علائم اولیه بیماری ام اس چیست؟

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، بیماری ام اس (MS) یا همان مولتیپل اسکلروزیس، یک اختلال خودایمنی پیشرونده است. در بیماری ام اس غلاف محافظ سلول های عصبی فرسوده شده و تحلیل می رود.

علائم اولیه بیماری ام اس چیست؟

از پروفایل ما وبلاگ حامد دیدن نمایید.

در اینجا 10 عارضه و علامت شایع بیماری ام اس را که معمولا به عنوان علائم اولیه MS نیز در نظر گرفته می شوند، با هم آنالیز می کنیم:

1. بی حسی

بی حسی و مورمور شدن مداوم که معمولا صورت و دست ها و پاها را درگیر می نماید، عارضه شایع بیماران مبتلا به ام اس MS است که به علت آسیب و تخریب سلول های عصبی در مغز و نخاع ایجاد می گردد. اما این شرایط برای فردی که هنوز به بیماری مبتلا نشده و یا برای اولین بار است که آن را تجربه می نماید، بسیار عجیب به نظر می رسد. در واقع بی حسی و مورمور شدن می تواند در ابتدا به صورت حمله ای فرد را مورد آسیب قرار دهد. پاها شایع ترین بخش بدن برای بروز این عارضه اند.

2. خستگی

خستگی می تواند به دلایل زیادی ایجاد گردد، اما هر خستگی نشانه MS نیست. خستگی بدون دلیل، مثلا خستگی که فرد بعد از بیدار شدن از خواب و یا بدون هیچ گونه فعالیت بدنی بیان می نماید می تواند نشانه اولیه بیماری MS باشد. این خستگی عضلانی بدون دلیل و نیز ضعف عضلانی، مخصوصا در ماهیچه های پاها و ضعف مچ پا، تقریبا در 80 درصد مبتلایان به بیماری ام اس، جز اولین عارضه هاست. این خستگی با تخریب و آسیب سلول های عصبی، شدیدتر می گردد.

3. ضعف و گرفتگی عضلات

آیا شما هم در انجام فعالیت های به ظاهر ساده مشکل دارید؟ زود خسته می شوید و احساس ضعف در عضلات را دارید؟ این شرایط می تواند نشانه آن باشد که سیگنال های عصبی نمی توانند به درستی از مغز و نخاع به سیستم عصبی محیطی منتقل شوند. در اینجا لازم است که به پزشک مراجعه کنید. اما اختلال در کنترل عضلات خیلی وقت ها به دلیل اسپاسم، گرفتگی و سختی عضلات ایجاد می گردد. اسپاسم ها و گرفتگی های عضلانی حمله ای یکی از علائم آزاردهنده ام اس است. این اسپاسم ها معمولا شدیدا دردناک هستند، در بخش های انتهایی بدن نظیر دست ها و پاها ایجاد می شوند و بعد از چند دقیقه رفع می شوند.

در بیشتر مبتلایان، راه رفتن همراه با سرگیجه و اختلال در کنترل حرکات می تواند علامت اولیه بیماری باشد. این بیماران معمولا در مستقیم حرکت کردن مشکل دارند.

4. اختلالات بینایی

یکی از اولین نشانه های بیماری ام اس (MS) مشکل در بینایی است که آرام و به مرور زمان شدیدتر شده و با درد در چشم ها همراه خواهد شد. اختلالات بینایی به دلیل التهاب عصب چشمی ایجاد می گردد. این شرایط تقریبا 50 درصد بیماران مبتلا به MS را تحت تاثیر قرار داده و در 15 درصد از بیماران اولین عارضه ابتلا به بیماری می باشد. این شرایط که به دلیل اختلال عصب بینایی ایجاد می گردد، منجر به تاری دید در یک یا هر دو چشم و همچنین کوررنگی می گردد. پس تاری دید، کوررنگی، دوبینی و درد چشم ها از علائمی است که می تواند نشانه ابتلا به بیماری ام اس باشد.

5. اختلال در کنترل ادرار و مدفوع

بی اختیاری در دفع ادرار و مدفوع در بیماری ام اس دور از انتظار نیست. تقریبا 80 درصد مبتلایان به بیماری ام اس در کنترل ادرار و مدفوع خود مشکل دارند. این افراد معمولا از احساس دفع ادرار مکرر و ناگهانی در عذاب هستند. مشکل آزاردهنده دیگر در این افراد، اسهال مداوم و اختلال کنترل تخلیه روده است. اگر این برای شما یک مشکل شده است، بهتر است هرچه سریع تر به پزشک مراجعه نموده و شرایط را بازگو کنید.

6. کاهش حافظه

از آنجایی که بیماری ام اس به سیستم عصبی مرکزی حمله می نماید، کاهش و ضعف حافظه، ناتوانی در تمرکز، صحبت کردن و مسائل زبانی از اختلالات رایج در نتیجه پیشرفت MS است که البته در بیشتر اوقات می تواند از علائم آغاز این بیماری باشد.

7. اختلالات جنسی

در مبتلایان به بیماری ام اس در مراحل شدید، اختلالات جنسی یکی از شایع ترین اختلالات در نظر گرفته می گردد. این شرایط که در بیشتر اوقات عارضه ای غیرقابل پیشگیری است، خیلی وقت ها یکی از علائم ابتلا به MS در نظر گرفته می گردد.

8. سرگیجه

در بیشتر مبتلایان، راه رفتن همراه با سرگیجه و اختلال در کنترل حرکات می تواند علامت اولیه بیماری باشد. این بیماران معمولا در مستقیم حرکت کردن مشکل دارند. در واقع این عدم تعادل در کنترل حرکات معمولا با پیشرفت تخریب سلول های عصبی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. به همین خاطر است که بسیاری از مبتلایان به MS برای راه رفتن احتیاج به عصا دارند.

9. تشنج

تشنج های صرعی از علائم بسیار رایج بیماری ام اس است که از گسترش اختلالات در مناطقی از مغز به نام قشر مغز ناشی می شوند. قشر مغز بیرونی ترین و البته عظیم ترین بافت عصبی مغز است که مغز را می پوشاند و از آن محافظت می نماید.

10. افسردگی

ابتلا به بیماری آزاردهنده ای نظیر بیماری ام اس، علاوه بر آسیب جسمی می تواند ابزاری برای شکنجه روحی فرد باشد. بسیاری از مبتلایان به ام اس، احساس افسردگی، تحریک پذیری و تغییرات خلق وخو را یکی از مسائل رایج خود بیان می نمایند.

* به دلایل ناشناخته ای، خطر ابتلای زنان به این بیماری دو برابر مردان است. در واقع این بیماری بیشتر زنان را مورد حمله قرار می دهد. اما به طور کلی وراثت، اصلی ترین دلیل آسیب پذیری افراد از این بیماری مزمن و علت غیر قابل پیشگیری بودن آن است.

مجله انجمن بیماران ام اس - دکتر اعتمادی فر

منبع: setare.com
انتشار: 11 آذر 1399 بروزرسانی: 11 آذر 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1348

به "علائم اولیه بیماری ام اس چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم اولیه بیماری ام اس چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید