شتابان در زیست بوم خلاق و دانش بنیان ، بیش از 700 محصول نانوفناوری عرضه شده است

به گزارش مجله خبری تیرول، به اعتقاد بسیاری از ناظران، رشد نانو فناوری در کشور و محصولات مرتبط با این حوزه بسیار چشمگیر بوده است.

شتابان در زیست بوم خلاق و دانش بنیان ، بیش از 700 محصول نانوفناوری عرضه شده است

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ در حال حاضر بیش از 700 محصول مبتنی بر نانوفناوری پیشرفته در کشور از سوی شرکت های فناور و دانش بنیان در حال عرضه است.

در حال حاضر فرایند فراوری مقاملات در حوزه نانو فناوری از مرز 10 هزار مقاله عبور نموده است. هر چند کوشش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد توسعه فناوری نانو بر این بوده است که کوشش ها بر تجاری سازی محصولات متمرکز باشد تا فراوری مقالات. بر این اساس ستاد توسعه فناوری نانو وابسته به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از تاسیس ده ها مرکز نوآوری، شتابدهنده، مراکز تحقیقاتی، پارک های علم و فناوری و دیگر مراکز خدمات رسان به حوزه نانو حمایت نموده است.

بر این اساس در سال های اخیر صد ها استارتاپ پیروز در حوزه نانو فناوری رشد نموده اند. این استارتاپ ها به شرکت های فناور و پیروزی بدل شده اند که محصولات مختلفی در این حوزه ارائه می نمایند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به فعالیت های اجرا شده از سوی ستاد فناوری نانو، پیش بینی نموده است که میزان فروش شرکت های فعال در حوزه نانوفناوری از 8000 میلیارد تومان عبور کند که یک پیروزیت بی سابقه محسوب می گردد.

در حال حاضر نیز هر روز تعداد بیشتری محصولات مختلف توسط شرکت های دانش بنیان و استارتاپ های فعال در حوزه نانو فناوری فراوری می گردد. اخیراً چند شرکت دانش بنیان، دانش مربوط به مواد آنتی باکتریال را توسعه داده و محصولات مختلفی در این حوزه ساخته است.

برای مثال یک محصول محافظ توسط این شرکت ها فراوری شده است که مانع از آلودگی سطوح مختلف مانند کاشی می گردد و سلامت محیط های درمانی مخحتلف را حفظ می نماید. همچنین پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیر کبیر توانستند برای نخستین بار، انرژی الکتریکی با قابلیت شارژ دستگاه ها، فراوری نمایند.

این محققان، نانومولدی را توسعه دادند که می تواند با استفاده از انرژی حرکتی افراد برای مثال گوشی تلفن همراه را شارژ کند. از سوی دیگر، چند شرکت دانش بنیان ایرانی دارو های بر اساس فناوری نانو فراوری کردند که با کمترین عوارض در خون افراد رهایش می یابد و بیشترین تاثیر را دارد. ساخت انواع نانودارو ها برای کنترل بیماران سرطانی، یکی دیگر از تحولات انجام گرفته در حوزه نانو فناوری است.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اخیراً از 57 محصول حوزه نانو فناوری رونمایی کرد. از دارو های نانویی با قابلیت تاثیرگذاری بالا تا راهکاری برای حل بوی نامطبوع کلان شهرها، در میان این طرح ها بود. تعداد محصولات ساخته شده بر اساس نانو فناوری آنچنان زیاد است که سرعت آن ها بیش از سرعت اطلاع رسانی است.

استارتاپ های علاقه مند و شرکت های دانش بنیان و فناور فعال در حوزه نانو فناوری، می توانند طرح های فناورانه خود را با یاری ستاد توسعه فناوری نانو، به مرحله تجاری سازی برسانند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 تیر 1400 بروزرسانی: 9 تیر 1400 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1736

به "شتابان در زیست بوم خلاق و دانش بنیان ، بیش از 700 محصول نانوفناوری عرضه شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شتابان در زیست بوم خلاق و دانش بنیان ، بیش از 700 محصول نانوفناوری عرضه شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید