تست منفی کرونا قطعی نیست؛ لطفاً نگران باشید!

به گزارش مجله خبری تیرول، یکی از ابهاماتی که در حال حاضر وجود دارد این است که ما دقیقاً نمی دانیم تست کرونا در خصوص افرادی که نشانه ای ندارند آیا جواب می دهد یا نه. همین مسئله برای محققان ابهام زیادی به وجود آورده است. تست کرونا ممکن است نتواند میزان کمی از ویروس را نشان دهد. در این حالت فرد ممکن است سالم باشد و بدون علائم تست بدهد، تست او هم منفی گردد اما میزان بسیار کمی از ویروس در بدن او موجود باشد که در حال تکثیر است اما میزانش به آن حدی نرسیده که در آزمایش دیده گردد. به علت وجود این شک و تردیدها باید با احتیاط بیشتری درباره مهمانی رفتن، جشن گرفتن و درمجموع حضور در جاهای شلوغ عمل کنیم. به همین دلیل است که کارشناسان می گویند نتیجه منفی تست کرونا به ما مجوز نمی دهد که مثل روزهای پیش از کرونا رفتار کنیم، این آزمایش تنها می تواند احساس بهتری به ما بدهد که هنوز مبتلا نشده ایم.

تست منفی کرونا قطعی نیست؛ لطفاً نگران باشید!

جواب منفی جواب قطعی نیست

درک غلط از معنای منفی بودن آزمایش می تواند فاجعه بار باشد. یک مطالعه در چین نشان می دهد که 44 درصد از ابتلاها ناشی از موارد بدون علامت است یعنی افراد فاقد علامت عامل انتقال بیماری هستند. به همین علت تنها جداسازی افرادی که احساس بیماری دارند کفایت نمی کند چراکه بخش بزرگی از انتقال بیماری در مرحله پیش از بروز علائم بیماری صورت می گیرد و جداسازی افراد دارای علامت به تنهایی نمی تواند زنجیره ابتلا را مدیریت کند. بعدازاینکه ویروس وارد بدن شد بین 2 تا 14 روز طول می کشد تا علائم خود را بروز دهد. میانه زمان بروز علائم بیماری 6 روز است به همین دلیل توصیه می گردد که اگر با کسی که مبتلا است ارتباط داشته اید پس از 4 روز از زمان تماس با فرد مبتلا آزمایش بدهید. اگر بلافاصله آزمایش بدهید ممکن است نتیجه تست منفی باشد درحالی که ویروس در بدن شما هست و در حال تکثیر است اما به مقدار ای نرسیده است که در آزمایش پیدا گردد.

آزمایش کرونا همواره یک منفی کاذب را به همراه دارد. منفی کاذب یعنی اینکه فرد مبتلا شده است اما آزمایش آن را نشان نمی دهد. منفی کاذب در روز اول ابتلا 100 درصد است یعنی اگر در همان روزی که با فرد مبتلا تماس داشته اید آزمایش بدهید جواب آن قطعاً منفی است، منفی کاذب در روز پنجم 38 درصد است یعنی بعد از 5 روز از ابتلا باز هم 38 درصد محتمل است که تست فرد مبتلا منفی گردد. بعد از 8 روز احتمال خطای آزمایش به 20 درصد می رسد که باز هم درصد بالایی است.

در این زمینه بخوانید:

ساخت واکسن، انتها کرونا است؟ احتمالاً نه!

5 علت برای اینکه کرونا به این زودی ها از بین نمی رود

رعایت نکات بهداشتی؛ مطمئن ترین راه

همه این نتایج به ما می گویند که فاصله اجتماعی و رعایت نکات بهداشتی همچنان برترین راهی است که برای متوقف کردن زنجیره ابتلا در اختیارداریم. سازمان غذا و دارو در خصوص آزمایش کرونا هشدار داد که نتیجه منفی آزمایش به معنای مبتلا نبودن به ویروس نیست. صرف نمونه گیری و آزمایش گرفتن از افراد یک اداره، مدرسه، یا هر چیزی شبیه به آن یکی از راه هایی است که ازنظر روانی شاید احساس خوبی به افراد بدهد اما لزوماً آن ها را در مقابل ویروس امن نمی کند. در تفسیر نتیجه منفی آزمایش نباید فقط به برگه آزمایش اکتفا کرد. عواملی از قبیل سابقه بیماری ، در معرض و یا در تماس بودن با افراد مبتلا و علائم بالینی فرد را باید در نظر گرفت.

منبع: The Atlantic

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 11 آذر 1400 بروزرسانی: 11 آذر 1400 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1937

به "تست منفی کرونا قطعی نیست؛ لطفاً نگران باشید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تست منفی کرونا قطعی نیست؛ لطفاً نگران باشید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید