کرونا بیشتر مردان را می کشد ، زنان ایمن ترند

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، کرونا اگرچه نه نژاد می شناسد نه طبقه مالی اما به نظر می رسد بیشتر دنبال مردان است تا زنان، یک پژوهشگر آلمانی دلایل آن را آنالیز نموده است.

کرونا بیشتر مردان را می کشد ، زنان ایمن ترند

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی به نقل از دویچه وله، شمار قربانیان ابتلا به کرونا در دنیا رو به افزایش است. در این میان، پژوهش ها نشان می دهند، کرونا بیشتر قربانیان را از میان مردان انتخاب می نماید. یک پژوهشگر آلمانی از دلایل ابتلا و شدت بیشتر بیماری در مردان می گوید.

در بیشتر پژوهش هایی که تا به امروز در خصوص ویروس جدید کرونا انجام گرفته است، یک نقطه مشترک وجود دارد؛ اگر چه زنان و مردان هر دو تقریبا به یک اندازه به این بیماری مبتلا می شوند، اما شمار مرگ و میر در میان مردان در مقایسه با زنان در اثر ابتلا به کوید 19 به مراتب بیشتر است.

در آلمان تا به امروز دو سوم از قربانیان کرونا، مرد بوده اند، در اسپانیا65 درصد و در چین 64 درصد.

در کنار عواملی چون سن و بیماری های قبلی، جنسیت هم در میزان شدت یا خفیف بودن بیماری نقش دارد. پرفسور مارکوس آلتفلد، سرپرست انستیتوی ایمونولوژی بیمارستان دانشگاه هامبورگ، در مصاحبه ای با سایت آلمانی زبان اشپیگل، به پرسش هایی در این زمینه پاسخ داده است.

  • نقش دو هرمون استروژن و تستسترون

پژوهشگران چینی معتقدند، این تفاوت عمدتا مربوط به این موضوع است که مردان بیشتر از زنان دخانیات مصرف می نمایند.

به گفته پرفسور آلتفلد، این ارزیابی اما در خصوص جوامع اروپایی صدق نمی نماید. به گفته او، در پاسخ به چرایی تفاوت دو جنس در ابتلا به این بیماری، باید به این نکات توجه کرد: اول از همه اینکه رفتار زنان و مردان - که سیگار کشیدن را هم می توان در این بخش جای داد- با هم متفاوت است. دوما دو فاکتور بیولوژیکی با اهمیت را هم باید در این ارتباط در نظر گرفت که یکی هرمون استروژن و تستسترون است و دیگری وجود کروموزوم ایکس در زنان است که مردان فاقد آن هستند.

به گفته این پژوهشگر، هرمون زنانه استروژن قادر به تحریک سیستم ایمنی بدن است، در حالی که احتمال می رود، هرمون مردانه تستسترون درست برعکس عمل کند. آلتفلد همچنین اشاره می نماید، این پرسش که یک کروموزوم اضافی ایکس در زنان چه عملنمودهایی دارد، مدت ها پژوهشگران را به خود مشغول نموده است. پاسخ به این پرسش به گفته او، این است که این کروموزوم در سیستم ایمنی نقش دارد.

  • ویژگی ای که از عصر سنگ با ماست

دلیل این امر را باید در تکامل جستجو کرد. به گفته پرفسور آلتفلد، اجداد ما در عصر سنگ به صورت دسته جمعی در غار زندگی می کردند. حتی در آن موقع هم وظیفه سیستم ایمنی بدن زن، به وجود آوردن شرایط حفاظت ویژه از کودک در دوران بارداری بود. این سکه اما روی دیگری هم دارد: عملکرد قوی سیستم ایمنی زنان در مقایسه با مردان منجر به این می گردد که بیماری های خودایمنی بسیار بیشتر از مردان در بدن زنان بروز می نمایند؛ بیماری هایی که در آنها سیستم ایمنی بدن، علیه خود بدن دست به کار می گردد.

اما این یافته ها که زنان کمتر بیمار می شوند یا سیستم ایمنی مقاوم تری دارند تنها مختص کوید 19 نیست. در خصوص دیگر بیماری های ویروسی چون آنفولانزا یا ایدز یا هپاتیت هم این واقعیت به اثبات رسیده است که زنان در مقایسه با مردان کمتر در ابتلا به بیماری ها دوره های شدید بیماری را تجربه می نمایند.

  • زنان کمتر وارد مرحله دوم بیماری می شوند

اگرچه اغلب زنان و مردان به یک اندازه بیمار می شوند (از نظر کمیت و آماری)، در دوره بیماری اما معمولاً دو مرحله را می توان تشخیص داد: در مرحله نخست، ویروس به سرعت تکثیر می گردد. در اینجاست که سیستم ایمنی زنان که از نظر بیولوژیک قوی تر است، می تواند با نقش کندنماینده تکثیر وارد عمل گردد. به همین دلیل است که زن ها به ندرت وارد مرحله دوم بیماری می شوند. در مرحله دوم بیماری ویروس آنچنان خودش را گسترش داده است که به گفته پرفسور آلتفلد، عفونت شدید ریه به وجود آمده است؛ عفونتی که می تواند احتیاج به تنفس مصنوعی (تنفس کمکی) ایجاد کند یا به مرگ منجر گردد.

باید گفت که سیستم ایمنی بیشتر مردان هم به آن اندازه قوی هست که آنها هیچ گاه به مرحله دوم بیماری وارد نشوند.

بدن انسان، صرف نظر از جنسیت، در85 درصد از مجموع موارد ابتلا به کرونا، می تواند در همان مرحله نخست بر بیماری چیره گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 خرداد 1399 بروزرسانی: 2 خرداد 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 961

به "کرونا بیشتر مردان را می کشد ، زنان ایمن ترند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا بیشتر مردان را می کشد ، زنان ایمن ترند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید