ورودی استان جلوگیری کردند.

رییس مجمع کنندگان مازندران گفت: قطعا سفرهای نوروزی پایتخت نشینان به شمال کشور در این شرایط بحرانی نباید اولویت قرار گیرد، خلاء حضور مقتدرانه دولت را مردم به صورت خودجوش پر می کنند و این ممکن است تبعات زیادی داشته باشد، به همین دلیل از دولت محترم می خواهم که سریعا در بحث قرنطینه مازندارن وارد عمل شود.

شاعری اظهار کرد: در شرایط بحران ویروس کرونا اطلاع رسانی دقیق بسیار حائز اهمیت است به همین دلیل صدا و سیما، خبرگزاری ها، روزنامه ها و همه رسانه های جمعی باید آموزش های لازم در زمینه بهداشت فردی و اجتماعی را بدهند و همچنین هشدارهای لازم درباره اینکه مازندارن نقطه بحرانی ویروس کرونا است را اطلاع رسانی کنند چراکه فرد غیر بومی یا دیگران را آلوده می کند و یا اگر سالم باشد خودش آلوده به این ویروس می شود، پس نباید به مازندارن سفر کند.

رییس مجمع کنندگان مازندران ادامه داد: در واقع ایران بیشتر سیستم درمان گرا دارد و زمانی که یک مسئله به مرحله بحرانی و حاد رسید فقط مقابله و مبارزه می کند درحالی مدیریت پیشگیری در دنیا الویت اول دولت ها و ملت ها قرار گرفته است.

شاعری افزود: کارکنان وزارت بهداشت و کادر درمانی واقعا برای مقابله با ویروس کرونا از جان مایه گذاشتند اما این به تنهایی کافی نیست و باید سایر دستگاه های اجرایی به توصیه های وزارت بهداشت عمل کنند و براساس دستور ستاد مقابله با ویروس کرونا اقدام های لازم را انجام دهند.

زنجیره ویروس کرونا باید شکسته شود

کننده شرق مازندران در مجلس گفت: وی با بیان اینکه سال هاست شعار دولت الکترونیک را در ایران می شنویم اما متاسفانه هنوز زیرساخت های لازم برای آن فراهم نشده است، شرح داد: اگر دولت الکترونیک به صورت صد در صد اجرایی می شد قطعا امروز شاهد این بودیم که اداره ها و دستگاه ها در زمان شیوع ویروس کرونا تعطیل می شدند و کارکنان دولت از منزل می توانستند دورکاری انجام دهند تا هم کشور فلج نشود و به نیازها و امور مردم رسیدگی شود.

رییس مجمع کنندگان مازندران افزود: اینگونه برای حفظ سلامتی کارمندان اداره ها تعطیل می شدند و فقط برخی نهادها و دستگاه های ضروری مانند بیمارستان ها، درمانگاه ها، نیروی انتظامی و بانک ها باید باز بمانند اما امروز شاهد آن هستیم که مجبوریم تمام اداره ها باز باشد و با حضور فیزیکی کارکنان به امور مردم رسیدگی شود.

شاعری یادآور شد: از دولت محترم می خواهیم که اداره های غیر ضرور را تعطیل کند و اگر اداره ای نیاز است که باز بماند با حداقل نیروی کار به فعالیت خود ادامه دهد و همچنین زیرساخت های دولت الکترونیک را هرچه سریع تر فراهم کند تا در بحران های آینده آمادگی برای دورکاری کارمندان فراهم شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 904

به "دولت برای رفع بحران کرونا به استانداران اختیار تام دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت برای رفع بحران کرونا به استانداران اختیار تام دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید