دستور جهانگیری به دو سازمان برای مقابله با گرانفروشی

به گزارش مجله خبری تیرول، تهران (پانا) - جلسه کارگروه تنظیم بازار و کالاهای اساسی ظهر امروز چهارشنبه به ریاست معاون اول رئیس جمهوری برگزار گشت.

دستور جهانگیری به دو سازمان برای مقابله با گرانفروشی

اسحاق جهانگیری با تاکید بر ضرورت تشدید نظارت ها در بازار و جلوگیری از افزایش بی رویه قیمت ها، از سازمان تعزیرات و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان خواست نظارت و حضور خود را در بازار افزایش دهند و با گرانفروشی برخورد کنند.

معاون اول رئیس جمهوری همچنین از اعضای ستاد تنظیم بازار و دستگاه های ذیربط خواست تا آخرین لحظه مسئولیت خود، همانند گذشته نظارت جدی بر بازار داشته باشند و مدیریت تامین و توزیع کالا را با جدیت انجام دهند تا آسیب و فشار مضاعفی بر مردم وارد نشود.

جهانگیری با اشاره به گزارش های بانک مرکزی و وزارتخانه های صمت و جهادکشاورزی درخصوص تخصیص ارز و تامین کالاهای اساسی، بر لزوم برنامه ریزی دقیق برای واردات کالاهای اساسی متناسب با نیازهای کشور تاکید کرد و اضافه کرد: لازم است وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی با نیازسنجی دقیق، میزان تخصیص ارز برای ثبت سفارش کالاهای اساسی را متناسب با نیازهای کشور مشخص و به بانک مرکزی اعلام کنند تا شاهد انباشت در برخی کالاها و کمبود در برخی دیگر از کالاهای اساسی نباشیم.

معاون اول رئیس جمهوری داشتن اطلاعات و آمار دقیق از موجودی کالاهای اساسی در انبارها را از مهمترین نیازهای دولت برای مدیریت بازار و تصمیم گیری برشمرد و از وزارتخانه های صمت و جهاد کشاورزی خواست آمار موجودی انبارهای کالاهای اساسی را با حساسیت و دقت رصد کنند تا دولت بتواند در زمان لازم تصمیمات مقتضی را اتخاذ کند.

وی همچنین از گمرک جمهوری اسلامی ایران نیز خواست تمام اطلاعات مرتبط با ترخیص کالاهای اساسی را بی کم و کاست و به موقع در سامانه جامع تجارت ثبت کند تا دستگاه های متولی تولید و تنظیم بازار بتوانند با اتکا بر اطلاعات این سامانه برنامه ریزی و تصمیم گیری کنند.

معاون اول رئیس جمهوری ضرورت نظارت مستمر بر فرایند تولید و توزیع مرغ در بازار را نیز مورد تاکید قرار داد و با یادآوری کمبود و گرانفروشی مرغ در ایام پایانی سال 1399، گفت: لازم است ستاد مستقر در وزارت جهاد کشاورزی که برای تامین و توزیع مرغ تشکیل شده بود همچنان و به صورت مستمر به فعالیت خود ادامه دهد تا شاهد تکرار کمبود مرغ در کشور نباشیم.

در این جلسه که وزرای صنعت، معدن و تجارت، دادگستری، قائم مقام بانک مرکزی، رییس سازمان تعزیرات حکومتی، رییس سازمان غذا و دارو و رییس سازمان بازرسی کل کشور نیز حضور داشتند، گزارشی از آخرین شرایط تامین و قیمت کالاهای اساسی در بازار ارائه شد. در این نشست پس از بحث و مصاحبه درخصوص آخرین شرایط موجودی و نیازهای ارزی برای تامین کالاهای اساسی، مقرر شد گمرک جمهوری اسلامی با تقویت فناوری و سامانه های خود، اطلاعات دقیق و بروز ترخیص کالاهای اساسی را در سامانه جامع تجارت ثبت کند.

همچنین مقرر شد وزارتخانه های صمت، جهاد کشاورزی و بانک مرکزی جلسه ای برای مشخص نیازهای ارزی برای هر یک از کالاهای اساسی برگزار کنند تا ثبت سفارش برای واردات هر کالا متناسب با نیازهای کشور انجام شود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 18 تیر 1400 بروزرسانی: 18 تیر 1400 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1751

به "دستور جهانگیری به دو سازمان برای مقابله با گرانفروشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستور جهانگیری به دو سازمان برای مقابله با گرانفروشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید