انتشار گزارش سیاست های حمایتی از بیمه شدگان بیکار شده تأمین اجتماعی

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، خبرنگاران: گزارش حمایت از بیمه شدگان بیکارشده سازمان تأمین اجتماعی در مواجهه با کرونا منتشر شد.

انتشار گزارش سیاست های حمایتی از بیمه شدگان بیکار شده تأمین اجتماعی

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر: پانزدهمین گزارش از سلسله گزارش های مؤسسۀ عالی پژوهش تأمین اجتماعی در ارتباط با کرونا منتشر شد. این گزارش، تحت عنوان حمایت از بیمه شدگان بی کارشده سازمان تأمین اجتماعی در مواجهه با کرونا، با همکاری مرکز فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ به تحریر درآمده است تا ضمن تبیین نقش و کارکرد صندوق بیمۀ بیکاری در بحران کرونا، تجربۀ راه اندازی سامانۀ بیمۀ بیکاری و پرداخت مقرری بیکاری در شرایط کرونا را، که جز مهمی از سیاست های حمایتی اعلام شده توسط ایران در مواجهه با کرونا بوده است، با تمام جزئیات ارائه دهد.

این گزارش از دو بخش کلی تشکیل شده است. بخش اول در 5 فصل عمدتاً به شناخت اولیه و شرایط پایۀ قبل از بحران کرونا در حوزۀ بیمۀ بیکاری اختصاص دارد. در این بخش تلاش شده تا شناخت اولیه ای از ماهیت و کارکرد طرح های بیمۀ بیکاری، استانداردهای بین المللی مرتبط با آن، ویژگی های طرح در ایران و کشورهای منتخب، و درنهایت شرایط صندوق بیمۀ بیکاری ایران قبل از وقوع بحران کرونا (بر اساس آخرین اطلاعات در دسترس) حاصل شود. در بخش دوم گزارش (فصول 6 تا 8) به طور ویژه به کارکرد طرح های بیمۀ بیکاری در کشورهای منتخب در هنگام بحران کرونا پرداخته شده و تجربۀ ایران از نظر نحوۀ راه اندازی سامانۀ بیمۀ بیکاری، شرایط احراز و رسیدگی در شرایط بحران، نحوۀ محاسبۀ مقرری و منابع پرداخت آن، و اطلاعات توصیفی مقرری بگیران مورد بررسی قرار گرفته است. درنهایت، پس از جمع بندی درباره نقاط قوت و ضعف این تجربه، درس هایی برای آینده و راهکارهای پیش رو در خصوص چالش های گفته شدۀ طرح بیمۀ بیکاری ارائه شده است.

این گزارش، از نظر مطالعۀ مقایسه ای، نخستین مجموعۀ منسجم از تجارب 22 کشور دارای طرح بیمۀ بیکاری (با احتساب ایران) از چهار قارۀ جهان در ارتباط با اقدامات و تسهیلات در حوزۀ بیمۀ بیکاری در شرایط بحران کرونا است که از منابع گسترده ای بهره گرفته و یک طبقه بندی از تمامی اقدامات کشورها در این عرصه ارائه کرده است. یکی دیگر از مزیت های گزارش ارائۀ ویژگی های طرح های بیمۀ بیکاری در این کشورها در بخش اول است که امکان مقایسۀ تغییرات ایجادشده در اثر کرونا را با شرایط عادی می دهد. همچنین، این گزارش، با بیان جزئیات مربوط به پرداخت مقرری بیکاری در ایران در شرایط کرونا، که پیش از این به صورت یکپارچه گردآوری نشده بود، به بسکمک از سوالات و ابهامات در این خصوص پاسخ می دهد. درنهایت، این گزارش حاوی آموزه های سیاستی است که می تواند به کارآمدی و ارتقای سیاست گذاری ها در این حوزه کمک کند. مخاطبین می توانند برای مطالعه این گزارش به سایت https://www.ssor.ir مراجعه کنند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 26 مهر 1399 بروزرسانی: 26 مهر 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1254

به "انتشار گزارش سیاست های حمایتی از بیمه شدگان بیکار شده تأمین اجتماعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار گزارش سیاست های حمایتی از بیمه شدگان بیکار شده تأمین اجتماعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید