از کووید طولانی مدت چه می دانید؟

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، حدود سه چهارم کسانی که با بیماری کرونا در بیمارستان بستری شده اند، تا سه ماه پس از بهبود همچنان از عوارض بیماری رنج می برند. بسیاری از آن ها قادر به انجام وظایف روزمره خود، از جمله شست وشو، پوشیدن لباس و رفتن بر سر کار نیستند.

از کووید طولانی مدت چه می دانید؟

بعضی از مبتلایان به کووید-19 پس از بهبود از عوارض طولانی مدت این ویروس رنج می برند

در آغاز سال جاری، کووید-19 هنوز برای جهان یک بیماری ناشناخته بود. هشت ماه بعد، 22.4 میلیون مورد ابتلا به ویروس کرونا (320 هزار تنها در بریتانیا) ثبت شده است و 800 هزار نفر هم در جهان از عوارض آن درگذشته اند.

هنوز بسکمک چیز ها در مورد پیامد های بلندمدت ویروس در ابهام است. در ماه فوریه دولت بر این تصور بود که کووید-19 هم یک نوع بیماری تنفسی مثل آنفولانزاست. به همین دلیل آزمایش هایی که برای آن درنظر گرفته بودند، الگویی از تست های معمول آنفولانزا بود. اکنون روشن شده است که ویروس کرونا کاملا متفاوت از ویروس آنفولانزا عمل می کند.

یکی دیگر از جنبه های این ویروس که با گذشت نه ماه از آغاز شیوع آن بیشتر تثبیت می شود، طول دوره آن است. روز 25 اوت دفتر نخست وزیری بریتانیا گزارش هایی را مبنی بر احتمال کناره گیری بوریس جانسون از مقام خود ظرف شش ماه، به خاطر ادامه عوارض ناشی از ابتلا به کووید-19، تکذیب کرد.

گفته می شود که پدر همسر دومینیک کامینگز (یکی از مشاوران جانسون) به فردی که در حال گذراندن تعطیلاتش در بریتانیا بوده است، گفته است که جانسون که در ماه آوریل بیمار شد، همچنان با عوارض آن دست به گریبان است. این که آیا جانسون همچنان گرفتار عوارض کروناست یا نه، تایید نشده است. اما کارشناسان و مبتلایان به این بیماری، به گونه ای فزاینده متوجه پیامد های بلندمدت آن شده اند.

یک پژوهش که در روز 20 اوت منتشر شد، حاکی از آن است که حدود سه چهارم کسانی که با بیماری کرونا در بیمارستان بستری شده اند، تا سه ماه پس از بهبود همچنان از عوارض بیماری رنج می برند. بسکمک از آن ها قادر به انجام وظایف روزمره خود، از جمله شست وشو، پوشیدن لباس و رفتن بر سر کار نیستند.

ببینیم کوید درازمدت چیست و چرا بعضی از آن رنج می برندن و بعضی دیگر بهبود کامل می یابند.

کووید طولانی چیست؟

عبارت کووید درازمدت (که به کووید دم بلند و کووید طولانی هم شناخته می شود) یک واژه رسمی طبی نیست، بلکه از سوی کسانی به کار برده می شود که از عوارض ویروس بیش از دو هفته که توسط سازمان بهداشت جهانی برای بهبودی از کووید مشخص شده است، رنج می برند. سازمان بهداشت جهانی این دو هفته را برای ورود ویروس، بروز علایم آن و بهبود بیمار کافی می داند.

مبتلایان، عوارض بیماری خود را به مراتب بیشتر و مفصل تر از سه عارضه ای (سرفه، تب و از دست رفتن حس بویایی) عنوان کرده اند که نظام درمان عمومی اعلام کرده است. عوارضی که بیماران به آن اشاره می کنند، شامل خستگی مفرط، تنگی نفس، درد های عضلانی و مفصلی، ضعف ذهنی، تضعیف حافظه، و افسردگی است. بیمار دیگر گرفتار عفونت نیست، اما از پیامد های بلندمدت آن در رنج است.

جنیفر فوربز 41 ساله، اهل کورنوال، در اواسط ماه مارس مبتلا به ویروس کرونا شد. او می گوید که گرچه دیگر بیمار نیست، اما تصور نمی کند تا شش ماه دیگر سلامتی اش را باز یابد. او می گوید: در چند هفته گذشته قدری بهتر شده ام، اما این تغییر بسیار کند است و کم و زیاد می شود. تا می گویم بهتر شده ام، دوباره به سر جای اولم برمی گردم.

هرچند واژه کووید طولانی هنوز عبارتی تحت الفظی است و از سوی کادر پزشکی بین المللی به رسمیت شناخته نشده است، اما چند چهره مشهور و محبوب مثل الیسا میلانو و، اما سمز از تجربه های خود در آن زمینه، از جمله ریزش مو گفته اند که شاهدی است بر عوارض درازمدت کووید-19.

روز 20 اوت، بیمارستان ساوث مد در بریستول گزارشی در مورد 81 بیمار از 110 نفری که با ابتلا به کووید-19 بستری شده بودند، منتشر کرد. در این گزارش آمده است که دوازده هفته پس از ترک بیمارستان، تمامی بیماران همچنان از عوارضی، چون تنگی نفس، خستگی مفرط و درد های عضلانی رنج می برند.

داده هایی جداگانه از برنامک مطالعه عوارض کووید که توسط دانشگاه کینگز کالج اداره می شود، حاکی از آن است که تعداد قابل توجهی از بیماران مبتلا به کرونا تا یک ماه پس از بهبود همچنان با عوارض آن دست به گریبانند. این برنامک که سه میلیون بار بارگذاری شده است، نتیجه گیری کرده است که از هر 20 بیمار مبتلا به کووید، یک نفر دچار عوارض بلندمدت آن می شود.

پژوهش دیگری که توسط برنامک بهداشت زویی انجام می شود و از طرف نظام درمان عمومی اسکاتلد و ایالت ولز تایید شده است، می گوید که از هر ده بیمار مبتلا به کووید-19 یک نفر بیش از سه هفته، و بعضی تا ماه ها از عوارض آن رنج می برند.

این الگو در سایر نقاط جهان هم دیده شده است. یک تیم پژوهشگر از ایتالیا در گزارشی که در نشریه انجمن پزشکی آمریکا نیز منتشر شده است، گفته اند که تقریبا 9 بیمار ازهر ده بیمار (87 درصد) مبتلا به کووید 19 که پس از رد عفونت از بیمارستانی در رم مرخص شدند، همچنان پس از 60 روز دستکم از یک عارضه رنج می برند.

آن ها نتیجه گیری کرده اند که 13 درصد از 143 بیمار ویروس کرونا هیچگونه عارضه ای نداشته اند، 32 درصد آن ها یک یا دو عارضه داشته اند، و 55 درصدشان همچنان از سه عارضه یا بیشتر رنج می برند.

فقط بیماران نیستند که این علایم را گزارش می دهند. به گزارش انجمن پزشکی بریتانیا، یک سوم پزشکان عمومی بریتانیا مشغول معالجه بیمارانی بوده اند که از عوارض درازمدت کووید-19، از جمله خستگی مفرط و مزمن و از دست دادن حس بویایی، در رنج بوده اند.

انتشار این آمار رسمی، مبتلایان به عوارض بلندمدت کرونا را در شبکه های حمایتی و صفحه یک در بیست (One In Twenty - با الهام از نتیجه پژوهش های دانشگاه کینگز) فیسبوک گردهم آورده است.

چرا عوارض کووید در بعضی افراد طولانی تر است؟

کالج سلطنتی پزشکان عمومی بریتانیا می گوید انتظار دارد با موج بیمارانی روبه رو شود که از عوارض بلندمدت کووید در رنجند، اما اطمینان چندانی از دلیل طولانی تر بودن عوارض در بعضی بیماران ندارد.

یک گزارش از دانشگاه کینگز حاکی از آن است که ادامه عوارض بیماری ممکن است به شدت و ضعف آن بستگی داشته باشد: شواهد فزاینده ای حاکی از آن است که بعضی کسانی نیز که با علایم ملایم تر کووید-19 دوره بیماری را در خانه سپری کرده اند، می توانند گرفتار عوارض درازمدت آن شوند.

هرچند می دانیم که خستگی مزمن در مواردی در پی عفونت های ویروسی عارض می شود، اما مکانیسم آن در بسکمک موارد ناشناخته است. ادامه عفونت در ریه، مغز یا دیگر بافت ها می تواند یک نوع مکانیسم باشد. واکنش بیش از حد یا طولانی سیستم ایمنی بدن هم پس از یک عفونت، می تواند عامل دیگر آن تلقی شود.

یک پژوهش که پیشتر در مورد خستگی مزمن پس از عفونت منتشر شده است، نشان می دهد که ممکن است بیمار از نظر ژنتیکی برای چنین واکنشی برنامه ریزی شده باشد: بعضی از بیماران مبتلا به هپاتیت سی که با داروی اینترفرون آلفا تحت معالجه قرار گرفتند، عوارضی شبیه به آنفولانزا نشان دادند و بعضی دیگر دچار خستگی مفرط پس از عفونت ویروسی شدند.

این گزارش می گوید: پژوهشگران این واکنش مصنوعی عفونت را به عنوان الگویی برای مطالعه روی خستگی مزمن مورد مطالعه قرار دادند و متوجه شدند که سطوح اولیه دو مولکول - اینترلوکین 6 و اینترلوکین 10 - که باعث التهاب در بدن می شود، می تواند بروز خستگی مزمن را پیشبینی کند.

چه کمک هایی در اختیار افرادی است که از کووید بلندمدت رنج می برند؟

نظام درمان عمومی بریتانیا یک سرویس توانبخشی برای بیماران مبتلا به کووید بلند مدت ایجاد کرده است.

سرویس موسوم به بهبودی شما از کووید مقدمتا از خدمات اینترنتی آغاز شده است، اما قرار است در آینده و در زمانی امن تبدیل به مشاوره رودررو شود. به کسانی که به اینترنت دسترسی ندارند، در صورت تقاضا، جزوه های چاپی فرستاده می شود.

دولت همچنین مبلغ 8.4 میلیون پوند به برنامه موسوم به فاسپ- کووید اختصاص داده است که کنسرسیومی به رهبری پژوهشگران دانشگاه لستر را گردهم می آورد تا نتایج بلندمدت بیماری را مطالعه کنند. قرار است حدود 10 هزار بیمار در این تحقیقات شرکت کنند.

ای پی پی جی، گروه تمام حزبی پارلمانی بریتانیا، نیز با هدف واکنش بهتر به این بحران فزاینده، روایات بیمارانی را که دچار عوارض بلندمدت کووید-19 شده اند، شنیده است. اندرو گوئین، کننده حزب کارگر و یکی از اعضای این گروه، افشا کرده است که خود او نیز در طول 18 هفت ای که از ابتلای او به کووید-19 می گذرد، نتوانسته است عوارض آن را پشت سر بگذارد.

چارلی هِیستی، بنیانگذار گروه حمایت از مبتلایان به کووید بلندمدت هشدار داده است که پزشکان عمومی منظما عوارض ثانونی کووید-19 را تشخیص غلط داده اند و آن را با بیماری خستگی مزمن و مفرط (ام ای) یا اضطراب اشتباه گرفته اند. او به سیاستمداران گفته است که علم باید خود را با ما تطبیق دهد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 22 مهر 1399 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1246

به "از کووید طولانی مدت چه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از کووید طولانی مدت چه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید