کدام وراث سهام عدالت از مالیات بر ارث معاف می شوند؟ ، مزیت معامله بلوکی

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت گفت: مشمولان سهام عدالت که تا تاریخ یکم مردادماه 99 اطلاعات خود را به شرکت سپرده گذاری مرکزی داده اند، چنانچه فوت کرده باشند، وراث آنها از مالیات بر ارث معاف هستند.

کدام وراث سهام عدالت از مالیات بر ارث معاف می شوند؟ ، مزیت معامله بلوکی

به گزارش خبرنگاران ایرنا به نقل از بازار سرمایه ایران نوشت: حسین فهیمی با اشاره به تصمیمات روز گذشته شورای عالی بورس توضیح داد: این شورا در ارتباط با سهام عدالت به عنوان یک بازیگر مهم در بازار سرمایه تصمیماتی گرفته است؛ همچنین تسهیلاتی هم برای بانک ها و کارگزاری ها در نظر گرفته شده تا به این وسیله به ماندگاری سرمایه گذاران بطور بلندمدت در این بازار کمک شود.

وی درباره تعداد افرادی که تا به امروز سهام عدالت را به فروش رسانده اند، گفت: حدود 11 درصد از افرادی که مشمول سهام عدالت بوده اند، تصمیم گرفتند تا بخشی از سهام خود را بفروشند؛ براین اساس، اکثریت قریب به اتفاق سهامداران سهام عدالت، به ارزندگی سهم خود پی برده و ترجیح داده اند که از آن نگهداری کنند.

 • بانک ها می توانند موقتا سهام عدالت بخرند
 • ارزش روز پرتفوی سهام عدالت چقدر است؟

فهیمی اضافه کرد: امسال از 10 خردادماه تا به امروز که آزادسازی سهام عدالت و امکان فروش آن فراهم شده است، بیش از هفت هزار و 600 میلیارد تومان دارایی سهام عدالت در بازار فروخته شده است و وجوه آن در سطح مشمولان سهام عدالت با کد ملی و شماره شبایی که در اختیار ما قرار داده اند، تسویه و پول آن واریز شده است.

 • معامله سهام عدالت به شکل بلوکی

فهیمی فروش و واریز وجوه حاصل از آن را تدریجی اعلام نمود و گفت: شورای عالی بورس تصمیم بسیار مهمی را در ارتباط با مشمولان سهام عدالت و در چارچوب حفاظت از دارایی های و فروش بهینه آنها اتخاذ کرد، در واقع این امکان به سازمان بورس داده شده تا با توجه به شرایط بازار بتواند، بخش از سهامی را که مشمولان سهام عدالت قصد فروش آن را دارند در کل کارگزاری ها به شکل تجمیعی و یک جا (بلوکی) بفروش برساند.

سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت توضیح داد: پیش از این چنین امکانی به لحاظ مقرراتی در سطح یک کارگزار وجود داشت، اما اکنون این امکان فراهم شده که کل فروش سهام عدالت یکجا در بازار، بازاریابی شود و عمده یا بلوکی به روش های مختلف فروخته شود. طبیعی است که در این روش تعداد مشتریان حرفه ای بیشتر خواهد شد.

 • مزیت معامله بلوکی

وی در رابطه با مزیت این روش گفت: براساس معامله بلوکی افراد حرفه ای تری دخالت پیدا می کنند، در این روش ممکن است قیمت های بالاتر از تابلو فروخته شود که به نفع سهامداران است. همچنین یک دارایی که در یک نماد امکان دارد بین 50 کارگزاری توزیع شود، دیگر امکان تجمیع آن وجود نداشت، بلکه سفارش ها در یک کارگزاری تکمیل می شد؛ اما اکنون این امکان فراهم شده که مجموع فروش ها در یک نماد در تمامی کارگزاری ها یکجا تجمیع و به شکل بلوکی یا عمده فروخته شود.

 • اعتباردهی به مشمولان سهام عدالت

فهیمی پیرامون اعطای اعتبار برای دریافت وام به مشمولان سهام عدالت توضیح داد: بانک ملی دریافت تقاضا در این زمینه را آغاز کرده و قصد دارد بر اساس شرایط منابعی که دارد بین 50 تا 80 درصد به مشمولان سهام عدالت و با توجه به سهام آنها وام بدهد؛ البته بقیه بانک ها نیز درصدد انجام این کار هستند که زیرساخت های فنی برایشان در نظر گرفته شده است.

 • شرایط تسویه وام مشمولان

وی در زمینه تسویه این وام گفت: چنانچه دریافت کنندگان وام تا یک ماه آن را تسویه کنند، هیچ هزینه مالی به آن ها تعلق نمی گیرد (مانند وام قرض الحسنه) اما چنانچه تسویه آن بیشتر از یک ماه طول بکشد، تبدیل به یک وام سه ساله 18 درصدی می شود. علاقمندان می تواند از این وام و تسهیلات، بدون اینکه تضمین خاصی ارائه کنند و صرفا با پشتوانه سهام عدالت از آن استفاده کنند.

 • ورود شرکت های سرمایه گذاری استانی به بازار

سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت، شرکت های سرمایه گذاری استان های ایلام و قم را نیز به جز استان خراسان جنوبی آماده بورسی شدن و انجام معاملاتشان در بازار سرمایه معرفی کرد و اضافه کرد: اکنون این موضوع در اختیار شرکت بورس است که براساس شرایط بازار، یکی یکی نمادهای شرکت های سرمایه گذاری استانی را مورد گشایش قرار می دهد تا امکان انجام معامله برایشان فراهم شود. اکنون هیچ مشکل فنی در این زمینه وجود ندارد، فقط تعدادی از آن ها صورت های مالی خود را ارائه نداده اند که به محض ارائه، گشایش نماد هم انجام خواهد شد.

 • حذف مراجعه حضوری، مهمترین استراتژی

وی اضافه کرد: همه اقدام هایی که راجع به سهام عدالت است، به ویژه بحث امور شرکتی، فوت شده ها، افرادی که نیاز به اصلاح مشخصات دارند و آن هایی که قصد توسعه سهام خود را دارند، در نظر داریم که هیچ کار دستی و هیچ مراجعه حضوری در این فرآیندها وجود نداشته باشد. این مهم ترین تصمیم و استراتژی در مورد سهام عدالت است.

 • کدام وراث سهام عدالت از مالیات بر ارث معاف می شوند؟

فهیمی گفت: پیرامون فوت شدگان هم باید یک ارتباط مکانیزه ای بین قوه قضائیه و شرکت سپرده گذاری مرکزی ایجاد شود که بخش عمده کارهای آن اجرا شده و اکنون حدود 2.5 میلیون نفر که از مشمولان سهام عدالت فوت کرده اند که نزدیک به 10 میلیون نفر وارث دارند و این سهام باید به آنها منتقل شود.

وی توضیح داد: به محض اینکه امکان مکانیزه بین شرکت سپرده گذاری مرکزی و قوه قضائیه انجام شود، اعلام عمومی خواهد شد. توصیه می شود تا آن زمان و در این فاصله، وراث به دادگاه صالحه مراجعه و گواهی کسب وراثت اخذ کنند.

 • کارگزاری محل فروش، بهترین محل پاسخگویی مسائل

سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت در ارتباط با شماره تلفن های موجود برای اعلام مسائل سهامداران سهام عدالت توضیح داد: مشمولان سهام عدالت مطلع باشند، نخستین، مهم ترین و قابل اتکاترین محل برای پاسخگویی به پرسش های مشتریان همان کارگزاری (دفتر کارگزاری، سایت و مرکز پیام کارگزاری) است که به آن مراجعه کرده و سفارش فروش داده اند.

وی اضافه کرد: چنانچه مشمولان به هر دلیل جواب نگیرند، تنها مرکز پیامی که به سامانه های مختلف دسترسی دارد و می تواند پاسخگو باشد، تلفن 1569 است که روزانه حدود 60 هزار نفر با آن تماس می گیرند. از این میزان بیش از 40 هزار نفر ماشینی پاسخ داده شده و بقیه آنها هم توسط همکاران در مرکز تماس پاسخگویی می شوند.

فهیمی اعلام نمود: این مرکز 24 ساعته و بدون پیش شماره است که می توان از تمام نقاط کشور با آن تماس گرفت. چنانچه با این مرکز تماس می گیرید، حتما اطلاعات اولیه مربوط به سفارش فروش خود را باید داشته باشید که به کدام کارگزاری مراجعه کرده و برای پیگیری چه جوابی از آن جا شنیده اید تا بعد از اطلاعات تکمیلی، مابقی گزارش را از این مرکز دریافت کنید.

 • چرا با وجود برگه سهم، نامِ مان در سامانه نیست

سخنگوی ستاد آزادسازی سهام عدالت در پاسخ به اینکه چرا برخی مشمولان سهام عدالت با وجود داشتن برگه سهم اسمشان در سامانه نیست، گفت: حدود یک میلیون و 800 هزار نفر برگه سهام در اختیار دارند ولی سهام به آن ها تعلق نگرفته است؛ به این دلیل که مراحل مشمول شدن آنها کامل طی نشده و این عده باید منتظر نهایی شدن تصمیم مجلس در این زمینه باشند.

 • آشنایی با 10 اصطلاح پرکاربرد بورس در روزهای رونق بازار سرمایه
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 مهر 1399 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1244

به "کدام وراث سهام عدالت از مالیات بر ارث معاف می شوند؟ ، مزیت معامله بلوکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام وراث سهام عدالت از مالیات بر ارث معاف می شوند؟ ، مزیت معامله بلوکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید