وزیر خارجه یمن: صنعاء قدردان حمایت های جمهوری اسلامی ایران است خبرنگاران

به گزارش مجله خبری تیرول، وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن با تأکید بر لزوم لغو محاصره فرودگاه ها و بندرگاه های این کشور، گفت که صنعاء قدردان حمایت های جمهوری اسلامی ایران است.

وزیر خارجه یمن: صنعاء قدردان حمایت های جمهوری اسلامی ایران است خبرنگاران

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، هشام شرف عبد الله وزیر خارجه دولت نجات ملی یمن گفت که این دولت در برابر تجاوز ائتلاف سعودی-اماراتی مقاومت می نماید و یمن را به ساحل امن خواهد رساند.

عبدالله در مصاحبه با شبکه خبری المیادین گفت: دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا، به حزب دموکرات وابسته است که جنگ علیه یمن را کلید زد، ولی امروز در کوشش است که این اشتباه را جبران کند.

وی توضیح داد، دولت نجات ملی در پی صلح است، ولی در درجه نخست نیازمند اعتمادسازی است و تجاوز عربستان سعودی نیز باید متوقف گردد.

این مسئول یمنی ادامه داد: پیش از هر مذاکره سیاسی، باید حملات متوقف و محاصره مالی و محاصره فرودگاه ها و بندرگاه ها لغو گردد.

عبدالله با اشاره به کانال های ارتباطی مخفیانه غیرمستقیم دولت نجات ملی با آمریکا، خطاب به فرستاده آمریکا در یمن گفت: باید با صنعاء مذاکره صورت گیرد، نه فقط با طرف های خارجی. به او توصیه می کنم با ما تماس بگیرد.

گریفیتس، گویا فرستاده سعودی است، نه سازمان ملل

وی با بیان اینکه دولت صنعاء، دولت ملت یمن و طرفی است که مذاکرات با آمریکا را پیش می برد، درباره مارتین گریفیتس فرستاده سازمان ملل در یمن گفت: گریفیتس مسائلی را برای ما مطرح می نماید که گویا فرستاده سعودی است، نه سازمان ملل.

وزیر خارجه یمن در بخش دیگری از این مصاحبه به طرح حمله به ملت یمن در سال 2014 اشاره و تأکید کرد، در آن موقع، فرماندهان نظامی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و فرماندهان غربی در ریاض جمع شدند و این طرح را طراحی کردند.

عبدالله خاطر نشان کرد: آمریکایی ها و انگلیسی ها پیش از تجاوز به یمن، از همه چیز آگاه بودند.

وی درباره دولت عبد ربه منصور هادی هم توضیح داد: هادی مشروعیت ندارد و سفیر انگلیس و فرستاده آمریکا مانند یک نماینده بلندپایه رفتار می نمایند. ما این مسئله را نمی پذیریم.

قدردان حمایت های ایران هستیم

این وزیر یمنی درباره رابطه دولت نجات ملی با جمهوری اسلامی ایران گفت: ایران، کشور برابر است و در مراحل متعدد، به ما یاری نموده است. ما قدردان ملت و سران ایران هستیم.

وی توضیح داد: تصمیم یمن، مربوط به خودِ این کشور است.... ما قدردان ایران هستیم... و هر گونه اتهام زنی به ایران درباره یمن یا متهم کردن آن به طولانی کردن مدت زمان جنگ را کاملا رد می کنیم.

عبدالله درباره آزادسازی شهر راهبردی مأرب خاطر نشان کرد، مأرب شاهد تجمیع نیروست، ولی باید علیه آنان وارد عمل شده و تروریستها را در آن نابود کنیم.

وزیر خارجه یمن با اشاره به سرقت نفت مأرب توسط تروریست ها، تأکید کرد، اجازه نخواهند داد که تروریست های داعش و القاعده وارد این منطقه شوند.

خواهان خاتمه جنگ هستیم

وزیر خارجه یمن با بیان اینکه دولت نجات ملی، سرنوشت مأرب را مشخص خواهد نمود، گفت: خواهان خاتمه جنگ و حفظ نفت خود هستیم.

وی درباره مبادله اسرا هم گفت: صنعاء آماده مبادله اسراست... ولی کشورهای متجاوز خواهان خاتمه یافتن این مسئله نیستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1569

به "وزیر خارجه یمن: صنعاء قدردان حمایت های جمهوری اسلامی ایران است خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر خارجه یمن: صنعاء قدردان حمایت های جمهوری اسلامی ایران است خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید