داستان این کارگران نقطه سرانجام ندارد...

داستان کارگران فصلی هیچ وقت تمام نمی گردد؛ آنجا که شرایط سخت و طاقت فرسای زندگی و بیکاری های مداوم، امانشان را بریده و دغدغه هایشان را نقطه پایانی نیست.

داستان این کارگران نقطه سرانجام ندارد...

به گزارش خبرنگاران، با وجود آنکه بسیاری از کارشناسان بر این باورند که وجود مشاغل فصلی تا حدی بخشی از مشکل بیکاری در کشور را رفع می نماید، اما حقیقت آن است که ناپایداری این دسته مشاغل و محدود شدن آنها به فصول خاصی از سال، زمینه بروز مسائل دیگر را برای شاغلان فعالیت های موقت ایجاد می نماید.

بر اساس قانون کار، مشاغل فصلی کارهایی هستند که بنا به ماهیت و طبیعت خود فقط در مقاطع معین و معینی از سال انجام می شوند، از این رو کسانی که در پروژه های ساختمانی، فعالیتهای عمرانی، صیادی، کشاورزی، برنج کوبی و کارخانجات قند اشتغال به کار دارند، کارگر فصلی نامیده می شوند. این دسته کارگران به تناسب نوع فعالیت معمولا شش ماه از سال را که فصل صید، فراوری و ساخت و ساز و برداشت محصول است کار می نمایند و با انتها آن دست از کار می کشند و عملا بیکار می شوند.

بعضی از فعالیتهای فصلی نظیر قالیشویی با آغاز فصل گرما در تابستان و نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و بعضی دیگر مثل گل فروشی در اعیاد و برخی ایام و مناسبتهای خاص پرکار می شوند.دسته دیگری از فعالیتهای فصلی در زمستان رونق بیشتری می گیرند که از جمله آنها می توان به لبوفروشان، آش و هلیم فروشان و قهوه خانه داران اشاره نمود.

امروز متناسب نبودن نیروی کار با فرصتهای شغلی موجود در بازار موجب شده تا جویندگان کار حتی به کارهایی که تضمینی برای ادامه فعالیت ندارند و از قرارداد کار و بیمه در آنها خبری نیست تن بدهند، فقط برای آن که کار و درآمدی داشته باشند.

علی اکبر لبافی - کارشناس حوزه کار معتقد است که وجود چنین فعالیتهایی در جامعه، گویای این واقعیت است که بسیاری از کارگران مشاغل فصلی تحت پوشش حمایتهای حداقلی و بیمه ای قرار ندارند.

به گفته وی، کارگران فصلی فاقد هرگونه بیمه یا مزایای شغلی هستند و پشتوانه مالی یا بیمه ای در دوران بازنشستگی ندارند.آنها به صورت مقطعی مشغول کارند و ساعت کارشان معین نیست.

این کارشناس حوزه کار با بیان این که در تمام جهان کارگران مشاغل فصلی مورد حمایت قرار دارند و زمانی هم که از کار منفک می شوند از مزایای بیمه بیکاری برخوردار می شوند، گفت: در جهان نیروی کار فصلی و بیکار شده را رها نمی نمایند و خدمات رفاهی، درمانی و بیمه ای برای او در نظر می گیرند؛ به نحوی که اگر به دلیل تغییر فصول دچار بیکاری شد، مشمول جابه جایی شغلی می گردد و بلافاصله تحت پوشش بیمه قرار می گیرد.

در تمام جهان کارگران مشاغل فصلی مورد حمایت قرار می گیرند و زمانی هم که از کار منفک می شوند بیمه بیکاری دریافت می نمایند.او می گوید: باید حمایت های قانونی و تضمینی از کارگران مشاغل فصلی صورت گیرد چرا که روز به روز بر تعداد آنها افزوده می گردد و اگر برای ساماندهی آنها فکری نکنیم به سمت مشاغل پنهان و کاذب سوق داده می شوند.

به گزارش خبرنگاران، کارگران فصلی و روزمزد به لحاظ درآمدی و حمایت های قانونی جزو ضعیف ترین گروه شاغلان در بازار کار به شمار می روند. تعداد ایام بیکاری این گروه از کارگران در فصول سرد سال در مقایسه با ماه های گرم سال بیشتر است و ناچارند برای امرار معاش و تامین هزینه های زندگی خانواده به مشاغل دیگر حتی کاذب روی بیاورند. در شرایط حاضر باوجود آن که مسائل سنواتی بخشی از کارگران فصلی رفع شده ولی بسیاری از آنها همچنان از بیمه و پوشش های حمایتی محرومند.در این بین شایسته است سازمانها و تشکل های کارگری نسبت به شناسایی کارگران فصلی و روزمزد اقدام نموده و ضمن اطلاع از نحوه فعالیت و زندگی آنها، وضعیت بیمه و حقوق قانونی آنها را پیگیری نمایند. بیمه تامین اجتماعی و بیمه خدمات درمانی، آرزوی دیرینه کارگران مشاغل فصلی است و دولت می تواند این امکان را با همکاری تشکل های کارگری برای کارگران فصلی و روزمزد فراهم کند و برای حمایت بیشتر از آنها در برخی فصول، مشاغل جایگزین را پیش بینی کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1398 شناسه مطلب: 128

به "داستان این کارگران نقطه سرانجام ندارد..." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داستان این کارگران نقطه سرانجام ندارد..."

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید