کوشش کنیم اروپا آدرس غلطی درباره اینستکس به نظام بین الملل ندهند

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، کارشناس مسائل اروپا گفت: امروزه حفظ برجام سخت شده و اروپایی ها کوشش می نمایند در افکار عمومی دنیا وزن کاذبی به اینستکس دهند.

کوشش کنیم اروپا آدرس غلطی درباره اینستکس به نظام بین الملل ندهند

با ما سفر کنید و با تور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

حنیف غفاری کارشناس مسائل اروپا در گفت و گو با ، با اشاره به تاثیر شیوع بیماری کرونا بر کارایی کانال مالی اینستکس، گفت: کار ابتدایی که برای اینستکس تعریف شد بر مبنای ارسال یاری های پزشکی و فوری به ایران نبود.

او اضافه کرد: در ابتدا بنا بود اینستکس نوعی سامانه مالی باشد که در آن مبادلات تهران با شرکت های اروپایی و موضوع خرید نفت ایران توسط اروپا انجام شود؛ بر همین اساس هم چندی پیش کشورهای تروئیکای اروپایی بیانیه داده و اعلام کردند که نخستین مبادله میان ایران و اروپا در حوزه اقلام پزشکی در پی شیوع بیماری کرونا و در قالب اینستکس انجام گرفته است.

: بعضی دولت ها از آب گل آلودِ کرونا ماهی می گیرند/ ظرف چند روز آینده دانشجویان ایرانی را باز می گردانیم

غفاری ادامه داد: نکته دوم هم به قاعده کلی در اتحادیه اروپا و مخصوصا کشورهای تروئیکای اروپایی باز می شود؛ سه کشور اروپایی همیشه در سه ماه گذشته که منازعات میان ایران، آمریکا و اروپا بر سر منطقه و موضوعات گوناگون پیچیده تر شد و شاهدیم که حفظ برجام هم سخت تر شده است، کوشش می نمایند در افکار عمومی دنیا وزن کاذبی را به اینستکس دهند.

این کارشناس مسائل اروپا با بیان اینکه وزن دهی کاذب کشورهای اروپایی به اینستکس در مواضع آنها کاملا مشهود است، اظهار کرد: در جریان مبادله اخیری هم که در اینستکس این وزن دهی کاذب دیده می شود و باید این موضوع را هم در نظر داشته باشیم که اینستکی هنوز وارد مرحله حداقلی و مورد انتظار نشده است؛ آنچه که هم که تا امروز اجرا شده، صرفا می توان از آن به عنوان یک آزمایش نام برد که در قالب اقلام و مسائل پزشکی اجرا شده و نه در قالب نیازهای مالی ایران، نفت و مبادلات ایران با شرکت های اروپایی.

او ادامه داد: با توجه به مسائل مذکور باید مراقب بود که اروپایی ها آدرس غلطی در خصوص اینستکس به نظام بین الملل مخابره ننمایند؛ راه این موضوع هم ورود با جدیت دستگاه دیپلماسی با این قضیه است تا تشریح نمایند که جمهوری اسلامی ایران را در چه شرایطی می پذیرد؟ و آیا اساسا این شرایط به صورت واقعی تا کنون از سوی طرف های اروپایی مهیا شده است؟

غفاری در انتها تاکید نمود: اساسا اینستکسی از ابتدا وجود نداشته و ساختار آن نیز هنوز شکل نگرفته که ما تاثیر آن را روی کرونا بسنجیم؛ ما با ساختاری مواجهیم که همچنان برای مبهم است؛ اینستکس دارای ساختاری قطره چکانی و در بعضی ابعاد نامعلوم است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 5 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 967

به "کوشش کنیم اروپا آدرس غلطی درباره اینستکس به نظام بین الملل ندهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش کنیم اروپا آدرس غلطی درباره اینستکس به نظام بین الملل ندهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید