استعفای وزیر کشور ترکیه و اختلافات درونی در دولت

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، منابع داخلی ترکیه می گویند که استعفای زیر کشور، نشان از اختلاف شدید وی با وزیر دارایی ترکیه و داماد اردوغان دارد.

استعفای وزیر کشور ترکیه و اختلافات درونی در دولت

به گزارش گروه بین الملل مجله سرگرمی و تفریحی، پس از استعفای شب گذشته سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه به دلیل شرایط شیوع کرونا و متعاقبا مخالفت اردوغان، بعضی رسانه ها از وجود اختلافات داخلی میان دولت ترکیه خبر می دهند.

به نوشته وبگاه روسیا الیوم، بعضی کارشناسان ترکیه می گویند که اختلاف شدیدی میان سلیمان سویلو و برائت البیرق وزیر اقتصادی و داماد اردوغان که از نفوذ بالایی در دولت برخوردار است؛ وجود دارد.

روزنامه الزمان ترکیه که مشی معارض دولت دارد، به نقل از سعید صفا تحلیلگر سیاسی و سردبیر وبسایت خبردار نوشته است که استعفای سلیمان سویلو و بازگشت دوباره اش به دولت از نشانه های درگیری میان جریان پلیکان وابسته به داماد اردوغان با وزیر کشور ترکیه است. وزیری که روابط عمیقی با حزب حرکت ملی و سازمان ارگنکون دو هم پیمان اردوغان دارد.

سعید صفا اضافه کرد: جریان پلیکان شایعه نموده بود که سلیمان سویلو با آگاهی اردوغان استعفا داده و همزمان رسانه های وابسته به سویلو نیز اصرار داشتند که اردوغان استعفا را نپذیرفته است. واقعا شب عجیبی بود.

در مورد جریان پلیکان نام این گروه در سال 2016 زمان استعفای احمد داوود اوغلو نخست وزیر وقت ترکیه در رسانه ها بسیار مطرح شد. برای اولین بار نیز اختلاف شدید میان اردوغان و داوود اوغلو در وبلاگی به نام پلیکان منتشر و به قولی افشا شد تا جایی که بعضی جدایی داوود اغلو از حزب عدالت و توسعه را به نام عملیات پلیکان می شناسند.

از این گروه به عنوان مجموعه طرفداران تندروی اردوغان یاد می گردد، معارضان دولت ترکیه می گویند پلیکان یک گره سری است که در میان بخش های مختلف ترکیه به خصوص در دستگاه قضایی این کشور نفوذ دارد.

شخص داوود اوغلو نیز در بهمن سال گذشته در گفت و گو با روزنامه قرار ترکیه گفت که شبکه فتح الله گولن و جریان پلیکان سعی داشتند حزب عدالت و توسعه را از جهت دموکراسی خارج سازند.

ریاست جمهوری ترکیه شب گذشته در بیانیه رد استعفای سلیمان سویلو تأکید کرد که او از محبوبیت بالایی میان مردم که پس از کودتای ناکام 2016 این سِمت را در دست گرفت، برخوردار است و نقش بزرگی در مبارزه با گرهوههای تروریستی ایفا نموده است (جزئیات بیشتر).

در پی شدت دریافت انتقادها ازسلیمان سویلو به دلیل ازدحام در بعضی از شهرهای ترکیه پس از اعلام مقررات منع آمد و شد برای جلوگیری از شیوع بیماری همه گیر کووید-19 او شامگاه یکشنبه بیان کرد از سمتش کناره گیری می نماید.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 16 خرداد 1399 بروزرسانی: 16 خرداد 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 991

به "استعفای وزیر کشور ترکیه و اختلافات درونی در دولت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استعفای وزیر کشور ترکیه و اختلافات درونی در دولت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید