در این بیابان خشک از آسمان ماهی می بارد!

به گزارش مجله خبری تیرول، لاجامانو شهری در حاشیه بیابانی خشک در استرالیا است که پیش از این هم بارها شاهد پدیده مشابهی در سال های 2010، 2004 و دهه 1980 بوده. در سال 2010 هم، دقیقا همین گونه از ماهی در این شهر باریده بود.

در این بیابان خشک از آسمان ماهی می بارد!

غزال زیاری- بارش عجیب باران ماهی بر فراز شهر لاجامانو، یک شهر کوچک در منطقه ای خشک در شمال استرالیا و در فاصله 900 کیلومتری شمال شهر داروین، باعث حیرت ساکنان این منطقه شد.

طبق گزارش دیلی میل نکته جالب توجه اینجاست که در سی سال اخیر، چهار بار دیگر نیز این اتفاق در این منطقه رخ داد بود که آخرین بار آن به سال 2010 برمی گردد.

اندرو جانسون جاپانانگا، عضو شورای محلی و صحرای مرکزی لاجامانو، در این رابطه گفت: ما شاهد طوفان بزرگی بودیم که به سمت منطقه ما حرکت می کرد و تصورمان این بود که فقط باران می بارد. ولی وقتی بارش باران آغاز شد، دیدیم که همراه با باران، ماهی های زیادی نیز به روی زمین می افتند.

طبق گفته جف جانسون، ماهی شناس موزه کوئینزلند، این ماهی ها، نوعی ماهی بومی استرالیا به نام Leiopotherapon تک رنگ بوده اند که هریک از آنها به مقدار کف دست یک بچه هستند. بارش ماهی ها در طول شب رخ داد و مردم در همان شرایط که از خواب بیدار شدند، دیدند که شهر مملو از این ماهی هاست که بسیاری از آنها نیز هنوز زنده بودند. جاپانانگا در این باره گفت: تعدادی از این ماهی ها هنوز در گودال های آب زنده اند و می چرخند. بچه ها این ماهی ها را برمی دارند و آنها را در یک تنگ یا شیشه نگهداری می نمایند.

این گونه ماهی که با نام spangled grunter نیز شناخته می شوند، یکی از رایج ترین و فراوان ترین گونه های ماهی آب های شیرین در استرالیا هستند که طول آنها ممکن است تا 25.5 سانتی متر هم برسد؛ اگرچه که معمولا طول شان 15 سانتی متر است.

اگرچه که هنوز علت بارش ماهی ها از آسمان تعیین نیست، اما نکته جالب توجه اینجاست که این شهر پیش از این هم بارها شاهد پدیده مشابهی بوده که این اتفاقات در سال های 2010، 2004 و دهه 1980 اتفاق افتاده. در سال 2010، دقیقا همین گونه از ماهی در این شهر باریده بود. جالب اینجاست که در بعضی موارد خاص، علاوه بر بارش ماهی از آسمان، پدیده هایی مثل بارش حیوانات دیگری از جمله قورباغه، خفاش، کرم و عنکبوت نیز در منطقه ها مختلفی از جهان اتفاق افتاده است.

آلیس اسپرینگز یکی از ساکنان این منطقه که در جریان بارش ماهی ها در دهه 1980 نیز در لاجامانو بود، در این باره گفته: یک روز صبح بیدار شدم. در آن موقع در مدرسه کار می کردم و خیابان های خاکی بیرون از خانه ام، پر از ماهی شده بود. ماهی های کوچکی بودند ولی تعدادشان خیلی زیاد بود. واقعا حیرت آور بود.

علت بارش حیوانات اصلا روشن نیست ولی یکی از تئوری های قوی در این رابطه این گونه است که حیوانات ممکن است به درون یه ستون گردبادمانندی از هوای سریع که برروی سطح آب تشکیل می گردد، کشیده شده باشند و بدین ترتیب مسافتی طولانی را در جو طی نموده باشند.

گزارش کتابخانه کنگره نیز حکایت از آن دارد که ستون های گردباد مانند آب، آنقدر قدرتمند هستند که حیوانات کوچک را به درون گرداب بمکند.

ارنست اگی از دانشگاه پردو در این رابطه گفته: من حوضچه های کوچکی را دیده ام که بعد از عبور یک گردباد عبوری، به معنای واقعی کلمه آب شان تخلیه شده است. از همین رو بی علت نیست که قورباغه ها یا دیگر حیوانات مثل باران از آسمان ببارند.

بیشتر بخوانید:

  • پاسخ به یک پرسش عجیب و غریب فضایی / خورشید به این داغی، چرا فضا اینقدر سرد است؟

در ادامه این تئوری به این نکته اشاره شده که بعد از آنکه این حیوانات به داخل جریان هوا مکیده می شوند، در فاصله ای بسیار دور، روی زمین پرتاب می شوند . احتمالا این علت باران حیوانی سال 2021 در منطقه Texarkana نیز باشد.

تئوری دیگری که درباره بارش ماهی در منطقه Texarkana مطرح شده حاکی از این است که پرندگانی این ماهی ها را در دهان داشته اند و در هنگام پرواز از فراز این منطقه، این ماهی ها را به زمین پرت نموده اند. این تئوری در خصوص پدیده سال 2022، زمانی که هزاران ماهی آنچوی از آسمان برفراز شهر سانفرانسیسکو ریخته شدند نیز مطرح است.

لاجامانو، منطقه ای دور از دریا و در حاشیه یک بیابان در استرالیاست؛ بدین معنا که حجم زیادی از آب در نزدیکی این منطقه وجود ندارد. یکی دیگر از تئوری هایی که در خصوص بارش ماهی در این منطقه مطرح می گردد، این است که ماهی ها از آسمان به زمین نریخته اند؛ بلکه به وسیله یک سیل وارد شهر شده باشند.

مایکل هامر، متصدی ماهی ها در موزه و گالری هنری Northern Territory می گوید: بیشتر مواقع، افراد بعد از باران می بینند که ماهی های زیادی همه جا پراکنده و پخش هستند. در بیشتر مواقع این اتفاق در پی سیلابی محلی رخ می دهد و از یک چاله آب کوچک این ماهی ها در سطح شهر پخش می شوند. ولی طبیعتا نمی توان این مورد که ماهی ها به وسیله یک طوفان کوچک جابجا شده و در منطقه دیگری روی زمین بیفتند را رد کرد.

منبع: Newsweek

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 7 اسفند 1401 بروزرسانی: 7 اسفند 1401 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 2275

به "در این بیابان خشک از آسمان ماهی می بارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در این بیابان خشک از آسمان ماهی می بارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید