اولین تصاویر از باستی هیلز لو رفته در یاسوج

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، منطقه سروک یک منطقه کشاورزی است که بعضی از سودجویان، بدون تغییر کاربری و کسب مجوز های لازم، در آن ویلا های میلیاردی ساخته اند.

اولین تصاویر از باستی هیلز لو رفته در یاسوج

به گزارش خبرنگار از ، شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه وبویراحمد را به عنوان پایتخت طبیعت ایران می شناسند. مجموعه شرایط آب و هوایی و اقلیم آن، باعث شده تا این شهر با این عنوان شناخته شود.

منطقه سروک هم در هفت کیلومتری شهر یاسوج، یکی از همین نقاط زیبا و خوش آب و هواست که در چند سال اخیر، در کانون توجه قرار گرفته است. ولی مسئله اینجاست که این منطقه خوش آب وهوا به محلی برای رشد قارچ گونه ویلا های لوکس و میلیاردی تبدیل شده است. موضوعی که ریشه آن به سال 70 برمی شود.

ساخت بی رویه ویلا های غیر مجاز در اراضی کشاورزی سروک

در آن موقع، سازمان امور اراضی 48 هکتار از اراضی حاصل خیز سروک یاسوج را برای کشت و زرع دراختیار کشاورزان قرار داد، اما 15 سال بعد ساخت ویلا های میلیاردی دراین منطقه خوش آب وهوا شروع شد، مسئله ای که تا امروز هم ادامه دارد و هم اکنون به یکی از معضلات اصلی شهرستان بویراحمد تبدیل شده است.

یکی از کشاورزان این منطقه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار از ، می گوید: منطقه سروک یک منطقه کشاورزی است که متاسفانه بعضی از سودجویان، بدون تغییر کاربری و کسب مجوز های لازم، در آن ویلا های میلیاردی ساخته اند.

دیگر شهروند سروکی می گوید: این سودجویان عملا با کاری که انجام داده اند درآمد کسانی امثال من که به وسیله کشاورزی در همین زمین ها حاصل می شد را از بین برده اند و شرایط زندگی را سخت کردند.

اما ساخت ویلا های میلیاردی و لوکس تنها معضل منطقه سروک نیست و موضوع وقتی اهمیت پیدا می نماید و جدی تر می شود که به نقش بعضی از مسئولان در این ساخت وساز ها می رسیم، نقشی که از مدت ها پیش اثبات و رسانه ای هم شده است.

حسین کاظمی دبیرکارگروه مبارزه با زمین خواری کهگیلویه و بویراحمد، در این خصوص به خبرنگار از ، می گوید: آنالیز ها نشان می دهد که افراد فقیر هیچ ساخت و سازی در این منطقه انجام ندادند بلکه بعضی مسئولین اقدام به ساخت و ساز نموده اند.

مسئولیت ساخت و ساز های غیر مجاز به عهده چه سازمانی است؟

اما اینک مسئولیت این ساخت و ساز ها در محدوده وظایف کیست، مسئله ای است که سی سختی دهیار سروک، درباره آن به خبرنگار از ، درباره آن می گوید: دهیاری در قبال این محدوده ای که ساخت و ساز غیر مجاز در آن اجرا شده است هیچ مسئولیتی نداشته و خارج از محدوده دهیاری ماست.

او در ادامه اضافه نمود: شهرداری در قبال ساخت و ساز در این محدوده مسئول است.

ادعایی که نستهن مقدم شهردار یاسوج، آن را رد می نماید و در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار از ، می گوید: این محدوده در حوزه خدماتی شهرداری نیست، زیرا اگر در محدوده این سازمان بود قاعدتا باید کمیسیون های وابسته به شهرداری در این مسئله ورود نموده و به ساخت و ساز ها و تخلفات انجام گرفته رسیدگی می کرد.

علیرغم این تایید و تکذیب ها درشناختن مقصر اصلی، فرمانداری بویراحمد معتقد است علاوه بر دهیاری، سازمان امور اراضی و منابع طبیعی نیز در تخلفات اجرا شده دخیل هستند.

علی علیپور معاون عمرانی فرماندار بویراحمد، در گفت وگو با خبرنگار از ، می گوید: دهیاری وظیفه دارد با در نظر دریافت طرح ها، نظارت و کنترل لازم را در برنامه ریزی و ساخت و ساز ها اعمال کند.

او اضافه می نماید: بعضی ساخت و ساز ها نیز در حوزه امور اراضی جهاد کشاورزی و منابع طبیعی هستند، بنابراین این دو دستگاه هر دو مکلفند نظارت لازم را انجام دهند تا از ساخت و ساز غیرمجاز در این اراضی جلوگیری شود.

این موضوعی است که اکوانیان کارشناس امور اراضی جهاد کشاورزی استان، نسبت به آن واکنش نشان می دهد. او در گفت وگو با خبرنگار از ، می گوید: این ساخت و ساز ها در سال های قبل انجام گرفته و اکنون از حیطه کنترل خارج شده اند و نمی توان در این خصوص کاری انجام داد.

اقدامات اجرا شده برای جلوگیری از رشد سازه های غیر مجاز در سروک

از سهل انگاری دستگاه های متولی که بگذریم، پرسش دیگر اینجاست؟ آیا عملا برای تخریب و یا حداقل جلوگیری از رشد قارچ گونه این سازه ها کاری اجرا شده؟

علیپور معاون عمرانی فرماندار بویراحمد در جواب این سوال می گوید: وقتی ساختمانی ساخته شد و افرادی در آن سکونت پیدا کردند کار خیلی سخت خواهد شد.

هر چند دبیر کارگروه مبارزه با زمین خواری استان از تشکیل 90 پرونده در زمینه مقابله با ساخت و ساز ها در منطقه سروک می گوید، ولی مشخص تکلیف ویلا های ساخته شده که سکونت در آن ها اجرا شده و تعدادشان هم کم نیست کار سختی را پیش روی مسئولان قرار داده و نشان می دهد تا چه اندازه در این زمینه قصور و سهل انگاری اجرا شده است.

اما همه این ها، دلیل بر این نیست که مسئولان چشم خود را بر ادامه تخلفات و ساخت و ساز ها در سروک ببندند.

حال باید منتظر بمانیم و ببینیم انتها این سازه های غیر مجاز چه می شود. آیا متخلفین در برابر قانون تسلیم می شوند؟

گزارش از سحر پیشوا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 17 آبان 1398 بروزرسانی: 17 آبان 1398 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 509

به "اولین تصاویر از باستی هیلز لو رفته در یاسوج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین تصاویر از باستی هیلز لو رفته در یاسوج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید