محققان: تشعشعات هسته ای در چرنوبیل، رنگ قورباغه ها را به مشکی تغییر داده است (ساخت ویلای کوچک)

به گزارش مجله خبری تیرول، تکامل یا فرگشت نتیجه فشارهای محیط بر گونه های زیستی و وادار کردن آن ها به انطباق است. با توجه به این که محیط های کمی مثل چرنوبیل وجود دارند، این منطقه به موقعیت مناسبی برای آزمایش تبدیل شده و اخیرا مطالعه ای نشان داده که تکامل چگونه باعث تغییر رنگ پوست قورباغه ها در این ناحیه شده است.

محققان: تشعشعات هسته ای در چرنوبیل، رنگ قورباغه ها را به مشکی تغییر داده است (ساخت ویلای کوچک)

جهت دریافت خدمات ساخت ویلای کوچک با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

انفجار نیروگاه هسته ای چرنوبیل در سال 1986 حجم زیادی از مواد رادیواکتیو را در این محیط پخش کرد. این ناحیه 2600 کیلومتر مربعی حالا به محیط مناسبی برای آزمایش های علمی تبدیل شده است. گروهی از محققان در سال 2016 قورباغه هایی را به رنگ سیاه در چرنوبیل پیدا نموده بودند، اما نمی دانستند که این تغییر رنگ از سبز به چه دلیل رخ داده است. حالا دانشمندان در مطالعه ای دیگر دوباره به این منطقه رفتند.

آن ها این بار بیش از 200 قورباغه درختی شرقی با سطوح مختلفی از آلودگی رادیواکتیو را از چهار سایت مختلف گردآوری کردند. دانشمندان خیلی زود متوجه شدند که هرچه به منطقه انفجار نزدیک تر شوند، پوست قورباغه ها تیره تر می گردد. قورباغه هایی که در منطقه ممنوعه زندگی می کردند، به طور میانگین 43.6 درصد تیره تر از بقیه بودند و بعضی به طور کامل سیاه شده بودند.

تکامل با تغییر رنگ پوست، شانس بقا در چرنوبیل را بیشتر کرد

پژوهشگران درباره دلیل این اتفاق می گویند، ملانین یا رنگدانه ای که پوست جانوران را تیره می نماید، آسیب سلولی ناشی از تابش را کاهش می دهد. این مسئله عمدتاً در زمینه تابش فرابنفش خورشید دیده می گردد، اما در زمینه تابش های یونیزه مثل چرنوبیل هم صادق است. به عبارت دیگر، موجوداتی که پوست تیره تر دارند، کمتر در معرض آسیب سلولی ناشی از تابش قرار می گیرند.

محققان حدس می زنند قورباغه هایی که در زمان وقوع حادثه چرنوبیل پوست تیره تر داشتند، شانس بیشتری برای بقا و فراوری مثل پیدا کردند. حالا با گذشت نزدیک به 35 سال از این اتفاق و بیش از 10 نسل از قورباغه ها، پوست تیره به یک نُرم نو در این منطقه ممنوعه تبدیل شده است.

این مطالعه به لحاظ فرگشتی بسیار جالب توجه است و می تواند اثرات فجایع هسته ای را نشان دهد. محققان نتایج پژوهش خود را در مجله Evolutionary Applications منتشر نموده اند.

منبع: انتخاب
انتشار: 28 آذر 1401 بروزرسانی: 28 آذر 1401 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 2238

به "محققان: تشعشعات هسته ای در چرنوبیل، رنگ قورباغه ها را به مشکی تغییر داده است (ساخت ویلای کوچک)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان: تشعشعات هسته ای در چرنوبیل، رنگ قورباغه ها را به مشکی تغییر داده است (ساخت ویلای کوچک)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید