علائم و نشانه های سرطان تیروئید

به گزارش مجله خبری تیرول، سرطان تیروئید، نوعی سرطان است که غدد تیروئید را تحت تأثیر قرار می دهد. این بیماری علائمی همانند تورم گره های لنفاوی، اشکال در تکلم و بلع، درد در گلو، و غیره را به همراه دارد. اجازه دهید به وسیله این مقاله

علائم و نشانه های سرطان تیروئید

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

سرطان تیروئید، نوعی سرطان است که غدد تیروئید را تحت تأثیر قرار می دهد. این بیماری علائمی همانند تورم گره های لنفاوی، اشکال در تکلم و بلع، درد در گلو، و غیره را به همراه دارد. اجازه دهید به وسیله این مقاله به اطلاعات بیشتری در مورد علائم و نشانه های سرطان تیروئید پی ببریم.

انواع

انواع اصلی سرطان تیروئید، سرطان پاپیلاری، سرطان فولیکولار، سرطان مدولری، سرطان آناپلاستیک و لنفوم تیروئید را شامل می گردد. سرطان پاپیلاری شایع ترین نوعی سرطان تیروئید است که از سلولهای فولیکول تیروئید ایجاد می شوند. زنان در سنین بین 30 و 50 ساله بیشتر در معرض ابتلاء به این نوع سرطان تیروئید قرار دارند. سرطان فولیکولار تهاجمی تر بوده و می تواند به سرخرگها و سیاهرگهای درون تیروئید حمله نموده و سپس به استخوانها و قلب توسعه یابد.

سرطان مدولری در سلولهای C فراوری کننده کلسی تونین ایجاد می گردد. این نوع تومور پروتئینی تحت اسم آنتی ژن کارسینوآمبریونیک (CEA) را فراوری می نماید. تومورهای اسپورادیک، نئوپلازی متعدد اندوکرین نوع دو و سرطان فمیلیال (familial cancer) سه نوع مهم سرطان مدولری می باشند. سرطان آناپلاستیک نوعی نادر سرطان تیروئید است. این نوع سرطان به شدت تهاجمی بوده و به سرعت به گره های لنفاوی، نای، و سپس سایر اندامها به ویژه استخوانها و ریه ها سرایت می نماید. لنفوم تیروئید به طور کلی در سلولهای سیستم ایمنی یعنی لنفوسیتها ایجاد می گردد.

علائم

در بیشتر موارد، علائم و نشانه های سرطان تیروئید در طول مراحل اولیه مشاهده نمی شوند. با پیشرفت سرطان، علائم و نشانه های بارزی بوجود می آید. برخی از علائم معمول سرطان تیروئید به قرار ذیل است:

اشکال در بلع و تنفس

درد در گردن و گلو

بزرگ شدن گره های لنفاوی در گلو

خشونت صدا (داشتن مشکل در صحبت کردن با صدای عادی)

سرفه مداوم بدون وجود سرماخوردگی و یا سایر بیماریها

تغییر یافتن صدا

علاوه بر این علائم، ممکن است عوارض و مسائل ناشی از یک ندول تیروئیدی بروز نماید. ممکن است فراوری بیش از حد هورمونهای تیروئید (هیپرتیروئیدی یا پرکاری تیروئید) را ببینیم. این شرایط می تواند موجب بروز علائمی مانند کاهش وزن، عصبانیت، و ضربان قلب سریع گردد. بیمار بعلاوه ممکن است دچار اسهال ناشی از هورمونهای ترشح شده به وسیله سلولهای سرطان تیروئید مدولری گردد. متاستاز و یا سرایت سرطان به سایر بافتها و اندامها جدی ترین عارضه سرطان تیروئید است. با این حال، نشانه های فوق الذکر را می توان در برخی دیگر از عوارض تیروئید مانند ندول تیروئیدی خوش خیم، بزرگ شدن خوش خیم غده تیروئید (گواتر) و عفونت یا التهاب غده تیروئید مشاهده کرد. این عوارض را می توان به راحتی درمان نمود.

تشخیص

تشخیص دقیق سرطان تیروئید جهت دستیابی به یک درمان مناسب ضروری می باشد. تشخیص آن بر اساس معاینه فیزیکی تیروئید، گره های لنفاوی و حنجره، آزمایشان خونی همانند سطوح TSH (هورمون تحریک کننده تیروئید)، اسکن تیروئید، FNAC (آسپیراسیون سوزنی تیروئید) و جراحی بیوپسی یا بافت برداری صورت می گیرد. مشخص مراحل سرطان جهت مشخص برنامه درمانی لازم است. مشخص مراحل آن بر اساس سونوگرافی، سی تی اسکن (توموگرافی کامپیوتری) و اسکن ام آر آی (MRI) (تصویر برداری رزونانس مغناطیسی) انجام می گردد.

گزینه های درمانی مختلفی برای سرطان تیروئید وجود دارد. بسته به مرحله و نوع سرطان، آن را می توان به روش های ید رادیواکتیو، جراحی، هورمون درمانی، شیمی درمانی و یا پرتو درمانی خارجی درمان نمود. برخی از بیماران احتیاج به درمانهای ترکیبی دارند.

سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده در این مقاله صرفاً جنبه آموزشی داشته و نبایستی به منظور جایگزین توصیه های متخصص این شاخه علمی در نظر گرفته گردد.

منبع: راسخون
انتشار: 6 آبان 1400 بروزرسانی: 6 آبان 1400 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1897

به "علائم و نشانه های سرطان تیروئید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم و نشانه های سرطان تیروئید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید