فسخ یک جانبه قرارداد تجهیز کارخانه ازت تاجیکستان با چین

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، دولت تاجیکستان قرارداد تجهیز و راه اندازی کارخانه ازت با یک شرکت چینی را به طور یک جانبه فسخ کرد.

فسخ یک جانبه قرارداد تجهیز کارخانه ازت تاجیکستان با چین

با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید.

به گزارش خبرنگار مجله سرگرمی و تفریحی در دوشنبه، تاجیکستان قرارداد تجهیز و راه اندازی کارخانه ازت در شهر لوکند استان ختلان این کشور توسط شرکت هینان جون یا چینی را به طور یکجانبه فسخ کرد.

دلیل فسخ قرارداد را مقامات ذیربط تاجیکستان عدم عمل شرکت هینان جون یا چینی به تعهدات خود می دانند.

عیدمت عبدالله اف رئیس شرکت ازت تاجیکستان در صحبت با رسانه های این کشور گفت: طبق توافق نامه قرار بوده است چینی ها این کارخانه را در 2 مرحله راه اندازی می کردند، اما بنابر عدم سرمایه گذاری طرف چینی این کار انجام نشده است.

وی در ادامه عدم شروع ساخت این کارخانه را دلیل اصلی فسخ یک جانبه قرارداد از سوی تاجیکستان مطرح نمود.

تاجیکستان در ماه نوامبر سال 2016 میلادی با این شرکت چینی در خصوص فعالیت کارخانه فراوری کودهای معدنی ازت قرارداد بسته بود که طبق توافقنامه شرکت هینان جون یا باید طی یک سال ونیم مرحله اول این کارخانه را با ظرفیت فراوری 120 هزار تن کود معدنی آمونیاک و 200 هزار تن اوره به اتمام می رساند.

با گذشت 3 سال باید مرحله دوم این طرح انجام می شد و فراوری آمونیاک به 300 هزار تن و اوره تا 500 هزار تن افزایش می یافت.

بنابراین توافقنامه 6 سال بعد از راه اندازی این کارخانه قرار بود 70 درصد درآمد این کارخانه به شرکت چینی و 30 درصد مابقی به طرف تاجیکی تعلق داشته باشد.

شرکت چینی زمانی برای احداث کارخانه ازت وارد تاجیکستان شد که روابط میان این کشور و ازبکستان سرد و تاشکند به دوشنبه گاز طبیعی نمی فروخت.

قرار بود این شرکت با نصب تجیهزات لازم از زغال سنگ گاز فراوری و کارخانه را فعال کند.

اما بعد از بهبودی روابط میان تاجیکستان و ازبکستان امکان دریافت گاز ازبک برای طرف تاجیکی دوباره فراهم شد و عدم از سرگیری احداث این کارخانه با گاز ازبکی مرتبط است و بنابر اظهارات مقامات ذیربط تاجیک این مسئله اگرچه تا به حال حل نشده اما در دست آنالیز قرار گرفته است.

کارخانه ازت تاجیکستان که در 11 سال اخیر از فعالیت بازمانده در سال 1967 میلادی در دوران حکومت نظام شوروی با هدف تامین احتیاج کشاورزان تاجیک به کودهای معدنی احداث شده و یک پایه اصلی اقتصاد کشاورزی این کشور به شمار می رود زیرا با عدم فعالیت این کارخانه تاجیکستان مجبور است با قیمت گران کودهای معدنی را از خارج از جمله ازبکستان و روسیه وارد کند.

انتهای پیغام/.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 9 مهر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 380

به "فسخ یک جانبه قرارداد تجهیز کارخانه ازت تاجیکستان با چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فسخ یک جانبه قرارداد تجهیز کارخانه ازت تاجیکستان با چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید