جنگ تجاری در کمین مناسبات بین بروکسل، لندن

به گزارش مجله خبری تیرول، کمیسیون اروپایی شب گذشته راهکار هایی را برای حل مناقشات با انگلیس بر سر پروتکل ایرلند شمالی ارائه داده که بعید است از طرف لندن پذیرفته گردد و به گفته بسیاری کارشناسان عدم توافق در این زمینه بین طرفین جنگ تجاری بین بروکسل- لندن را در پی خواهد داشت.

جنگ تجاری در کمین مناسبات بین بروکسل، لندن

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه تاگس شاو آلمان در مطلبی نوشت: کمیسیون اروپایی شب گذشته پیشنهاداتی را برای حل مناقشات بین اتحادیه اروپا و انگلیس بر سر پروتکل ایرلند شمالی که در معاهده برگزیت مورد توافق نهاده شده است ارائه داد. هدف این است که واردات بعضی غذاها و داروها تسهیل گردد.

ماروس سفکوویچ، معاون رئیس کمیسیون اروپایی در این باره گفت که پروتکل مورد مناقشه ایرلند شمالی بار دیگر از همه طرف ها مورد آنالیز نهاده شد. وی تاکید نمود که اتحادیه اروپا آماده است قواعد خود را به گونه ای تنظیم کند که به نفع مردم و شهفرایندان ایرلند شمالی هم باشد.

بروکسل از جمله کنترل های گمرکی و واردتی برای بعضی محصولات خاص که از انگلیس به ایرلند شمالی صادر می گردد مانند غذا و دارو را تسهیل نموده است. سفکوویچ وعده 80 درصد کنترل های کمتر و نصف شدن تشریفات گمرکی را ارائه داد. شرط بروکسل این است که کالاهای مربوطه تنها برای ایرلند شمالی با این شرایط صادر گردد و باقی کنترل ها تداوم یابد. این مقام اروپایی با ارائه این راه چاره ها تاکید نمود: حالا نوبت دولت انگلیس است. وی ابراز اطمینان کرد که هر دو طرف به سرعت به توافقی در این زمینه دست خواهند یافت.

در ادامه این گزارش آمده است: با این همه این سوال وجود دارد که آیا پیشنهادات بروکسل در لندن پذیرفته خواهد شد. دولت انگلیس بارها خواهان مذاکره مجدد درباره پروتکل ایرلند شمالی شده است. انگلیس بعلاوه مخالف نظارت دادگاه عالی اروپا به عنوان یک نهاد ناظر بر پروتکل ایرلند شمالی است. البته کمیسیون اروپایی یک بار دیگر این مسئله را آشکار نموده است که این دو برای بروکسل قابل مذاکره نیست.

حالا اگر طرفین به توافقی در این زمینه دست پیدا ننمایند در این صورت این پروتکل احتمالا به صورت یکجانبه لغو خواهد شد و این مسئله به اعتقاد بسیاری از کارشناسان منجر به جنگ تجاری بین بریتانیای کبیر و اتحادیه اروپا می گردد.

البته لندن واکنش محتاطانه ای را به پیشنهادات بروکسل نشان داده و خواهان مذاکرات بیشتر شده است. با این همه یک سخنگوی دولت انگلیس شب گذشته گفت که این پیشنهادات ارائه شده از طرف کمیسیون اروپایی را به دقت مورد آنالیز قرار خواهد داد. البته وی هم زمان خواهان مذاکرات فشرده ای شد که در آن به سرعت تعیین گردد آیا مبنایی برای راه چاره وجود دارد.

وی تاکید نمود که تغییرات اساسی درباره مسائل اساسی که در این پروتکل وجود دارد احتیاج است تا بتوانیم بر سر راه چارهی دائمی که در ایرلند شمالی هم مورد حمایت قرار گیرد توافق کنیم.

لئو وارادکار، معاون نخست وزیر ایرلند هم روز گذشته به دولت انگلیس هشدار داد در صورتی که تعیین گردد انگلیس نمی خواهد هرگز به پروتکل ایرلند شمالی به عنوان بخشی از معاهده برگزیت که قبلاً مورد توافق نهاده شده است پایبند بماند در این صورت لندن اعتماد جهانی خود را از دست خواهد داد.

دیوید فراست، وزیر برگزیت انگلیس بار دیگر اروپا را تهدید نموده است که اگر فرایند اصلاح پروتکل ایرلند شمالی را در پیش نگیرد، لندن اقدامات یکجانبه را در دستور کار قرار خواهد داد.

او بار دیگر تهدید کرد که اگر اتحادیه اروپا اصلاحات مدنظر انگلیس را نپذیرد، سازوکار محافظت از ایرلند شمالی را در چارچوب ماده 16 پروتکل ایرلند شمالی فعال می نماید.

ماده 16 یا پروتکل مرز زمینی با اتحادیه اروپا، به دوطرف اجازه می دهد در صورت بروز مسائل مالی، اجتماعی و محیط زیستی به طور موقت مرز دو ایرلند را ببندند یا مقررات عبور مرور مرزی برقرار نمایند.

انگلیس پس از خروج از اتحادیه اروپا و بازار واحد این منطقه، برای ارسال کالا به ایرلند شمالی که بخشی از قلمروی این کشور به شمار می رود ولی تابع قوانین تجاری اتحادیه اروپاست، با مشکل جدی روبرو شده و چندین بار درخواست مذاکرات مجدد درباره پروتکل ایرلند شمالی را داده است.

پروتکل ایرلند شمالی یکی از بحث برانگیزترین موضوعات در روابط پس از برگزیت بین بروکسل و لندن است.

بر اساس پروتکل ایرلند شمالی نباید واردات کالا و خدمات از اتحادیه اروپا به ایرلند شمالی مشمول تعرفه های گمرکی انگلیس گردد و انگلیس ملزم به رعایت قوانین اتحادیه اروپا در زمینه تجارت کالا و خدمات است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 آبان 1400 بروزرسانی: 13 آبان 1400 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1907

به "جنگ تجاری در کمین مناسبات بین بروکسل، لندن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگ تجاری در کمین مناسبات بین بروکسل، لندن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید