سقوط بورس و خروج تاریخی پول های حقیقی

به گزارش مجله خبری تیرول، امروز 24 آذر 1399 پس از 13 روز متوالی، ارزش عرضه های بازار از تقاضا ها بیشتر شد. رقم مازاد عرضه امروز 693 میلیارد تومان بود.

سقوط بورس و خروج تاریخی پول های حقیقی

به گزارش اقتصادنیوز، در معاملات امروز بازار سهام، شاخص کل بورس، باز هم ریزش کرد و به کانال 1.4 میلیونی منتقل شد. شاخص کل 31 هزار واحد پایین آمد و به سطح یک میلیون و 484 هزار واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز به 451 هزار و 921 واحد کاهش یافت.

آغاز صعودی

در پیشگشایش معاملات امروز بورس، 210 نماد معادل 30 درصد بازار صف خرید و 153 نماد معادل 22 درصد صف فروش داشتند. بیشترین صف خرید به شرکت های پتروشیمی بوعلی (بوعلی)، مدیریت سرمایه گذاری کوثر بهمن (وکبهمن) و بانک پارسیان (وپارس) تعلق داشت و شرکت درخشان (پدرخش)، بانک سینا (وسینا) و شرکت ایران دارو (دیران) بیشترین صف فروش را داشتند. در نیم ساعت ابتدایی شاخص کل 2 هزار واحد بالا آمد اما پس از آن روندی نزولی پیدا کرد.

سقوط شاخص به کانال پایین تر

در سرانجام معاملات امروز، شاخص کل 31 هزار و 632 واحد نزول کرد و به رقم یک میلیون و 484 هزار واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز 4 هزار و331 واحد افت کرد و به رقم 451 هزار و 921 واحد رسید و شاخص کل فرابورس با افت 274 واحدی در رقم 19 هزار و 493 واحد ایستاد.

سقوط 70 درصدی

در سرانجام معاملات روز دوشنبه، 123 نماد رشد قیمت داشتند که 80 نماد بورسی و 43 نماد فرابورسی بودند. همچنین 324 نماد کاهش قیمت داشتند که 237 نماد بورسی و 87 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 26 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 70 درصد بازار افت قیمت داشتند.

لیدرهای بازار

در معاملات امروز همانند روز گذشته، شرکت ملی صنایع مس ایران (با نماد معاملاتی فملی) بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل بورس تهران داشت و به تنهایی شاخص بورس را 3 هزار و 326 واحد پایین کشید. پس از فملی، فولاد (فولاد مبارکه)، فارس (صنایع پتروشیمی خلیج فارس) و شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) بیشترین تاثیر را بر افت شاخص بورس داشتند و همگی در مجموع شاخص کل را 10 هزار و 256 واحد پایین کشیدند.

رشد ارزش معاملات خرد

در معاملات امروز بورس پایتخت، ارزش معاملات کل بازار با افت 1.6 درصدی به رقم 21 هزار و 150 میلیارد تومان رسید، اما ارزش معاملات خرد بورس 3 درصد رشد کرد و به رقم 18 هزار و 700 میلیارد تومان رسید.

خروج تاریخی پول های حقیقی

بورس در روز دوشنبه شاهد خروج هزار و 970 میلیارد تومان پول حقیقی بود. بیشترین خروج پول حقیقی به نمادهای فولاد (فولاد مبارکه)، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران)، وتجارت (بانک تجارت)، خودرو (ایران خودرو) و خساپا (سایپا) اختصاص داشت.

امروز در سمت تقاضا، 81 درصد خریدها توسط معامله گران حقیقی و 19 درصد توسط معامله گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، 90 درصد فروش ها توسط معامله گران حقیقی و 10 درصد توسط حقوقی ها انجام شد.

رشد 275 درصدی عرضه های بازار

در سرانجام معاملات روز دوشنبه ارزش صف های خرید نسبت به دیروز 32 درصد کاهش یافت و هزار و 404 میلیارد تومان شد و ارزش صف های فروش به رقم 2 هزار و 97 میلیارد تومان افزایش یافت که نسبت به روز معاملاتی قبل 275 درصد بیشتر شده است.

امروز پس از 13 روز متوالی، ارزش عرضه های بازار از تقاضا ها بیشتر شد. رقم مازاد عرضه امروز 693 میلیارد تومان بود.

عرضه و تقاضای بورس

در سرانجام معاملات امروز، شرکت پتروشیمی بوعلی با صف خرید 543 میلیارد تومان در صدر جدول تقاضای بازار نهاده شد. پس از بوعلی، وکبهمن (مدیریت سرمایه گذاری کوثر بهمن) و چخزر (صنایع چوب کاسپین خزر) بیشترین صف خرید را داشتند. بیشترین صف فروش به نماد شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) تعلق داشت که در سرانجام معاملات صف فروش 7 هزار و 693 میلیارد تومانی داشت. پس از شپنا، شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) و خساپا (سایپا) بیشترین صف فروش را داشتند.

بانکی ها در صدر جدول معاملات

در معاملات روز دوشنبه بانک پارسیان (با نماد معاملاتی وپارس) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد. ارزش معاملات سهام بانک پارسیان 833 میلیارد تومان بود.

پس از وپارس، بانک تجارت بیشترین ارزش معاملات را داشت و ایران خودرو رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، شستا و فولاد مبارکه در رتبه های بعدی بیشترین ارزش معاملات نهاده شدند.

در جدول حجم معاملات امروز، بانک تجارت با تعداد 1 میلیارد و 941 میلیون و 838 هزار و 124 سهم در صدر نهاده شده است. بانک پارسیان در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار نهاده شد و رتبه سوم به ایران خودرو تعلق داشت. سایپا و بانک صادرات نیز در رتبه های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

شبهه درباره عملیات بازارگردانی

در سه روز اخیر سهم های پرتقاضا با عرضه سنگین حقوقی ها روبرو شده است. در روز شنبه فولادی ها صف خرید داشتند، یکشنبه پالایشی ها و در روز دوشنبه نمادهای بانکی با صف خرید و سپس عرضه چشمگیر حقوقی ها روبه رو بودند. تکرار این اتفاق در سومین روز پیاپی، شائبه نوسان گیری از جانب بازارگردانان را ایجاد نموده است.

در سه روز ابتدایی این هفته، مجموع فروش حقوقی ها در 15 شرکت بیش از 80 میلیارد تومان بوده است که در 10 شرکت مجموع فروش حقوقی بیش از خریدها بوده است. در چنین شرایطی عده ای از فعالان بازار معتقدند که نهادهای بازارگردان به نوسان گیری روی آورده اند و عامل اصلی سقوط شاخص های بازار سهام هستند.

منبع: فرارو
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1461

به "سقوط بورس و خروج تاریخی پول های حقیقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سقوط بورس و خروج تاریخی پول های حقیقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید