تصاویر جیمز وب معادلات را برهم زد ، شناخت ما از تکامل کیهان به چالش کشید شده است

به گزارش مجله خبری تیرول، دانشمندان می گویند تصاویری که تلسکوپ فضایی جیمز وب از کهکشان های نخستین دنیا گرفته است با نظریه های رایج کیهان شناسی در تضاد است و شرح آن ها با مدل استاندارد کیهان شناسی تطبیق نمی کند.

تصاویر جیمز وب معادلات را برهم زد ، شناخت ما از تکامل کیهان به چالش کشید شده است

به گزارش خبرنگاران و به نقل از یورونیوز، مشاهدات تلسکوپ جیمز وب از 6 کهکشان که در سال های 500 تا 700 میلیون سال پس از بیگ بنگ (انفجار بزرگ) تشکیل شده اند نشان می دهد هر یک از آن ها جرمی بیشتر از 10 میلیارد خورشید دارد. بعلاوه یکی از کهکشان های کشف شده از کهکشان راه شیری پرجرم تر است، در حالی است که کهکشان ما میلیاردها سال برای شکل گیری و رشد زمان در اختیار داشته است.

در واقع اگر مدل استاندارد کیهان شناسی را بپذیریم، وجود این کهکشان ها محل سوال است چرا که خیلی زود پس از انفجار به میزان ای بسیار بزرگ رسیده اند.

مایک بویلان کولچین، استادیار نجوم در دانشگاه تگزاس در آستین، در این باره می گوید: اگر حق با این اجرام باشد، ما در قلمروی ناشناخته ای به سر می بریم و به چیز بسیار جدیدی در مورد شکل گیری کهکشان ها یا تغییر در کیهان شناسی احتیاج خواهیم داشت. یکی از جدی ترین احتمالات این است که دنیا در مدت کوتاهی پس از انفجار بزرگ سریع تر از آنچه ما پیش بینی می کنیم منبسط شده که در نتیجه ممکن است به نیروها و ذرات جدیدی احتیاج داشته باشد.

برای اینکه کهکشان ها با چنین سرعتی شکل بگیرند، باید نزدیک به 100 درصد گاز موجود در خود را به ستاره تبدیل نمایند. امری که با نظریه های فعلی ناسازگار است.

کولچین در این باره می گوید: ما معمولاً شاهد تبدیل حداکثر 10 درصد گاز کهکشانی به ستاره هستیم. بنابراین تبدیل 100 درصد گاز به ستاره از نظر فنی درست در لبه آن چیزی است که از نظر تئوری امکان پذیر است.

دانشمندان می گویند اگر جرم و زمان شکل گیری این کهکشان ها تایید گردد آن گاه تغییرات اساسی در مدل حاکم کیهان شناسی باید اعمال گردد.

مدل استاندارد کیهان شناسی که از اواخر دهه نود میلادی به نظریه غالب میان اخترشناسان تبدیل شده یک مدل ساده است که ویژگی های کیهان را، از ساختار تابش زمینه کیهانی تا انبساط شتابدار آن، بر پایه نظریه نسبیت عام انیشتین در مورد گرانش شرح می دهد.

در واقع اگر راه های دیگر و سریع تری برای تشکیل کهکشان ها وجود داشته باشد، نسبت به آنچه مدل استاندارد اجازه می دهد، اخترشناسان باید تفکر غالب خود را تغییر دهند. بعلاوه اگر ماده بیشتری برای تشکیل ستارگان و کهکشان ها در کیهان اولیه نسبت به آنچه قبلاً تصور می شد در دسترس بوده باز هم مدل استاندارد باید تغییر کند.

تایید دقیق تخمین های فعلی درباره جرم کهکشان های تازه کشف شده و زمان تشکیل آن ها احتیاج به طیف سنجی دارد. دانشمندان می گویند ممکن است سیاه چاله های مرکزی پرجرم کهکشان های مجاورشان را گرم تر و درنتیجه درخشان تر نموده باشند به طوری که بزرگ تر از آنچه هستند به نظر برسند.

قرار است تلسکوپ فضایی جیمز وب در چارچوب پروژه ای متعلق به مرکز اخترشناسی دانشگاه آستین تگزاس بر منطقه ای از کیهان تمرکز کند که انتظار می رود هزاران کهکشان اولیه را در دل خود داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

  • مشاهدات جالب تلسکوپ جیمز وب از یک دنیا بیگانه غول پیکر با دو خورشید | سیاره ای با طوفان های سهمگین شن

دکتر کولچین در این باره گفت: این برای کشف کمیاب ترین و پرجرم ترین کهکشان های ایجاد شده در ابتدای کیهان ایده آل خواهد بود و به ما خواهد گفت که بزرگ ترین کهکشان ها و سیاه چاله ها چگونه در شروع پیدایش کیهان چگونه به سرعت پدید آمده اند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 28 فروردین 1402 بروزرسانی: 28 فروردین 1402 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 2293

به "تصاویر جیمز وب معادلات را برهم زد ، شناخت ما از تکامل کیهان به چالش کشید شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویر جیمز وب معادلات را برهم زد ، شناخت ما از تکامل کیهان به چالش کشید شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید