گفتگوی مهم وزیرخارجه آمریکا با شاد بارزانی درباره حمله موشکی به اربیل، نتیجه یک تماس طولانی چه بود؟

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، ایرنا نوشت: آنتونی بن وزیر خارجه آمریکا در تماس تلفنی با شادمان بارزانی نخست وزیر دولت محلی اقلیم کردستان عراق درباره موضوعات و مسایل مهم مشترک گفت و گو کرد.

گفتگوی مهم وزیرخارجه آمریکا با شاد بارزانی درباره حمله موشکی به اربیل، نتیجه یک تماس طولانی چه بود؟

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

این تماس تلفنی طولانی پس از تحولات اخیر عراق و ارتباطات این کشور با ایالات متحده و نیز گفت و گوی اخیر راهبردی دو کشور برای ناظران امور مهم جلوه داده و بلافاصله بازتاب داشت.

در بیانیه دفتر نخست وزیری دولت محلی اقلیم کردستان عراق نخستین مساله مورد اشاره در گفت و گوی دو طرف حملات موشکی، راکتی و پهپادی اخیر عراق بود که بعضا در این اقلیم صورت گرفت؛ هر دوطرف حملات به پایگاه های آمریکا در اقلیم کردستان عراق را محکوم کردند.

هفته گذشته حمله پهپادی به محل استقرار نظامیان آمریکا در نزدیکی فرودگاه اربیل پایتخت محلی اقلیم کردستان باعث خسارت و آتش سوزی گسترده شد.

حدود دوماه پیش نیز یک حمله به همین محل صورت گرفت که به گفته فرمانده پایگاه الحریر باعث زخمی شدن 7 نیروی خارجی و مرگ یک پیمانکار غیر نظامی شد.

بر اساس اعلام منابع سوری محموله های نفت و گندم دزدی که به طور هفتگی توسط نظامیان آمریکایی از مناطق اشغالی سوریه سرقت می شود به این پایگاه منتقل می شود.

همچنین در گفت و گوی تلفنی بارزانی با بن؛ طبق فرایند معمول رویکرد مسوولان محلی اقلیم کردستان درباره احتیاج به نیروهای اتئلاف آمریکایی و نیز احتیاج مستمر به ائتلاف مزبور برای حمایت از نیروهای پیشمرگه و عراقی گفتگو شد.

مسوولان محلی اقلیم کردستان در دیدارها و گفت و گوهای مختلف با مقام های اروپایی و آمریکا همیشه از حمایت نظامی از پیشمرگه و ضرورت حضور نیروهای خارجی ائتلاف آمریکایی سخن گفته اند.

این کوشش مسوولان محلی اقلیم کردستان عراق در حالی صورت می گیرد که طبق اعلام منابع عراقی در پایتخت؛ دولت اقلیم بعضا از پرداخت حقوق نیروهای پیشمرگه نیز عاجز است.

این نیروها در جریان حمله داعش در سال 2014 به عراق شهرهایی را که مسوولیت حفاظت از آنها را برعهده داشتند تخلیه نموده و با عقب نشینی خود باعث سیطره داعش بر این شهرها شدند.

بر اساس بیانیه دولت محلی اقلیم کردستان، شاد بارزانی؛ وزیر خارجه آمریکا را در خصوص اصلاحات قاطع اجرا شده توسط دولت محلی در امور مالی عمومی آگاه کرد و از بن خواهان دامنه گسترش یاری فنی و حمایت مالی از دولت محلی اقلیم کردستان و تشویق سرمایه گذاری آمریکایی ها در بخش بانکی شد.

در مکالمه تلفنی ، طرفین از تصویب قانون بودجه فدرال استقبال کردند که بارزانی در این باره از انتظار دولت محلی اقلیم کردستان برای پرداخت هر چه زودتر حق مالی از سوی بغداد سخن گفت.

مساله بودجه و حق مالی سالانه اقلیم کردستان سالهاست با شروع سال جدید مورد بحث و مناقشه دولت فدرال (بغداد) و دولت محلی اقلیم کردستان (اربیل) قرار می گیرد. اخیرا با تصویب بودجه در مجلس عراق پس از کش و قوس فراوان، شاد بارزانی از آن استقبال کرد اما مدعی شد حق کردستان بیش از آن بوده که در بودجه آمده است.

در ادامه بارزانی از وزیر امور خارجه آمریکا خواست تا در تأمین جو مناسب سیاسی برای اربیل و بغداد برای اجرای قانون بودجه و حل سایر مسائل برجسته یاری کند.

بارزانی همچنین از بن خواست که شخصاً وارد عمل شود تا اطمینان حاصل شود که اقلیم کردستان بطور عادلانه سهم وام های بین المللی به عراق را دریافت می نماید.

محور بعدی گفت و گو به نگرانی درباره آنچه که کوشش گروه های خارج از قانون برای تضعیف انتخابات آینده در عراق خوانده شد اختصاص داشت.

در خصوص توافق سنجار نیز نخست وزیر دولت محلی اقلیم کردستان به گفت و گوی مداوم خود با نخست وزیر مصطفی الکاظمی و دیگر رهبران عراقی پس از توافق نامه اشاره داشت و با وزیر امور خارجه آمریکا نیز در خصوص اهمیت اجرای کامل آن به فهم مشترک رسید.

مهرماه سال گذشته، اربیل و بغداد توافقاتی را برای عادی سازی اوضاع در منطقه سنجار به دست آوردند که پس از تصرف داعش و آزادسازی آن شاهد اوضاع آشفته امنیتی و زندگی است که در نتیجه مانع بازگشت مردم به زندگی عادی شده است.

همچنین اختلاف هایی بین نیروهای مسلح رسمی عراقی برسر تامین امنیت آن وجود دارد که باتوجه به مساله فوق الذکر درباره تجربه تامین امنیت شهرها توسط پیشمرگه و مواقع بحرانی همچون حمله داعش منجر به تنش های سیاسی در عراق می شود.

آمریکا و عراق دو هفته پیش دور سوم گفت و گوی راهبردی را انجام دادند که نماینده اقلیم کردستان نیز در جلسه میان وزرای خارجه آمریکا و عراق حضور داشت.

پس از این گفت وگو آنتونیو بن وزیر خارجه آمریکا پیامی به شاد بارزانی ارسال کرد و از آمادگی کشورش برای تقویت و توسعه همکاری با اقلیم کردستان عراق اطلاع داد و از کوشش ها و حمایت های شاد بارزانی تقدیر و تشکر کرد.

آمریکا فعالیت های خود در اقلیم کردستان را که از سوی منتقدان عراقی مداخله جویانه خوانده می شود از مدتی قبل شروع نموده است که در اظهارات حدود 10 روز پیش سرکنسول ایالات متحده در اربیل به مسایلی همچون آزادی مطبوعات، حقوق بشر و مسایل غیر اخلاقی مانند حقوق همجنس بازان اشاره شد که به گفته وی مورد توجه ویژه دولت بایدن قرار گرفته است و بر فرایند اجرای این فعالیت ها توسط دولت (محلی) اقلیم کردستان نظارت شدیدی وجود دارد.

وی یادآورشد که درباره مسائل گوناگون گفت و گوهایی اجرا شده تا اقلیم کردستان آنها را عملی کند.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 31 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1675

به "گفتگوی مهم وزیرخارجه آمریکا با شاد بارزانی درباره حمله موشکی به اربیل، نتیجه یک تماس طولانی چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفتگوی مهم وزیرخارجه آمریکا با شاد بارزانی درباره حمله موشکی به اربیل، نتیجه یک تماس طولانی چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید