هیأت اجرایی مرکزی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تشکیل شد خبرنگاران

به گزارش مجله خبری تیرول، 7 عضو اصلی و 4 عضو علی البدل هیأت اجرائی مرکزی انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری بر اساس ماده 31 قانون انتخابات ریاست جمهوری و تبصره های آن انتخاب شدند.

هیأت اجرایی مرکزی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تشکیل شد خبرنگاران

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران؛ در اجرای ماده 31 قانون انتخابات ریاست جمهوری، با دعوت دکتر رحمانی فضلی وزیر کشور، جلسه معتمدان سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به منظور انتخاب 7 معتمد عضو هیأت اجرایی مرکزی این انتخابات، با حضور شخصیتهای مذهبی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی، برگزار گردید.

در این جلسه که روز شنبه 16 اسفندماه برگزار گردید، پس از رأی گیری از معتمدین مدعو که پیش از این به تأیید هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شورای نگهبان رسیده اند، هفت معتمد به عنوان اعضای اصلی و 4 معتمد به عنوان اعضای علی البدل انتخاب شدند.

برابر نتایج رأی گیری، اعضای اصلی به ترتیب بالاترین رأی به این توضیح انتخاب شدند:

سید حسین هاشمی

جمال عرف

عادل آذر

محمد رضا آیت الهی

سعید اوحدی

سید کامل تقوی نژاد

حسن غفوری فرد

همچنین برابر نتایج رأی گیری، اعضای علی البدل به ترتیب بالاترین رأی به این توضیح معین شدند:

یحیی آل اسحاق

حسین طاهری

علیرضا رشیدیان

اصغر افتخاری

لازم به ذکر است مطابق قانون انتخابات ریاست جمهوری، وزیر کشور رئیس هیأت اجرائی مرکزی این انتخابات است. ماده 31 قانون انتخابات ریاست جمهوری تصریح می کند: وزارت کشور مجری برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است و زیر نظر هیأت اجرائی مرکزی انتخابات با ترکیب اعضای ذیل اقدام می کند:

1ـ وزیر کشور (به عنوان رئیس هیأت)

2ـ یکی از اعضای هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با انتخاب مجلس (بدون حق رأی)

3ـ دادستان کل کشور

4ـ وزیر اطلاعات

5 ـ تعداد هفت نفر از شخصیت های دینی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی به عنوان معتمدان مردمی به ترتیب مقرر در تبصره های (1) و (2) این ماده

همچنین تبصره 1 این ماده مقرر می دارد: وزیر کشور حداقل پنج ماه قبل از خاتمه دوره چهار ساله ریاست جمهوری، سی نفر از شخصیت های مذهبی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی کشور را که دارای صلاحیت های مندرج در تبصره (3) ماده (39) این قانون باشند به عنوان معتمد به هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات معرفی می کند و با رعایت تبصره (2) این ماده پس از تأیید هیأت مرکزی نظارت حداکثر ظرف یک هفته جلسه ای با حضور حداقل دو سوم معتمدان مذکور تشکیل می دهد که ضمن آن هفت نفر معتمدان موضوع بند (5) با رأی مخفی و اکثریت نسبی به عنوان عضو اصلی و چهار نفر عضو علی البدل به ترتیب آراء انتخاب می شوند.

در پی انتخاب اعضای هیات اجرایی مرکزی انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، نخستین جلسه این هیات بریاست وزیر کشور و با حضور همه اعضاء تشکیل شد و به اتفاق آرا، جمال عرف به عنوان نائب رییس هیات اجرایی مرکزی انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و همچنین سید اسماعیل موسوی به عنوان دبیر این هیات معین شدند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 فروردین 1400 بروزرسانی: 9 فروردین 1400 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1581

به "هیأت اجرایی مرکزی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تشکیل شد خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیأت اجرایی مرکزی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تشکیل شد خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید