کاهش 30 درصدی بازرسی آژانس

به گزارش مجله خبری تیرول، تهران (پانا) -سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به توضیحات رئیس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی در جلسه کمیسیون پیرامون اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها گفت براساس توضیحات سخنگوی سازمان انرژی اتمی حدود 70 درصد بازرسی ها از برنامه هسته ای ایران مبتنی بر معاهده پادمان بوده است و با توقف اجرای پروتکل الحاقی، بازرسی ها آژانس از ایران حدود 30 درصد کاهش می یابد.

کاهش 30 درصدی بازرسی آژانس

به گزارش خانه ملت، ابوالفضل عموئی در شرح جلسه فوق العاده کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با موضوع پیگیری اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها، گفت: این جلسه بعدازظهر امروز یکشنبه 10 اسفند ماه با حضور علی اکبر صالحی، بهروز کمالوندی رئیس و سخنگو و معاون امور بین الملل سازمان انرژی اتمی برگزار گردید.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این جلسه دکتر صالحی با ارائه گزارشی از فرایند اجرای مواد مختلف قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها، اظهار کرد: ما برای اجرای دقیق قانون اقدام راهبردی عزم استوار داریم. در قانون ما مکلف به فراوری 120 کیلوگرم اورنیوم غنی شده بیست درصد در طول یک سال شده ایم که در حال حاضر 25 کیلوگرم فراوری شده است و زودتر از موعد به ظرفیت 120 کیلوگرم اورنیوم 20 درصد می رسیم.

وی اضافه نمود: آقای صالحی با اشاره به فرایند نصب سانتریفیوژهای نسل جدید IR2M و IR6 در تاسیسات فردو و نطنز، تاکید نمود که در موعد مقرر شده در قانون، نصب آبشارهای این نوع از سانتریفیوژها هم تکمیل و گازدهی خواهد شد.

عموئی یادآور شد: رئیس سازمان انرژی اتمی درباره اجرای ماده 6 قانون مبنی بر توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی گفت که ما از 27 بهمن ماه در اجرای قانون اقدام راهبردی، دبیرخانه آژانس بین المللی انرژی اتمی را نسبت به توقف اجرای پروتکل الحاقی در 5 اسفندماه مطلع کردیم و پس از آن بود که مدیرکل آژانس برای آنالیز نحوه ادامه همکاری ایران و آژانس بر اساس پادمان، درخواست سفر به تهران کرد که ما ضمن تاکید بر اجرای قانون در موعد مقرر، با این سفر، برخورد ایجابی کردیم و پیشنهادهای مدیرکل را دریافت کردیم.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم مطرح نمود: آقای صالحی همچنین اضافه نمود پس هماهنگی با نهادهای مربوطه و بعد از مذاکرات طولانی در روز 3 اسفند بر سر یک تفاهم فنی درباره نحوه اجرای قانون مجلس توافق شد که بر اساس آن، ضمن توقف اجرای پروتکل الحاقی در موعد مقرر، ایران تا 3 ماه اطلاعات نظارتی را در داخل، بدون دسترسی بازرسان آژانس، ذخیره می نماید. در صورتی که خواسته های ایران در این مدت تامین گردد، این اطلاعات به منظور استمرار نظارتی آژانس در آینده با نظر ما، به رویت آنها خواهد رسید.

وی یادآور شد: رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید نمود که در صورت عدم تامین خواسته های کشورمان، ایران پس از 3 ماه این اطلاعات را پاک خواهد نمود.

عمویی در ادامه به اظهارات بهروز کمالوندی در این جلسه اشاره نمود و گفت: سخنگوی سازمان انرژی اتمی ضمن مروری بر جزییات متن بیانیه مشترک و ضمیمه آن که به دلایل ملاحظات حفاظتی، محرمانه است، پرداخت و گفت که حدود 70 درصد بازرسی ها از برنامه هسته ای ایران مبتنی بر معاهده پادمان بوده است و با توقف اجرای پروتکل الحاقی، بازرسی ها آژانس از ایران حدود 30 درصد کاهش می یابد.

وی افزود: در ادامه جلسه نمایندگان عضو کمیسیون به طرح دیدگاه ها و سوالات خود درباره نحوه اجرای قانون اقدام راهبردی پرداختند و تاکید نمودند این قانون باعث تقویت مواضع کشورمان است و مجلس بر اجرای دقیق این قانون اصرار دارد. بر اساس جمعبندی اجرا شده توسط رئیس کمیسیون، نمایندگان در آینده نزدیک با بازدید میدانی از تاسیسات هسته ای بر فرایند اجرای دقیق این قانون و توقف اجرای پروتکل الحاقی نظارت خواهند کرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی توضیح داد: همچنین مقرر شد جلسات کارشناسی با همکاری سازمان انرژی اتمی و وزارت امور خارجه و سایر نهادهای ذیربط برای تدبیر مواجهه قاطع با زیادی خواهی های غربی ها در روزهای پیش رو تشکیل گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 16 فروردین 1400 بروزرسانی: 16 فروردین 1400 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1592

به "کاهش 30 درصدی بازرسی آژانس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 30 درصدی بازرسی آژانس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید