زگیل پوستی چیست

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، زگیلها برآمدگی های کوچک و سفت هستند که از خارجی ترین لایه پوست منشا میگیرند. عصاره پیاز و سیب زمینی خام از روشهای درمان خانگی زگیل پوستی است.

زگیل پوستی چیست

زگیل چیست؟

زگیلها برآمدگیهای کوچک و سفت هستند که از لایه اپی درم یا خارجی ترین لایه پوست منشا میگیرند. زگیلها میتوانند هرجای بدن ایجاد شوند. زگیلها قابلیت پخش شدن و رشد را در قسمتهای مختلف پوست بدن دارند و معمولا ضرری ندارند. البته زگیلهای پوستی متفاوت از زگیل تناسلی در زنان و مردان بوده که بیماری خطرناکی است. در ادامه این مطلب با علایم، علت ایجاد زگیل، شکل ظاهری و روشهای درمان خانگی زگیل آشنا شوید.

شکل ظاهری زگیل پوستی چگونه است؟

شکل و اندازه زگیل ها متفاوت است. زگیل ها معمولا برجسته و به شکل گل کلم بوده و در بسیاری موارد روی دست ها به وجود می آیند . همچنین زگیل ها ممکن است به صورت پراکنده بر روی آرنج، انگشتها، بازو، زانو، صورت و ... دیده شوند که معمولاً خود به خود از بین می فرایند. بعضی انواع زگیل نیز شبیه نخ و بعضی دیگر مسطح هستند.

علت زگیل چیست؟

از میان نظریههای گوناگون در خصوص علت و سبب ایجاد زگیل ها، پذیرفتهترین نظریه این است که یک ویروس خاص مسئول ایجاد آن است. به طورکلی زگیل ممکن است در قسمتهای مختلف بدن ایجاد گردد. زگیلهای پوستی در قسمت پاشنههای پا میتواند خیلی دردناک باشند و زمانی که در پاشنههای پا باشند به آنها میخچه نیز گفته میگردد. در سایر قسمتهای بدن غیر از ناحیه تناسلی که وجود داشتن زگیل بسیار خطرناک است، معملا ضرری ندارد و تنها ظاهر زشت آن فرد را آزار میدهد. اغلب زگیلها میتوانند ناگهان ظاهر شده و خود به خود ناپدید شوند. منتهی اگر با سوزن لمس شده یا خارانده شوند بعضی از آنها گسترش می یابند. نکته مهم آن است که به محض ظهور، زگیل ساده درمان گردد در غیر این صورت انتشار خواهد یافت. اولین مرحله برای درمان خانگی زگیل استفاده از اقدامات مربوط به جیره غذایی است.

روشهای درمان خانگی زگیل

بعضی از مواد طبیعی و گیاهی که میتوانید برای درمان زگیل از آن بهره ببرید عبارتند از:

  • عصاره سیب زمینی خام

معین شده است که سیب زمینی خام در درمان زگیل سودمند است. به این منظور باید سیب زمینی را خرد نموده و چند بار در روز به سطح مبتلا بمالید. این کار باید حداقل 2 هفته ادامه یابد تا نتیجه درمان معین گردد.

  • عصاره پیاز

استفاده از عصاره پیاز نیز از راهکارهای درمان خانگی زگیل است و به طور کلی پیاز در درمان زگیل با ارزش است. پیاز گردش خون را تحریک می نماید و بعضی مواقع مشاهده شده است که زگیل با مالیدن یک قطعه پیاز به آن از بین رفته است. گیاه دیگری که در فارسی عنصل نامیده می گردد و به هندی پیاز جنگلی نامیده می گردد نیز در از بین بردن زگیل سودمند است. به این منظور گرد پیاز گیاه عنصل را روی سطح مبتلا به زگیل بمالید.

  • گل همواره بهار

در طب سنتی، از گل همواره بهار نیز در درمان خانگی زگیل استفاده شده است. می توان افشره برگهای این گیاه را روی زگیل قرار داد. ثابت شده است که شیرابه ساقه دراز گل همواره بهار برای از بین بردن زگیل دارای اثر سودمند است.

  • روغن پوست بادام هندی

روغن استخراج شده از پوسته بادام هندی بسیار تند و خشک کننده و قرمز کننده است و سودمندی آن در درمان زگیل به اثبات رسیده است. به این منظور روغن این گیاه را استخراج نموده و این روغن را روی زگیل می گذارند.

  • گل قاصدک

گیاه گل قاصدک یک داروی با ارزش دیگر برای درمان زگیل ها در طب سنتی است. شیرابه ای که از بریدن انتهای ساقه گل قاصدک بدست می آید باید دو تا سه مرتبه در روز روی منطقه مبتلا گذاشته گردد.

  • انجام حجامت

برای انجام حجامت به منظور درمان زگیل، حجامت عام در دو مرحله و حجام موضعی در 1 مرحله توصیه میگردد.

  • عصاره برگ انجیر

استفاده از ته برگ انجیر و شیره برگ آن به صورت موضعی و قرار دادن بر روی محل زگیل از روشهای درمان خانگی زگیل با یاری طب سنتی است.

نکاتی که در خصوص زگیل باید بدانید!

به طور کلی برای درمان خانگی زگیل این نکته را بایستی مدنظر داشته باشید که از آوردن فشار و هرگونه دستکاری زگیل خودداری کنید، از لمس و خاراندن آن پرهیز نموده چراکه باعث گسترش آن به سایر نقاط پوست میشوید. بنابراین به غیر از مواردی که آنها با کار یک عصب تداخل نموده و یا روی عصب قرار دارند سعی نکنید که آنها را برداید. چنانچه روشهای درمان خانگی زگیل در بهبود آن موثر واقع نشد و یا هرگونه اختلالی در شکل ظاهری زگیل و گسترش آن مشاهد نمودید، وقت آن است که به پزشک مراجعه نمایید.

منبع: setare.com
انتشار: 9 آذر 1399 بروزرسانی: 9 آذر 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1343

به "زگیل پوستی چیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زگیل پوستی چیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید