مصوبه مجلس عوام انگلیس: برگزیت بدون توافق ممنوع!

ایرنا نوشت: نمایندگان مجلس عوام انگلیس چهارشنبه شب با رای قاطع به ممنوعیت خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا، شکست بزرگی را برای بوریس جانسون نخست وزیر این کشور رقم زدند.

مصوبه مجلس عوام انگلیس: برگزیت بدون توافق ممنوع!

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

نمایندگان مجلس عوام انگلیس چهارشنبه شب با 327 رای مقابل 299 رای به طرحی برای ممنوع کردن خروج بدون توافق این کشور از اتحادیه اروپا رای دادند. این طرح برای تصمیم نهایی روانه مجلس اعیان شد.

در صورت تصویب کامل این لایحه، نخست وزیر بریتانیا مجبور می گردد در صورت عدم توافق با اتحادیه اروپا درخواست تمدید سه ماهه مهلت خروج از اتحادیه اروپا را به مقام های بروکسل ارائه کند.

جانسون پس از این رای گیری خواهان برگزاری زودهنگام انتخابات مجلسی در 15 اکتبر شد.

ائتلافی از نمایندگان مخالف در مجلس با حمایت 21 تن از شورشیان حزب محافظه کار، روز سه شنبه دولت را با طرحی شکست دادند که امکان تصویب این طرح را برای امشب فراهم کرد.

جانسون وعده داده بود هرگز تاریخ برگزیت را به بعد از 31 اکتبر (نهم آبان) موکول نمی نماید.

جانسون به حمایت دو سوم از نمایندگان مجلس برای انتخابات سراسری احتیاج دارد و به نظر می رسد کوشش وی موفقیتی در بر نداشته باشد، زیرا احزاب مخالف در مطالبات خود برای جلوگیری از برگزیت بدون توافق، اتفاق نظر دارند.

حزب کارگر که حزب اصلی مخالف دولت انگلیس است، اعلام نموده است که با برگزاری انتخابات پیش از موعد تا زمانی که قانون جلوگیری از برگزیت بدون توافق به اجرا درآید، مخالفت می نماید.

کر استارمر (Keir Starmer) سخنگوی این حزب در امر برگزیت گفت که جانسون حسن اعتماد مجلس عوام را با تصمیم اخیرش برای تعلیق مجلس نقض نموده است.

هرچند جانسون تاکید دارد که مذاکرات با اتحادیه اروپا رو به پیشرفت است، این اتحادیه می گوید انگلیس پیشنهادهای جدیدی ارائه نداده است.

جرمی کوربین رهبر حزب کارگر نیز جانسون را متهم نموده که وقت را هدر می دهد تا زمانی که برگزیت بدون توافق اجتناب ناپذیر گردد.

روز سه شنبه، حزب محافظه کار انگلیس تحت رهبری جانسون با پشت کردن یک نماینده محافظه کار انگلیسی به دولت و روی آوردنش به گروه مخالف اکثریت مجلسی را از دست داد.

از سویی صندلی جانسون رهبر مستاصل حزب محافظه کار انگلیس روز چهارشنبه زمانی که دادگاهی در اسکاتلند از مداخله در تصمیم وی برای تعلیق مجلس خودداری کرد، تقویت شد.

قاضی این دادگاه اسکاتلندی با صدور حکمی خاطرنشان کرد که تصمیم گیری در خصوص این مساله به نمایندگان مربوط است، نه به محافل قضایی.

مجلس انگلیس کوشش می نماید از طرح برگزیتی نخست وزیر سرپیچی کند و قانونگذاران در پی راهی برای برون رفت از بن بست موجود هستند.

64231

منبع: خبرآنلاین
انتشار: بروزرسانی: 29 شهریور 1398 شناسه مطلب: 349

به "مصوبه مجلس عوام انگلیس: برگزیت بدون توافق ممنوع!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصوبه مجلس عوام انگلیس: برگزیت بدون توافق ممنوع!"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید