امروز حق مسکن کارگران معین تکلیف می گردد؟

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، امروز 20 مرداد ماه موعد وعده معاون روابط کار وزیرکار برای معین تکلیف افزایش 200 هزار تومانی حق مسکن کارگران در سال 99 است. نکته مهم در تصویب این مصوبه نظر دولت در مورد تاریخ اجرای مصوبه است.

امروز حق مسکن کارگران معین تکلیف می گردد؟

جهت دریافت خدمات طراحی الاچیق ارزان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تسنیم، وزیر کار در 31 خرداد ماه طی نامه ای به جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور نوشت: به استحضار می رساند بر اساس ماده 2 اصلاحی قانون راجع به طبقه بندی مشاغل و برقراری یاری هزینه مسکن کارگری مصوب 1370 مجلس شورای اسلامی یاری هزینه مسکن برای کارگران مشمول قانون کار سالیانه توسط شورای عالی کار مشخص و به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید.

مصوبه افزایش حق مسکن کارگران در17خرداد ماه در جلسه شورای عالی کار تصویب شده بود و در 31خرداد ماه از سوی شریعتمداری به هیأت دولت ارسال شد ولی با گذشت 50 روز از ارسال این مصوبه هنوز خبری از تصویب نیست.

حاتم شاکرمی، معاون روابط کار وزیر کار در آخرین اظهارات خود در 17مردادماه گفت:20 مرداد جلسه نهایی کمیسیون مالی دولت برگزار می گردد و بعد از آن در کوتاهترین زمان نهایی می گردد.

وی ادامه داد: درست است که حقوق دریافتی کارگران نسبت به هزینه های زندگی برابر نیست اما نکته ای که باید توجه داشت این است که با 300هزار تومان مشکل مسکن کارگران حل نمی گردد. پیش از این حق مسکن کارگران 40 هزار تومان بود و سال 97 به یکصد هزار تومان رسانیدیم و الان به 300 هزار تومان رساندیم.

وی درباره دلیل تاخیر مشخص حق مسکن کارگران در هیات دولت، گفت: موضوع تاخیر آنالیز حق مسکن کارگران، لایحه اصلاح قانون مالیات ها بود و این باعث شد کمیسیون مالی بر آن متمرکز گردد اما با این حال انتظار می رود تا 20 مرداد ماه این مصوبه در دولت طرح و به تصویب برسد.

امروز 20مرداد ماه است و طبق وعده معاون وزیرکار انتظار می رود که بحث حق مسکن کارگران مشخص تکلیف گردد. بیش از 14میلیون کارگر مشمول قانون کار منتظر تصویب این مولفه از بسته مزدی هستند که در صورت مشخص تکلیف شدن, پرونده مزد99 بسته خواهد شد.

مسئله ای که در این زمینه وجود دارد این است که انتظار نمایندگان کارگران اجرای این مصوبه از ابتدای سال است, اما شواهد حاکی از این است که در نامه شریعتمداری به جهانگیری اجرای مصوبه از تیرماه ذکر شده است.

حاتم شاکرمی،معاون روابط کار وزیرکار در خصوص اینکه آیا حق مسکن کارگران برای چهار ماه گذشته از سال عطف بماسبق می گردد یا نه، گفت: همگی اینها بستگی به نظر و تصویب دولت دارد. حق مسکن کارگران چیزی نیست که هر سال تصویب گردد. از ابتدای انقلاب تا به امروز فقط 5بار حق مسکن کارگران افزایش یافته است و هیچ الزامی ندارد که حق مسکن کارگران هر ساله اضافه گردد، بنابراین تصویب دولت در خصوص افزایش حق مسکن کارگران با پیشنهاد شورای عالی کار بسیار مهم است.

مسئله بعدی گلایه کارگران از دولت برای معطلی چندماه افزایش حق مسکن کارگران است. نمایندگان کارگری می گویند با وجود اینکه قیمت مسکن در چند ماه اخیر افزایش چشمگیر داشته است, افزایش 200 هزار تومانی حق مسکن یاری حال مسکن کارگران نیست, اما می تواند یاری حال تهیه ماسک برای جلوگیری از ویروس کرونا باشد. بنابراین انتظار داریم دولت اهتمام بیشتری نسبت به مسائل کارگران داشته باشد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1120

به "امروز حق مسکن کارگران معین تکلیف می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امروز حق مسکن کارگران معین تکلیف می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید