یزد به آنفلوانزای گردشگری مبتلاست

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، یزد یکی از فعالان گردشگری استان یزد شرایط گردشگری این استان را مشابه فردی مبتلا به آنفلوانزا خواند و کمبودها و ضعف های زیرساختی آن را به مثابه علائم اولیه این بیماری دانست که می تواند در آینده برای گردشگری یزد مشکل افرین باشد.

یزد به آنفلوانزای گردشگری مبتلاست

رتضی تکمیلی با بیان این که گردشگری در یزد به عنوان یکی از اضلاع مثلث طلایی گردشگری کشور به آنفلوانزای گردشگری دچار شده است، در این رابطه تصریح می نماید: شرایط گردشگری امروز یزد مشابه حالت فردی مبتلا به بیماری آنفلوآنزاست که در مرحله اول فقط سردرد و تب و علائم اولیه بیماری را دارد و هنوز بیماری تعیین نیست.

به نظر می رسد که گردشگری یزد نیز چنین شرایطی دارد و مسائلی مانند کمبود و ضعف در زیرساخت ها و سایر مسائل مرتبط، صنعت گردشگری این استان را دچار مشکل نموده است ولی هنوز متوجه شدت و تاثیر نابودنماینده این بیماری نیستیم.

وی با تاکید بر این که گردشگری کشورمان همانند چاه نفتی خاموش است، اظهار می نماید: گردشگری که جزو اقتصادهای سرآمد کشور محسوب می گردد، هنوز در یزد به عنوان اقتصاد دهم نیز نمی تواند مطرح گردد و این در حالیست که ظرفیت های موجود در گردشگری یزد نشان می دهد که این صنعت می تواند به عنوان اقتصاد اول و دوم این استان مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

تکمیلی کمبود گردشگر، کمبود و ضعف در حوزه افراد آموزش دیده، کارآفرینان ضعیف، کمبود بودجه در صنعت گردشگری و ورود نکردن بخش خصوصی به این صنعت، تبلیغات سوء کشورهای خارجی علیه ایران و اسلام هراسی را از عمده ترین مسائل گردشگری یزد برمی شمارد.

وی که مدیریت یکی از هتل های یزد را برعهده دارد، در رابطه با مسائل زیرساختی این صنعت نیز عنوان می نماید: زیرساخت در حوزه گردشگری تنها محدود به هتل ها و مراکز اقامتی نیست بلکه موضوعاتی مانند صدور بلیط، هوشمندسازی هتل ها، نبودن نیمکت و حتی یک آبسردکن در بافت تاریخی، نصب دوربین و ایجاد سوپرمارکت و مواردی دیگر از جمله مسائل عمده زیرساختی در گردشگری یزد است.

وی علاوه بر مسائل مربوط به نقل و انتقال پول، کمبود بودجه را یکی از مسائل اساسی صنعت گردشگری در زمینه تامین زیرساخت ها ذکر می نماید و می گوید: علاوه بر دولت، بخش خصوصی نیز با ورود به حوزه گردشگری می تواند مشکل کمبود زیرساخت و مسائل اقتصادی مربوط به گردشگری را تا حدود زیادی مرتفع کند اما تمایل نداشتن بخش خصوصی به این حوزه مشکل دیگری است.

این فعال گردشگری در این رابطه به مسائل اخذ مجوزهای و فرایند زمانبر آن اشاره و تصریح می نماید: دریافت مجوزهایی برای بخش خصوصی در برگزاری رویدادها یا برای دریافت تسهیلات بسیار سخت است لذا این مسائل باعث شده تا گردشگری نتواند مورد استقبال سرمایه گذاران قرار گیرد.

وی در این باره اضافه می نماید: مجوز ایجاد زیرساخت هایی مانند هتل ها به ویژه هتل های چند ستاره بسیار زمانبر است و معمولاً سرمایه گذاران این بخش برای برنامه ریزی و دریافت مجوزها درگیر مسائلی مانند کاغذبازی، نبود مسئولان مربوطه و نداشتن حق امضا سرپرستان و مسائل دیگر روبرو می شوند.

تکمیلی از ضعف مشاوره به سرمایه گذاران در این حوزه با وجود ضرورت آن نیز یاد می نماید و می گوید: سرمایه سرمایه گذاران حوزه گردشگری باید به تمام حوزه های مورد احتیاج بخش گردشگری سوق داده گردد تا تعادل و عدالت را در توزیع زیرساخت های گردشگری ببینیم که البته این وظایف بر دوش ارگان های مجوزدهنده مانند اداره کل میراث فرهنگی است.

وی به فاصله مابین علم دانش بنیان و گردشگری به عنوان یک ضعف اساسی در استان یزد نیز اشاره و تصریح می نماید: متاسفانه با وجود ادعای مسئولان استان در خصوص اولویت علوم دانش بنیان و گردشگری در یزد، این دو بخش به صورت از هم مجزا فعالیت می نمایند در حالی که تبادل علمی با کشورهای غرب و شرق در حوزه گردشگری و ورود مجموعه های دانش بنیان به این عرصه می توانند دستاوردهای با ارزشی را برای گردشگری استان به همراه داشته باشد.

تکمیلی در سرانجام نیز با اشاره به ضعف گردشگری یزد در برگزاری رویدادها و نمایشگاه های بین الملی این بخش، خاطرنشان می نماید: نیروهای متخصص صنعت گردشگری باید علاوه بر پرورش یافتن در مراکز آموزش عالی، آموزش هایی چند ساله نیز دیده باشند و رسم استاد شاگردی را هم بدانند.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 14 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 721

به "یزد به آنفلوانزای گردشگری مبتلاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یزد به آنفلوانزای گردشگری مبتلاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید