بیماری انگشت چکشی پا چیست و درمان آن چیست؟

به گزارش مجله خبری تیرول، آسیب نخاعی یا عصب محیطی، که می تواند همه انگشتان شما را به سمت پایین بکشد.

بیماری انگشت چکشی پا چیست و درمان آن چیست؟
انگشت چکشی پا، از عدم تعادل در عضلات و رباط اطراف مفصل انگشت ایجاد می شود که باعث خم شدن و خم ماندن انگشت میانی پا می شود. شایع ترین مسئله مبتلایان به انگشت چکشی، مالش و سوزش لبه بالایی انگشت پا است. یک معاینه پزشکی کامل می تواند معین کند که آیا شما به انگشت چکشی پا مبتلا هستید یا خیر. معمولا عکسبرداری اشعه ایکس هم بخشی از این آزمایش است تا میزان ناهنجاری معین شود. در ادامه مشکل انگشت چکشی پا به طور کامل آنالیز شده است.

انگشت چکشی پا چیست؟

انگشت چکشی پا، تغییر شکلی است که باعث می شود انگشتان پا شما به جای اینکه رو به جلو و صاف باشند، دچار خمیدگی باشند. این ناهنجاری می تواند برای هرکدام از انگشتان اتفاق بیافتد، اگرچه احتمال آن برای انگشتان میانی بیشتر است. انگشت چکشی پا بعلاوه ممکن است به صورت مادرزادی باشد اما معمولا در طول زمان و به خاطر آرتروز یا پوشیدن کفش نامناسب (از جمله کفش جلو باریک) اتفاق می افتد. در بیشتر موارد، انگشت چکشی پا قابل درمان است.

چه چیز باعث ایجاد انگشت چکشی پا می شود؟

انگشت پا، دارای دو مفصل است که آن را قادر می سازد خم شود. انگشت چکشی پا، زمانی اتفاق می افتد که مفصل میانی خم می شود و رو به پایین می ماند. علل رایج این اتفاق عبارتند از:

1- آسیب یا جراحت پا

2- آرتروز

3- قوس غیرطبیعی در پا

4- پوشیدن کفش نامناسب

5- رباط یا تاندون سفت شده در پا

6- فشار ناشی از انگشت شصت پا

7- آسیب نخاعی یا عصب محیطی، که می تواند همه انگشتان شما را به سمت پایین بکشد.

8- خطرات ناشی از انگشت چکشی پا

بعضی از عوامل احتمال ابتلا به انگشت چکشی پا را افزایش می دهد. مانند:

1- سابقه خانوادگی ابتلا به انگشت چکشی پا

2- پوشیدن مداوم کفش های تنگ

3- داشتن پینه یا میخچه

4- به پا کردن بلند مدت کفش هایی که بیش از حد برایتان تنگ هستند، انگشتان پا را درموقعیتی غیر طبیعی قرار می دهد. این امر باعث می شود که عضلات شما کش بیایند. با گذشت زمان، عمل پوشیدن کفش نامناسب، خطرات زیر را در پی دارد:

انگشت چکشی پا

تاول و زخم

پینه پا

میخچه

علائم و نشانه ها

انگشت چکشی پا، هنگام راه رفتن باعث ناراحتی می شود. بعلاوه ممکن است درصورتی که بخواهید آن را بکشانید یا حرکت دهید دچار درد شوید. علائم انگشت چکشی پا ممکن است ملایم و یا شدید باشد.

علائم ملایم

1- خم شدن انگشت رو به پایین

2- میخچه و پینه

3- دشواری در راه رفتن

4- عدم توانایی در خم کردن پا یا انگشتان

5- پنجه مانند شدن انگشتان پا

6- علائم شدید

درصورتی که هر یک از این علائم را مشاهده می کنید که در حال بدتر شدن است، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص انگشت چکشی پا

پزشک معمولا با آزمایشات فیزیکی و تصویر برداری قادر به تشخیص انگشت چکشی پا و یا هرگونه آسیب استخوانی یا عضله ای است.

راه های درمان انگشت چکشی پا

شدت بیماری نوع درمان را معین می نماید:

1. درمان انگشت چکشی پا خفیف

پوشیدن کفش مناسب

شما می توانید انگشت چکشی پا که به خاطر پوشیدن کفش نامناسب ایجاد شده است را با پوشیدن کفش مناسب اصلاح کنید. اگر قوس زیاد کف پا سبب ایجاد انگشت چکشی شده است، پوشیدن پد های انگشتی یا کفی کفش می تواند به حل مشکل شما یاری کند. این پد ها با تغییر موقعیت انگشتتان، درد را کاهش می دهد و شکل نادرست انگشت را اصلاح می نماید.

داروهایی بدون احتیاج به تجویز پزشک

شما می توانید به یاری دارو هایی که بدون تجویز پزشک هم ارائه می شوند یا پد های مخصوص، پینه یا میخچه را درمان کنید اما اگر دردناک هستند یا باعث تغییر شکل انگشتتان شده اند، پزشک شما ممکن است گزینه جراحی را برای درمان آن ها پیشنهاد کند.

تاول را نترکانید

هیچ تاولی را نترکانید چرا که علاوه بر درد احتمال عفونت را افزایش می دهید. ازپماد های مرتبط و مسکن بهره ببرید و جوراب یا پدی بپوشید که از برخورد تاول با کفش جلوگیری می نماید.

کشیدن انگشت

کشیدن آرام انگشت پا هم می تواند درد را کاهش دهد و موقعیت انگشت را درست کند.

درمان انگشت چکشی شدید

اگر نمی توانید انگشتتان را حرکت دهید، احتمال عمل جراحی تنها گزینه برای درمان انگشت چکشی پای شماست. جراح می تواند انگشت پا را درست کند، یا استخوان آسیب دیده را بردارد و یا تاندون پا را تنظیم کند. این جراحی معمولا سرپایی است بنابراین می توانید در روز جراحی به خانه بازگردید.

راه های پیشگیری

برترین راه برای پیشگیری از انگشت چکشی پا، پوشیدن کفش مناسب است. اگر در کفش تان راحت نیستید، می توانید در فروشگاه های محلی، کفشی کاملا میزان پایتان سفارش دهید.

اگر کفش پاشنه بلند می پوشید، ارتفاع پاشنه باید 5 سانت یا کمتر باشد. پوشیدن کفش پاشنه بلند، فشار روی انگشتان را افزایش می دهد و باعث خم شدن آن ها می شود. بعلاوه احتمال میخچه و یا پینه را افزایش می دهد.

پس از درمان منشا انگشت چکشی پا، مسئله معمولا به راحتی حل می شود. با این حال، انتظار طولانی مدت برای پیگیری درمان انگشت چکشی پا، می تواند باعث شود که همین مشکل برای سایر انگشتان هم پیش آید. به محض اینکه متوجه تغییر شکل یکی از انگشتان شدید، درصدد درمان برآیید

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 15 آبان 1400 بروزرسانی: 15 آبان 1400 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1910

به "بیماری انگشت چکشی پا چیست و درمان آن چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماری انگشت چکشی پا چیست و درمان آن چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید