آخرین تصمیم 4 مشتری در مورد ادامه خرید نفت از ایران

به گزارش مجله خبری تیرول، نفت ایران که همواره پاشنه آشیل این کشور محسوب می گردیده این بار هم در صدر اهداف آمریکا برای اعمال تحریم علیه ایران قرار گرفته است. در این راستا آمریکا صراحتا از مشتریان نفت ایران خواست تا آبان ماه واردات نفت از ایران را متوقف نمایند. درخواستی که با موفقیت مشتریان روبرو نشد، هر چند برخی کشورها واردات نفت از ایران را کاهش داده اند اما برخی دیگر مسیر گذشته را ادامه می دهند.

آخرین تصمیم 4 مشتری در مورد ادامه خرید نفت از ایران

به گزارش خبرنگاران، چین که با خرید روزانه حدود 650 هزار بشکه نفت از ایران، عنوان بزرگ ترین مشتری نفت ایران را یدک می کشد، با وجود تهدیدهای آمریکا همچنان پای نفت ایران ایستاده و اگر چه پکن موافقت نموده خرید نفت از ایران را افزایش ندهد، اما درخواست آمریکا برای توقف واردات نفت از ایران را رد نموده است.

در این راستا خریداران چینی نفت ایران برای ادامه واردات نفت از ایران در برابر تهدید تحریم های آمریکا، برای حمل محموله های نفتی خود از نفتکش های ایرانی استفاده می نمایند که این موضوع حاکی از آن است که چین با وجود تحریم های آمریکا، می خواهد به خرید نفت ایران ادامه دهد.شرکت بازرگانی نفت دولتی ژوهای ژنرانگ و سینوپک گروپ که بزرگترین پالایشگاه آسیا است، به منظور تضمین تامین نفت، بندی را در توافق تامین بلندمدت خود با شرکت ملی نفت ایران اضافه نموده اند که به آنها اجازه می دهد از نفتکش های تحت اداره شرکت ملی نفتکش ایران استفاده نمایند.

تثبیت میزان محموله های نفتی ایران به چین در سطح فعلی

بنا بر آمار تامسون رویترز، در ژوییه همه 17 نفتکش چارتری که نفت را از ایران به چین حمل کردند، تحت اداره شرکت ملی نفت ایران بودند. در ژوئن هشت نفتکش از 19 کشتی چارتری تحت اداره چینی ها بودند. این نفتکش ها ماه گذشته حدود 23.8 میلیون بشکه نفت خام و میعانات یا معادل 767 هزار بشکه در روز به مقصد چین حمل کردند. در ژوئن میزان نفت بارگیری گردیده 19.8 میلیون بشکه یا 660 هزار بشکه در روز بود. بنا بر آمار گمرکی، در سال 2017 چین به طور میانگین 623 هزار بشکه در روز نفت وارد کرد. با توافقات اخیری که پیرامون حمل نفت انجام گرفته است، انتظار می رود میزان محموله های نفتی ایران به چین در سطح فعلی بماند.

هند در دو راهی انتخاب

از سوی دیگر هند که دومین مشتری بزرگ نفت ایران است سرگرم مذاکره با کشورهای اروپایی برای یافتن راهی به منظور متقاعد کردن آمریکا برای برطرف تحریم ها علیه ایران است زیرا روی اقتصاد هند تاثیر منفی خواهد گذاشت.

هند برای واردات نفت از ایران در مقایسه با آمریکا، مدت اعتبار طولانی تری برای پرداخت پول نفت دارد. ایران سومین صادرنماینده بزرگ نفت به هند است که بیش از 80 درصد از نیازهای انرژی خود را وارد می نماید. زمانی که هزینه ها محاسبه می شوند در بلندمدت واردات نفت ایران قابل چشم پوشی نیست.

از سوی دیگر، هند سرگرم آنالیز منابع تامین جایگزین است زیرا هزینه نفت و حمل نفت ایران احتمالا افزایش پیدا خواهد نمود. به گفته منابع مطلع هند واردات نفت خود از ایران را نسبت به حال حاضر کاهش خواهد داد تا بتواند از معافیت آمریکا برای ادامه وارداتش برخوردار گردد. البته هند ناچار است در نبود معافیت، جایگزین های دیگری را پیدا کند که گران تر هستند. اگر تحریم ها به افت صادرات ایران منجر گردد، قیمت نفت در بازار جهانی افزایش خواهد یافت.

کره جنوبی مشتری نفت آمریکا

کره جنوبی در رده سوم جدول مشتریان نفت ایران واقع شده است و واردات نفت خام کره جنوبی از ایران را با وجود اقدامات خصمانه واشنگتن علیه تهران، در ژوییه رشد ماهانه به ثبت رساند.

آمار گمرکی نشان داد کره جنوبی در ژوییه 788 هزار و 651 تن یا معادل 186 هزار و 478 بشکه در روز نفت ایران را وارد کرد که در مقایسه با 686 هزار و 849 تن در ژوئن افزایش داشت، اما 43.5 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش نشان داد.

پالایشگاه های کره جنوبی پس از اینکه آمریکا از برجام خارج گردیده و بازگشت تحریم ها علیه ایران را اعلام نمود از سوی واشنگتن برای توقف خرید نفت ایران تحت فشار قرار گرفته اند.

پالایشگاه های کره جنوبی برنامه ای برای بارگیری نفت ایران در ژوییه نداشتند با این حال دولت کره جنوبی درتلاش برای کسب معافیت از تحریم های نفتی آمریکا است.

واردات نفت کره جنوبی از ایران در هفت ماه نخست سال جاری، به 6.92 میلیون تن یا 239 هزار و 317 بشکه در روز رسید که 35.1 درصد در مقایسه با 10.67 میلیون تن در مدت مشابه سال 2017 افت داشت.

به گفته منابع مطلع، انتظار می رود پالایشگاه های کره ای برای جبران کاهش واردات از ایران در ماه های سپتامبر و اکتبر شش میلیون بشکه نفت آمریکا را وارد نمایند.

توپ در زمین پالایشگران ژاپنی

ژاپن دیگر مشتری نفت ایران است و انطور که هیروشیگه سکو، وزیر اقتصاد، بازرگانی و صنعت ژاپن امروز اعلام نموده پالایشگران ژاپنی باید خودشان درباره واردات نفت از ایران تصمیم بگیرند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره دستور عمل دولت ژاپن درباره چالش های پالایشگران داخلی این کشور در رویارویی با تحریم های ضد ایرانی آمریکا، گفت: شرکت های خصوصی به طور بنیادین و مطلوب در این زمینه تصمیم می گیرند.

پیش از این ریو مینامی، مدیر کل نفت، گاز و منابع معدنی وزارت اقتصاد، بازرگانی و صنعت ژاپن اعلام نموده بود دریافت معافیت از تحریم های یاد گردیده، یکی از مهم ترین اولویت ها برای امنیت انرژی این کشور است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 آبان 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 27

به "آخرین تصمیم 4 مشتری در مورد ادامه خرید نفت از ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین تصمیم 4 مشتری در مورد ادامه خرید نفت از ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید