فهرستی از سبزیجات ریشه ای

به گزارش مجله خبری تیرول، آیا سیب زمینی جزء سبزیجات ریشه ای است؟ آیا یک ریشه است؟ از طریق این مقاله، فهرستی از سبزیجات ریشه ای را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

فهرستی از سبزیجات ریشه ای

آیا سیب زمینی جزء سبزیجات ریشه ای است؟ آیا یک ریشه است؟ از طریق این مقاله، فهرستی از سبزیجات ریشه ای را در اختیارتان قرار خواهیم داد.

آیا می دانستید؟

تمام سبزیجات ریشه ای، جزء ریشه نمی باشند!

سبزیجات ریشه ای، قسمت زیرزمینی گیاهان خوراکی می باشند. آنها به طور گسترده ای در فرم و ساختار با یکدیگر متفاوت بوده و بر اساس بخشی از گیاه که به نام یک سبزی مصرف می شود، طبقه بندی می شوند. بسکمک از این سبزیجات به لحاظ مواد مغذی، غنی بوده و بعضی از انواع نشاسته ای، جزء اصلی غذاهای مهم از جوامع در سراسر جهان را تشکیل می دهند. در این بخش، نگاهی به سبزیجات ریشه ای بسیار متفاوتی خواهیم انداخت.

طبقه بندی سبزیجات ریشه ای

سبزیجات ریشه ای یا ریشه خوراکی بوده و یا ساقه زیرزمینی گیاه می باشند. دوست دارید بدانید که چگونه ریشه می تواند در زیر زمین رشد کند؟ خوب بایستی گفت که بعضی گیاهان دارای ساقه های اصلاح شده یا تغییر یافته ای بوده که عملکردهای مختلفی را به انجام می رسانند. گرچه واژه سبزیجات ریشه ای گیاهانی را شامل می شود که بخش های زیرزمینی یا زیرخاکی آنها مورد استفاده قرار می گیرند، اما موارد استفاده از آنها لزوماً تنها محدود به این بخش ها نمی شود. گیاهان بسکمک مانند شلغم و کرفس به خاطر ریشه و همچنین ساقه و برگ هایشان مورد استفاده قرار می گیرند. در این بخش سبزیجات ریشه ای را به دو نوع طبقه بندی کرده ایم:

ریشه های واقعی

ساقه های اصلاح شده یا تغییر شکل یافته

فهرستی از سبزیجات ریشه ای

فهرست ذیل از سبزیجات ریشه ای برطبق آنچه در بالا مورد بحث قرار دادیم طبقه بندی شده است. نگاهی به آن بیاندازید!

ریشه های واقعی

همانطور که از نام آن پیداست، ریشه های واقعی یا حقیقی برخلاف دیگر بخش های زیرزمینی، چیزی جز ریشه های گیاه نیستند. ریشه های واقعی می توانند فراتر از آن به ریشه های راست یا عمودی و ریشه های غده ای تقسیم بندی می شوند. یک ریشه عمودی، ریشه مرکزی ضخیمی است که از آن رشته یا شاخه های جانبی بوجود می آید. با این حال، ریشه های غده ای، ریشه های جانبی اصلاح شده می باشند که به نام اندام های ذخیره ای عمل می کنند.

ریشه های عمودی

این ریشه ها، ریشه های گیاهی بوده که به صورت عمودی یا راست و رو به پایین رشد می کنند و به طور معمول به شکل هرم بوده بطوریکه ریشه مرکزی را شکل داده که از آن دیگر ریشه ها به صورت جانبی و از کنار آن رشد می کنند. بسکمک از سبزیجات ریشه ای که در این دسته قرار می گیرند، منبعی از انرژی بوده و یا اندام ذخیره ساز گیاه به تعداد می فرایند. در نتیجه این ریشه ها سرشار از مواد مغذی می باشند. در ادامه فهرستی از ریشه های عمودی آورده شده است:

آراکاچا (Arracacha)

دایکون (ترب ژاپنی)

ماکا

زیره سیاه (زیره سیاه ایرانی)

یام دِیزی (نوعی سیب زمینی شیرین) (Yam Daisy)

جیکاما (در کشور مکزیک می خورند)

هویج بوته ای

چغندر

شلغم روغنی

ریشه بابا ادم (Burdock root)

هویج

کرفس بیابانی (Celeriac)

هویج وحشی

ریشه جعفری

تربچه

شلغم

ریشه های غده ای

این ریشه ها هم ریشه های ذخیره ای بوده اما با ریشه های عمودی فرق دارند، به این دلیل که از ریشه های جانبی می باشند. بسکمک از ریشه های غده ای مواد مغذی را در طول زمانی که گیاه قادر به رشد نیست ذخیره کرده در نتیجه گیاه را قادر می سازند که از همان سال تا سال آینده زنده بماند. در ذیل فهرستی از ریشه های غده ای آورده شده است:

زنجبیل بومی

سیب زمینی شیرین یا یام زرد لیلی (Yellow lily yam)

سیب زمینی شیرین (Sweet Potato

دزرت یام یا سیب زمینی شیرین کویر

کاساوا (Cassava)

یاکون (Yacon)

سیب زمینی ترشی

ساقه اصلاح شده

در بعضی از گیاهان، قسمت زیرزمینی ساقه، به نام اندام ذخیره سازی، اصلاح شده و تغییر عملکرد داده است. ساقه های اصلاح شده فراتر از آن به کورم (ساقه پیاز مانند گیاه)، ریزوم (ساقه ریشه مانند زیرزمینی)، غده و ریشه قلمبه یا پیاز مانند تقسیم می شود.

کورم

کورم، ساقه زیرزمینی عمودی گیاه است که دارای ظاهری برآمده بوده و به نام اندام ذخیره ساز عمل می کند. ریشه ها از یک انتهای کورم رشد می کنند، در حالی که پاجوش های هوایی از انتهای دیگر پدیدار می شوند. در ذیل فهرستی از کورم های خوراکی آورده شده است.

کونجاک (Konjac)

تارو (بومی نواحی گرمسیر آسیا)

بلوط شناور چینی یا سه کوله خیز (water chestnut)

لوتوس

پیاز گلایل سفید

موز

ریزوم

ریزوم ها، بیشتر ساقه هستند تا ریشه واقعی و اغلب به نام توده ای از ریشه دیده شده که به صورت افقی در زیر زمین رشد می کنند. آنها ساقه های اصلی گیاه بوده و می توانند موجب بوجود آمدن پاجوش و همچنین ریشه شوند، با این وجود تمام ریزوم ها زیر زمین رشد نمی کنند. در این بخش نام چند سبزی ریشه ای که ریزوم می باشند آورده شده است:

زنجبیل

اروروت (نوعی گیاه نشاسته ای) (Arrowroot)

جین سنگ (جنس: پاناکس (Panax)

زردچوبه

گیاه تی (کوردیلین) (بومی استرالیا و جزایر اقیانوس آرام)

ریشه لوتوس

گالنگال یا خسرودار (Galangal)

غده

یک ساقه غده ای، اندام ذخیره ساز درازپهنایی از یک گیاه بوده که دارای جوانه های رویشی بر روی سطح آن است. این جوانه ها می توانند موجب بوجود آمدن پاجوش هایی شوند که می توانند درون یک گیاه رشد کنند. این ساقه های عمودی به طور کلی دیده شده که نزدیک به سطح خاک رشد کرده به طوریکه ریشه ها از آن رشد می کنند. در این بخش فهرستی از سبزیجات ریشه ای که ساقه های غده ای می باشند، در اختیارتان قرار می دهیم.

بادام زمینی

تایگرنات (Tigernut)

یام یا سیب زمینی شیرین (سرده: دیوسکورئا)

اوکا (Oca)

سیب زمینی چینی

سیب زمینی

آرتیشو یا کنگر فرنگی چینی

پیاز

پیاز، ساقه های بسیار کوتاه بوده که از طریق لایه هایی از برگهای گوشتی محصور شده اند. این برگهای اصلاح شده به نام اندام ذخیره ساز عمل می کنند. وجود گره های مجزا و ناهمسان و میانگره به ما کمک کرده این پیاز را به نام یک ساقه اصلاح شده شناسایی کنیم. سبزیجات ریشه ای که به صورت پیاز می باشند در ذیل آورده شده اند.

سیر

پیاز

کواماش (Quamash)

رازیانه

اروروت پلینزی

لیلی یا پیاز سوسن

علاوه بر موارد بالا، چند عضو از خانواده ثعلبیان (Orchidaceae) وجود داشته که پیازهای خوراکی را تولید می کنند. نام جنس یا سرده این ارکیده یا ثعلب ها در ذیل آورده شده است.

کالاجهان (Caladenia)

کریپتولیس (Cryptostylis)

گل زورق (انواع گیاهان حاره ای) (Cymbidium)

دیوریس (Diuris)

گلوسودیا (Glossodia)

لامپرانتوس (Lypernathus)

سبزیجات ریشه ای نه تنها غنی از کربوهیدرات های پیچیده و فیبر خوراکی هستند، بلکه منابعی غنی از مواد معدنی و ویتامین های ضروری هم می باشند. بنابراین برای چه صبر کرده اید؟ بروید و مقداری از این سبزیجات را در رژیم غذایی خود وارد نمایید تا همیشه سالم بمانید!

منبع: راسخون
انتشار: 4 آبان 1400 بروزرسانی: 4 آبان 1400 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1895

به "فهرستی از سبزیجات ریشه ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فهرستی از سبزیجات ریشه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید