مناقشه لندن-واشنگتن؛ همسر جاسوس آمریکایی جوان انگلیسی را کشت و فرار کرد

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، همسر یک جاسوس آمریکایی پس از یک تصادف رانندگی که به مرگ یک جوان انگلیسی منجر شده، با استفاده از مصونیت دیپلماتیک از انگلیس فرار نموده و این امر به خشم مردم انگلیس منجر شده است.

مناقشه لندن-واشنگتن؛ همسر جاسوس آمریکایی جوان انگلیسی را کشت و فرار کرد

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، دو ماه پیش رسانه های انگلیسی گزارش دادند که در نزدیکی روستای کراتن در شمال غرب لندن یک سانحه رانندگی به مرگ جوانی 19 ساله به نام هری دان منجر شده است.

رسانه های انگلیسی در توضیح آن حادثه نوشتند که تصادف در نزدیکی یک پایگاه هوایی میزبان نیروهای آمریکایی اتفاق افتاده است. دان در حالی که سوار بر موتور سیکلت در راستا قانونی در حال حرکت بوده، ناگهان با خودرویی روبرو می گردد که با سرعت زیاد بر خلاف جهت قانونی، به سمت وی می آمده است. خودرو به او برخورد می نماید و این جوان انگلیسی ساعتی بعد به دلیل شدت جراحات وارده، در بیمارستان جان خود را از دست می دهد.

در آن گزارش ها به هویت راننده خودروی متخلف اشاره ای نشده بود.

اما حالا با معین شدن ملیت و جزئیاتی در خصوص راننده، آن حادثه به عامل تنش در روابط لندن با واشنگتن و خشم مردم انگلیس از آمریکا تبدیل شده است، چراکه روشن شده که راننده متخلف، همسر یک دیپلمات آمریکایی است.

آنچه بیش از همه موجب عصبانیت انگلیسی ها شده، سوء استفاده طرف آمریکایی از مصونیت دیپلماتیک و فرار بی سر و صدای این زن به آمریکاست.

به نوشته روزنامه دیلی میل، با وجود درخواست رسمی پلیس انگلیس، وزارت خارجه آمریکا نه تنها از لغو مصونیت این زن خودداری نموده، بلکه بر خلاف وعده اولیه، وی را به آمریکا بازگردانده است.

این روزنامه نوشته است: پلیس می گوید این زن قبلا به آن ها اطلاع داده است که برنامه ای برای ترک انگلستان ندارد.

به نوشته دیلی میل، این حادثه و رفتار توهین آمیز آمریکایی ها، موجب شده تا کاربران انگلیسی در شبکه های اجتماعی با انتشار پیغام هایی خشم خود را ابراز نمایند.

یکی از این کاربران نوشته است: مایه شرم است، یک به اصطلاح متحد به هیچ وجه نباید اینطور رفتار کند.

سارا جانسون از مسئولان پلیس منطقه با بیان اینکه یک روز بعد از این تصادف با این زن دیدار نموده اند، به دیلی میل گفته است: در جریان آن دیدار، اطلاع داشتیم که مسئله مصونیت دیپلماتیک مطرح شده است. ما فورا درخواست برطرف این مصونیت برای انجام تحقیقات و بازپرسی را ارائه کردیم.

به گفته جانسون واشنگتن از پذیرش درخواست برطرف مصونیت خودداری نموده و بعدا پلیس آگاه شده که این زن به آمریکا بازگشته است.

مصونیت دیپلماتیک، کشور میزبان را از پیگرد قضایی دیپلمات و خانواده وی منع می نماید. با این وجود در صورتی که جرم دیپلمات یا اعضای خانواده وی جدی و خارج از محدوده وظایف آن ها باشند، کشور فرستنده می تواند این مصونیت را برطرف نموده و اجازه دهد تا کشور میزبان فرد متخلف را محاکمه کند.

با این حال، آمریکا معمولا حتی در موارد قتل عمد از برطرف مصونیت دیپلمات های خود خودداری نموده و آن ها را از کشور میزبان فراری می دهد. این رفتار واشنگتن در گذشته نیز موجب بروز مناقشات دیپلماتیک شده است.

وزارت خارجه آمریکا روز گذشته با صدور بیانیه ای با تأیید اینکه این زن به آمریکا بازگشته، گفته است: در مواردی مانند این، هر مسئله ای در ارتباط با برطرف مصونیت مربوط به دیپلمات های ما و اعضای خانواده آن ها در خارج از کشور، به دقت در سطوح ارشد مورد آنالیز قرار می گیرد.

خانواده جوان کشته شده، در روزهای گذشته بارها از آمریکا خواسته اند در مصونیت این زن تجدید نظر نموده و وی را برای محاکمه به انگلیس بازگردانند.

شارلوت چارلز مادر این جوان به رسانه ها گفته است: شنیدن این خبر وحشتناک که راننده کشور را ترک نموده تا احتمالا از عدالت فرار کند، حتی اجازه عزاداری را هم از ما گرفته است و زندگی ما طرز دردناکی مختل شده است.

وی اضافه نمود: رئیس جمهور [دونالد] ترامپ، لطفا گوش کن. خانواده ما نابود شده است. در هم شکسته ایم. حتی نمی توانیم عزاداری کنیم. لطفا، لطفا بگذار او با یک هواپیما بازگردد.

تیم دان پدر این جوان هم با ابراز تأثر شدید از این حادثه، می گوید: از آن راننده و مقام های آمریکایی می خواهیم که او به انگلیس بازگردد و با تبعات قانونی رانندگی خطرناکش در آن شب، روبرو گردد.

به گفته پلیس، رایزنی با وزارت خارجه انگلیس برای فشار به واشنگتن و بازگرداندن این زن ادامه دارد. دومینیک راب وزیر خارجه انگلیس ضمن ابراز تأسف از این حادثه، گفته است: من با سفیر ایالات متحده تماس گرفته ام تا ناخرسندی انگلستان از تصمیم آن ها را ابراز کنم و به سفارت توصیه کنم که در این تصمیم بازنگری کند.

پلیس می گوید به زودی این پرونده را به دادستانی کل انگلیس می فرستد و تصور می نماید که راننده به رانندگی خطرناک منجر به قتل متهم گردد.

دیپلمات یا جاسوس؟

خانواده جوان کشته شده، امروز در بیانیه ای اعلام کردند که اطلاعاتی دارند که نشان می دهد همسر راننده، در حقیقت یک جاسوس ارشد آمریکایی است که با پوشش دیپلماتیک در انگلیس مشغول فعالیت است.

پایگاه کراتن که این حادثه در نزدیکی آن اتفاق افتاده، در اجاره دولت آمریکاست و آنطور که دیلی میل گزارش داده، میزبان یک مقر جاسوسی موسوم به مرکز مشترک تحلیل اطلاعات آمریکاست.

رد سیگر وکیل و سخنگوی خانواده دان امروز گفته است که دیپلمات آمریکایی، در حقیقت یک مأمور اطلاعاتی است و دلیل خودداری آمریکا از انتشار اطلاعات درباره او هم همین است. وی گفته است: او در کراتن که یک مرکز ارتباطی است، کار می نموده است. بنابراین او با اطلاعات سر و کار داشته است، بنابراین حدس می زنم به همین دلیل هم هست که با این پرونده این طور برخورد می گردد.

پایگاه جاسوسی کراتن

خانواده این جوان تهدید نموده اند که ممکن است مقام های آمریکایی دخیل در این پرونده، شکایت نمایند. آن ها همچنین وعده داده اند که در صورت لزوم، این موضوع را در دادگاه های آمریکا پیگیری نمایند.

سفارت آمریکا در انگلیس در واکنش به این حادثه، درخواست روشن شدن هویت این فرد را رد نموده است. در بخشی از بیانیه مقر دیپلماتیک آمریکا در لندن، آمده است: مقام های سفارت با مقام های مربوطه انگلیسی در ارتباط با این موضوع در تماس مداوم هستند. به دلیل ملاحظات امنیتی و حریم شخصی، نمی توانیم هویت افراد دخیل [در این سانحه] را تأیید کنیم، اما می توانیم تأیید کنیم که این خانواده انگلستان را ترک نموده است.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 23 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 435

به "مناقشه لندن-واشنگتن؛ همسر جاسوس آمریکایی جوان انگلیسی را کشت و فرار کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مناقشه لندن-واشنگتن؛ همسر جاسوس آمریکایی جوان انگلیسی را کشت و فرار کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید