فروش اوراق سلف نفتی باید در مجلس به قانون بودجه تبدیل شود

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، عضو کمیسیون عمران مجلس درباره تصمیم دولت مبنی بر فروش اوراق سلف نفتی گفت: بر اساس اصل 52 و 53 قانون اساسی هرگونه تصمیم سازی و تصمیم گیری درخصوص بودجه سنواتی باید به مجلس بیاید و به قانون بودجه تبدیل شود.

فروش اوراق سلف نفتی باید در مجلس به قانون بودجه تبدیل شود

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری خبرنگاران، مجتبی یوسفی عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه تصمیم دولت مبنی بر فروش اوراق سلف نفتی، سؤالات بسکمک را ایجاد کرده است، گفت: قرار است در پی پیش فروش نفت نزدیک به 220 تا 240 هزار میلیارد تومان درآمد و ردیف اعتباری برای دولت کسب شود این در حالی است که نفتی ارائه نمی شود و به نوعی اعتباری است.

کننده اهواز و باوی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سیاست های غیرقانونی دولت موجب آینده فروشی شود، توضیح داد: بودجه سنواتی دولت به غیر از شرکت های دولتی 550 هزار میلیارد تومان است درواقع دولت فعلی برای نزدیک به نیمی از بودجه دولت آینده تصمیم گرفته است که در جریان این تصمیم دو اتفاق می افتد ابتدا اینکه مردم می خواهند نفت شان طی دو سال آینده دریافت کنند تا بفروشند یا مانند اوراق قرضه برگردانند و پولشان را مطالبه کنند در این شرایط دو سؤال پیش میاید اگر شرایط تحریمی موجود ادامه داشته باشد دولت نمی تواند حتی نفت خود را بفروشد. در این شرایط با نفت مردم چه خواهد کرد؟

یوسفی ادامه داد: سؤال دوم اینکه اگر در شرایط تحریمی نباشیم و قیمت نفت کمتر یا بیشتر شد چه کسی می خواهد ما به ازای این فاصله را پاسخگو باشد؟ اگر کمتر شد دولت باید ضرر و زیان مردم را بدهد که اینجا باز هم مردم ضرر خواهند کرد، اگر هم تحریم ها ماند و نفت مثلاً به قیمت 60 دلار رسید و مردم خواستند نفت خود را بفروشند این سؤال پیش میاید که باید به کجا بفروشند؟

به گفته این عضو کمیسیون عمران مجلس بر اساس اصل 52 و 53 قانون اساسی هرگونه تصمیم سازی و تصمیم گیری درخصوص بودجه سنواتی باید به مجلس بیاید و به قانون بودجه تبدیل شود.

وی با تأکید بر استفاده از راهکار را برای جبران کسری بودجه دولت و کمک به درآمدزایی مردم را توضیح داد و گفت:حداقل 20 درصد از ظرفیت پالایشگاه های داخلی به مردم واگذار شود در ادامه یک زنجیره شکل می گیرد. 20درصد از ظرفیت پالایشگاه های داخلی به خرید از مردم اختصاص داده شود تا بخش قابل توجهی از نیاز کشور را با برنامه ریزی مناسب جبران کنیم، درواقع نفت را به طور قطعی فروخته و ظرفیت مناسبی را در پالایشگاه ها ایجاد کنیم تا نیاز ارزی کشور در داخل تأمین شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه در صورت اجرای پیشنهاد فوق از حدود 100 پالایشگاه موجود در کشور نزدیک 50 میلیارد دلار درآمد کسب خواهیم کرد، افزود: پالایشگاه ها 80 درصد نفت موردنیاز خود را از دولت و 20 درصد را از مردم بخرند به یقین می تواند به افزایش صادرات نیز کمک کند. در این شرایط علاوه بر جبران کسری اعتبار دولت، سرمایه های خرد مردم نیز به جای سرازیر شدن به بازار سکه و ارز در یک مجموعه ای برای رشد اقتصاد جمع می شود از همه مهم تر کار قانونی انجام نشده است.

4129/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 19 مهر 1399 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1239

به "فروش اوراق سلف نفتی باید در مجلس به قانون بودجه تبدیل شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش اوراق سلف نفتی باید در مجلس به قانون بودجه تبدیل شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید