ظرفیت های مالی کشور برای سرمایه گذاری مشترک، به طرف خارجی معرفی گردد

به گزارش مجله خبری تیرول، کارگاه آموزشی نمایندگان مالی وزارت امور خارجه در کشورهای مختلف به وسیله معاونت بین الملل اتاق ایران برگزار گردید. در این نشست آنلاین که با حضور 110 کارشناس وزارت امور خارجه برگزار گردید، ظرفیت ، ساختار، تکالیف و رویکردهای قانونی اتاق های بازرگانی معرفی گردید و بر ضرورت توسعه تعامل اتاق ها و نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در سراسر دنیا تاکید شد.بعضی از کارشناسان مالی حاضر در نشست آنلاین، در شرف اعزام به محل نمایندگی و بعضی دیگر از کارشناسان مقیم در محل نمایندگی بودند.

ظرفیت های مالی کشور برای سرمایه گذاری مشترک، به طرف خارجی معرفی گردد

در ابتدای نشست محمدرضا کرباسی، معاون بین الملل اتاق ایران، درباره نوع ارتباط بخش خصوصی با وزارت امور خارجه گفت: قبل از این نشست هایی با رایزن های مالی و نماینده های وزارت خارجه ایران در کشورهای مختلف برگزار شده و آن نشست ها مؤثر بوده است. در دوره وزارت آقای ظریف همراهی خوبی با بخش خصوصی انجام شد؛ دوران طلایی همکاری های اتاق ایران با وزارت امور خارجه در این هشت ساله بوده است. در کنار سفرهای دکتر ظریف، به کرات شاهد این بودیم که با اشتیاق از اتاق بازرگانی دعوت می کردند که در سفرها بخش خصوصی، هیات سیاسی را همراهی کند؛ او در بیشتر در نشست های فعالان مالی با تجار آن کشور حضور داشت و این نشان از علاقه مندی و همت بالا برای توسعه همکاری مالی بخش خصوصی با کشورهای مختلف جهان بود.

کرباسی ادامه داد: البته در دو سال گذشته با توجه به درگیری جهان با کووید 19 ، هیات های تجاری به کشورهای مختلف اعزام نشده اما ما نشست های متعددی را به صورت وبینار مشترک با کشورهای هدف برگزار نموده ایم که ارزنده بوده است.

او گفت: ظرفیت فراوریی و صادراتی کشور گسترده با توجه به اولویت سیاست مالی و صادراتی به کشورهای منطقه، باید گفت که در سال 1399 با 14 کشور همسایه قریب به 18.5 میلیارد دلار تجارت داشتیم. در یک آنالیز میدانی برآورد کردیم که ظرفیت ما تا سقف 100 میلیارد دلار توان افزایش دارد؛ این پتانسیل برای اقتصاد کشور با توجه به ظرفیت خوب در فراوری و انگیزه صادرات حتی در صورت وجود موانع وجود دارد. قطعاً اگر این فضا را گسترده تر کنیم و کشورهای اروپایی، آفریقایی و کشورهای آمریکای لاتین را به دایره تجارت خود اضافه کنیم، قطعاً حجم تجارت ما فراتر از این خواهد رفت.

معاون بین الملل اتاق ایران تأکید کرد: یکی از مسائلی که احتیاجمند هماهنگی است اینکه در اقصی نقاط جهان از سطح صادرات محصولات سنتی فراتر رویم و تنوع صادراتی را به کشورهای جهان افزایش دهیم؛ این با آنالیز میدانی از پتانسیل صادراتی آن کشورهای فراهم می گردد.

او ادامه داد: فرض بر این است که با قوانین موجود در کشور باید حضور خود را در بازارهای هدف برنامه ریزی و مدیریت کنیم.

کرباسی تأکید کرد: شناسایی بازارهای هدف و ظرفیت های پنهان برای حضور در کشورهای جهان احتیاجمند همکاری شما در اقصی نقاط جهان در نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران است. اتاق ایران برای همراهی با شما در این هدف تجهیز شده تا از ظرفیت های موجود و ممکن در فرایند با تجارت برد-برد به نفع اقتصاد ایران استفاده کنیم.

او توضیح داد: بیش از 40-50 درصد حجم تجارت ما کالای خام است هدف این باشد از صادرات کالای مواد اولیه به کشورها احتراز کنیم و خام فروشی با صادرات کالایی با ارزش افزوده جایگزین گردد تا ارزش افزوده بالایی برای این داشته باشد.

بعد از آن مظفر علیخانی، معاون تشکل ها و امور استان های اتاق ایران از تاریخچه تأسیس اتاق بازرگانی در ایران گفت و ظرفیت ها و فرصت های اتاق ایران، اتاق شهرستان ها و تشکل های مالی را معرفی کرد.

علیخانی گفت: اتاق بازرگانی در ایران در سال 1263 تأسیس شده که مهم ترین مأموریت آن ارتقا صندلی بخش خصوصی، توسعه تجارت خارجی و بهبود محیط کسب وکار است. این نهاد مردمی در تجارت داخلی و تجارت فرامرزی 140 سال قدمت دارد که قانونان بعد از انقلاب در سال 1369 نوشته و تصویب شد و اصلاحیه در سال 1373 انجام شد.

علیخانی گفت: وظیفه اصلی اتاق ایران طبق قانون مشورت به سه قوه، خدمت رسانی به اعضا و ساختارسازی است. در حال حاضر این اتاق 509 عضو از اتاق های سراسر کشور دارد که 164 عضو نماینده تشکل های مالی کشور هستند. رد سراسر کشور 34 اتاق، 37 اتاق مشترک، 200 سندیکا وجود دارد و اتاق ایران متشکل از اتاق های مشترک، اتاق های استانی و سندیکاها و تشکل های مالی است.

علیخانی به نهادهای وابسته اتاق ایران اشاره نمود و گفت: مهم ترین وظیفه این نهاد آموزش و توانمندسازی بخش خصوصی ایران است و برای همین مرکز آموزش و پژوهش را اتاق ایران دایر نموده است؛ مرکز داوری، کمیته ایرانی اتاق بازرگانی جهانی و شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی از نهادی وابسته به اتاق در راستای اهداف اتاق تأسیس شده است. در کنار این ها اتاق بازرگانی بین الملل ICC وظیفه قانون گذاری، حل اختلاف، توصیه های سیاست گذاری و کمیته های ملی را دارد.

علیخانی تأکید کرد: اتاق ایران برای چابک سازی و هوشمندسازی و واکنش سریع به انتظارات فعالان مالی به مسئله نیروی انسانی توجه جدی دارد. بعلاوه اتاق ایران به اسم صدای رسای بخش خصوصی شناخته می گردد و همیشه به نقش مشورتی خود تأکید دارد. از طرفی اتاق ایران نماینده قانون، حاکمیت و منافع ملی کشور است. در اتاق ایران منافع ملی بر منافع صنفی فزونی دارد و منافع صنفی بر منافع بنگاه ها فزونی دارد و منافع بنگاه ها براساس منافع ملی تعریف شده است. برای همین انتظار ما از وزارت خارجه این است که در راستای اینکه چگونه می توان از منافع ملی دفاع کرد، با بنگاه های مالی بخش خصوصی همراهی نمایند.

در ادامه کرباسی گفت: اتاق مشاور سه قوه است؛ اتاق قانون گذار نیست، بلکه مجری قانون است. نگاه اتاق همیشه در زمان تدوین طرح ها و لوایح بر این بوده که نگاهی ملی باشد و آن قوانین تسهیل نماینده تجارت در داخل و با کشورهای خارجی باشد.

در ادامه نشست با کارشناسان مالی وزارت امور خارجه فرزاد مهرانی درباره سابقه اتاق های بازرگانی در ایران و جهان گفت: اولین اتاق ها در شکل های اتاق شهری، ایالتی، ملی، دوجانبه و چندجانبه تأسیس شد که به لحاظ تاریخی کارکرد متفاوتی داشتند؛ اما آنچه مهم است اینکه حاکمیت در خدمت اقتصاد بخش خصوصی، صنعت و تجارت نهاده شد. حالا هم این نقش تکمیل و پیشرفته و نسل سوم اتاق بازرگانی، مأموریت شبکه سازی دارد.

بعد از آن نیلوفر اسدی درباره ساختار تشکیلاتی معاونت بین الملل اتاق ایران و رویکرد این معاونت گزارشی ارائه کرد. رویکر اصلی معاونت بین الملل توسعه همکاری ها با کشورها با اولویت کشورهای همسایه، تقویت ارتباطات و تعامل با دولت به ویژه وزارت امور خارجه، هماهنگی برنامه ها و فعالیت های بین المللی در مجموعه اتاق، پیگیری برطرف موانع و توسعه زیرساخت های تجارت بین الملل، تأمین احتیاجهای اطلاعات به روز از بازار کشورهای هدف است.

در ادامه نشست، کرباسی بار دیگر تأکید کرد: اتاق های مشترک، اتاق مشخص، کمیته ها، تشکل ها، اتاق استان ها همه باهم و هماهنگ عمل می نمایند و در همه دوره ها به شیوه مدیریت واحد و هماهنگ تأکید شده است.

او تأکید کرد که در دوره کرونا به علت اینکه اعزام هیات تجاری به کشورهای مختلف به دشواری ممکن است، ما تأکید داریم که همانند سابق وبینارهای تخصصی با تجار کشورهای مختلف برگزار گردد، این وبینارها می تواند ظرفیت و فرصت های تجاری ایران را در حوزه متعدد معرفی کند.

کرباسی به مسئله تهاتر اشاره نمود: در شرایط تحریم تهاتر شیوه خوبی برای همکاری های تجاری است، بله اسم مثال به وسیله برزیل بخشی از کالاهای مورد احتیاج ایران تأمین می گردد و ما در اتاق ایران آمادگی داریم در قالب تهاتر با کشورهای مختلف همکاری کنیم.

او به نماینده مالی وزارت خارجه در کشورهای مختلف تأکید کرد: شناسایی سرمایه گذارانی که مایل اند در منطقه ها آزاد تجاری ایران در زمینهٔ مختلف همکاری نمایند، در دستور کار قرار گیرد؛ بازار 500 میلیونی پیرامونی اهمیت بالایی برای سرمایه گذاران دارد و باید این فرصت ها معرفی گردد. استان های مختلف ایران ظرفیت بالایی برای تجارت دارند، باید به موضوع خواهرخواندگی و برادرخواندگی با شهرهای مختلف توجه گردد و بهه این بستر برای بهتر شدن همکاری های مالی توجه گردد.

کرباسی ادامه داد: باید ایرانی های مقیم کشورهای خارجی فعال مالی را دریابیم. ما در خیلی از سفرها با این ها نشست داشتیم؛ آنها از بی توجهی مسئولان و دست اندرکاران گلایه دارند و باید برای جلب و جذب این افراد و سرمایه ها توجه کافی گردد. البته ما این دغدغه را منعکس نموده ایم و علاقه مند هستیم رابطه حسنه ای با ایرانیان خارج از کشور برقرار گردد. باید این ظرفیت بی بدیل به کار گرفته گردد.

به گفته معاون بین الملل اتاق ایران ظرفیت خدمات فنی و مهندسی ایران در خارج از کشور 30 میلیارد دلار است، اما به علت محدودیت های ضمانت نامه بانکی بخشی از این ظرفیت ها بلااستفاده مانده است. باید بتوانیم تمهیداتی ببینیم تا از این ظرفیت ها استفاده کنیم.

در خاتمه رایزن ها و نماینده های مالی ایران در سفارت خانه های مختلف، سوالاتی را مطرح کردند و درباره انتظارات بخش خصوصی از آن ها گفته شد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 3 مرداد 1400 بروزرسانی: 3 مرداد 1400 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1782

به "ظرفیت های مالی کشور برای سرمایه گذاری مشترک، به طرف خارجی معرفی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظرفیت های مالی کشور برای سرمایه گذاری مشترک، به طرف خارجی معرفی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید