علی مطهری: التماس نمی کنم

اخیرا به بنده اطلاع دادند که با استناد به بند 2 ماده 28 قانون انتخابات رد صلاحیت شده ام. در این رابطه باید تاکید کنم که بنده قطعا به این حکم اعتراض خواهم کرد اما مساله را پیگیری نمی کنم و همان طورکه پیش تر هم گفته ام، اعتراض می کنم اما التماس نخواهم کرد.

علی مطهری: التماس نمی کنم

به گزارش خبرنگاران، علی مطهری در ادامه یادداشت شفاهی خود در روزنامه اعتماد نوشت: به بیان دیگر فعلا بنا دارم که منتظر بمانم تا نتیجه اعتراض تعیین گردد و آن موقع براساس شرایط اقدام کنم. باید توجه داشت که یکی از موارد ذکرشده در قانون انتخابات، التزام عملی کاندیداهای شرکت کننده به نظام جمهوری اسلامی است، بنابراین اگر کسی با استناد به این موضوع رد صلاحیت گردد یا صلاحیتش احراز نگردد، بدین معناست که التزام عملی به نظام نداشته است؛ به زبان ساده تر چنین فردی یا باید اقدامی مسلحانه علیه نظام جمهوری اسلامی انجام داده باشد یا با حضور در تجمعات اعتراضی، دست به تخریب اموال عمومی و دولتی و ایراد آسیب به آنان نموده باشد؛ درواقع این فرد در هر حال باید اقدامی را علیه نظام جمهوری اسلامی مرتکب شده باشد که بتوان در التزام عملی او به نظام تشکیک کرد. آنچه مسلم است التزام عملی به معنای انجام عمل یا اقدام است...

بنابراین اگر فردی انتقادی به نظام جمهوری اسلامی داشته باشد یا حتی در موضوعی خاص، نظری خلاف نظر رهبری داشته باشد، این مساله نمی تواند ملاک عمل قرار گرفته و باعث رد صلاحیت آن فرد گردد چراکه افراد باید در بیان نظرات خود آزاد باشند. این یکی از سخنان رهبری است که ممکن است فردی نظری مخالف من داشته باشد ولی باید آزادانه نظر خود را مطرح کند. بدین ترتیب اگر فردی نظری مغایر نظر رهبری داشت و انتقاد یا انتقادهایی را به نظام جمهوری اسلامی وارد کرد، به معنای عدم التزام عملی او به نظام جمهوری اسلامی نیست. افراد و مسوولان باید توجه داشته باشند که اگر فردی قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی را قبول داشت، حق دارد که خود را در معرض انتخاب شهروندان قرار دهد و این به معنای التزام عملی او به نظام است. درحقیقت اگر فردی به قانون اعتقاد داشت و هیچ گونه فساد اخلاقی یا اقتصادی نیز مرتکب نشده بود، واجد صلاحیت کاندیداتوری است و باید صلاحیتش برای حضور در انتخابات تایید گردد. نکته قابل توجه دیگر نیز ناظر است بر اظهارات اخیر سخنگوی شورای نگهبان. چنان که ایشان اخیرا در اظهاراتی مدعی شده بود که بخش عمده ای از حدود 90 نماینده فعلی ردصلاحیت شده، به دلیل مسائل و سوءاستفاده های اقتصادی رد صلاحیت شده اند، حال آنکه این اظهارنظر اگر صحت هم داشته باشد، به منزله اتهام است چراکه باید برای افراد حکم قطعی قضایی صادر گردد ولی در بسیاری از موارد نه تنها حکم به محکومیت صادر نمی گردد، بلکه برگزاری دادگاه منجر به تبرئه افراد می گردد.

همزمان ذکر این نکته نیز لازم است که اگر شرایط ردصلاحیت نمایندگان فعلی به همین شکل کنونی خود باقی بماند، مجلس آینده، مجلس واقعی که مردم ایران را نمایندگی کند، نخواهد بود چراکه مجلس واقعی، مجلسی است که همه اقشار جامعه در آن نماینده داشته باشند. حتی باید تاکید کنم که معتقدم کسانی که نظام جمهوری اسلامی را قبول ندارند نیز باید در مجلس نماینده داشته باشند چراکه در قانون اساسی به همین دلیل شورای نگهبان پیش بینی شده تا قوانین و مصوبات مجلس با شرع و قانون مطابق باشد و این یعنی کسی که نظام را قبول ندارد نیز می تواند در مجلس حاضر گردد؛ فقط اگر مصوبه ای مخالف شرع یا قانون به تصویب رسید، شورای نگهبان مانع خواهد شد. در خاتمه باید تاکید کنیم که اقدام به رد صلاحیت نمایندگان فعلی و دیگر کاندیداها به نحوی که شاهدیم، به طور قطع به کاهش مشارکت مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی خواهد انجامید و طبیعتا وقتی افراد کارآمد صرفا به دلیل اظهارنظر و انتقاد حذف شوند، نمی توان امیدوار بود که مجلس که نماینده واقعی ملت باشد، روی کار بیاید. امروز همه باید کوشش کنیم تا میزان مشارکت مردم در انتخابات افزایش پیدا کند و این مساله ای است که باید دغدغه همه باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 اسفند 1398 بروزرسانی: 12 اسفند 1398 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 797

به "علی مطهری: التماس نمی کنم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علی مطهری: التماس نمی کنم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید