سیم ریپ کامبوج؛ شهری با جاذبه های بی همتا

به گزارش مجله خبری تیرول، سیم ریپ کامبوج (siem-reap) شهری رو به شکوفایی است. این شهر به لطف معابد باشکوه دوره آنگکوری که درست در آستانه ورودی آن قرار گرفته اند به مقصد شماره یک گردشگری کامبوج بدل شده است. تمام کسانی که به این شهر قدم می گذارند برای دیدن انگکور وات به اینجا می آیند اما محبوبیت سیم ریپ در میان مسافران، منجر به میزبانی تمام عیار این شهر از جاذبه ها و بازگشایی مراکز تفریحی بی شماری شده است. جاذبه های سیم ریپ و مراکز تفریحی آن اوقات فراغت خوبی را در کنار گشت وگذار در معابد برای گردشگران فراهم آورده اند.

سیم ریپ کامبوج؛ شهری با جاذبه های بی همتا

شاید سیم ریپ زیباترین شهر کامبوج نباشد اما کافه ها و رستوران های بی شماری دارد که در قابلیت کلان شهر شدن با شهر پنوم پن به رقابت می پردازد. مرکز این شهر مملو از فروشگاه های خرید سوغاتی، بازارهای خیابانی با تخفیف های عالی و بوتیک های پرزرق وبرق برای خرید هدایای مخصوص است. در این مقاله قصد داریم شما را با جاذبه های دیدنی سیم ریپ کامبوج آشنا کنیم.

پارک باستان شناسی آنگکور

صنعت گردشگری رو به رشد و پرتکاپوی شهر سیم ریپ به یکی از شگفت انگیزترین محوطه های باستانی خود در دنیا متکی است. شهر پهناور انگکوری که در سراسر پارک باستان شناسی انگکور (Angkor Archaeological Park) گسترده می شود، در حدود قرن نهم تا پانزدهم توسط سلسله از پادشاهان بنا شد.

این شهر صدها معبد را در خود جای داده است. معابدی وسیع که حتی پس از چندین بار بازدید، احساس می کنید، هنوز به اندازه کافی به عمق عظمت آن پی نبرده اید. این پارک در قرون وسطی بزرگ ترین شهر دنیا به شمار می رفت اما امروزه تنها معابد آن بر جای مانده است.

مهم ترین مجموعه معبد در این محوطه، خود انگکور وات با نقش برجسته هایی از صحنه های حماسه سنتی هندو است. بازدید از نقش برجسته تلاطم اقیانوس شیر (Churning of the Ocean Milk) در گالری شرقی این معبد را از دست ندهید.

بعد از تماشای آنگکور وات به سوی معبد آنگکور تام (Angkor Thom) با وسعت 10 کیلومترمربع حرکت کنید. این بنا یکی از زیباترین معابد این محوطه محسوب می شود. معبد بایون (Bayon) به خاطر 216 چهره سنگی آوالوکیتِشوارا (Avalokiteśvara) یا همان بودا که بر 54 برج معبد تراشیده شده، شهرت یافته است.

این معبد به دستور جایاوارمان هفتم (Jayavarman VII) بنا شد. نقش برجسته ظریف و پیچیده ای که بر گرداگرد دیوار معبد به چشم می خورد، بسیار تماشایی است. این نقش برجسته زندگی در شهر انگکوری و صحنه های گوناگونی از نبرد را به تصویر می کشد.

اگر روزی قصد داشتید به دیدن معبدهای اطراف دنیا بروید، مقصد بعدی شما می تواند تا پروم (Ta Prohm) باشد. بناهای نیمه ویران معبد تا پروم که با ریشه های یک درخت درهم تنیده شده اند، یکی از زیباترین مناظر کامبوج را به وجود آورده اند.

برای کاوش در میراث به جای مانده از پادشاهان انگکوری به بیش از یک روز زمان نیاز دارید، بااین وجود هنوز هم معابد فراوانی برای دیدن باقی خواهند ماند. بهترین راه برای مدیریت زمان خود در بازدید از معابد، استخدام یک راننده توک توک یا موتور سه چرخ است که می تواند شما را به داخل و خارج از شهر منتقل کند و به این ترتیب زمان بازدید را به یک یا دو روز کاهش دهد.

اگر تنها سه روز در اختیار دارید، حتماً بازدید از معبد پریه خان (Preah Khan) را به خاطر ستون های سر به فلک کشیده اش از دست ندهید. همچنین زمانی را به بازدید از معبد دورافتاده بانتی سری (Banteay Srei) اختصاص دهید.

موزه ملی آنگکور

موزه ملی انگکور بازدید شما را از معبد انگکور وات کامل می کند. این موزه مدرن، دوره انگکوری را با سخنرانی های صوتی و تصویری، تابلوی اعلانات و با کمک کلکسیون بی نظیر گنجینه خمر (Khmer) که از محوطه باستان شناسی معابد و آثاری که از دیگر محوطه های باستان شناسی به دست آمده است، به خوبی شرح می دهد.

بازدید از این موزه یکی از بهترین راه ها برای آشنایی با پادشاهان و دوره های تاریخی انگکوری است. پادشاهانی که با طراحی بناهای معابد خود درصدد بودند تا از یکدیگر پیشی بگیرند. ورودی موزه بیش از 1000 مجسمه بودا را از سال های متفاوت در خود جای داده است.

گالری (A) به چگونگی تاسیس امپراطوری خمر می پردازد، گالری (C) به چهار پادشاه بزرگ دوره آنگکوری نظیر جایاوارمان دوم، یاسووارامان اول، سوریاوارمان دوم و جایاوارمان هفتم اختصاص داده شده است.

مرکز نگهداری پروانه بانتی سری

مرکز نگهداری پروانه بانتی سری (Banteay Srey) بزرگ ترین محوطه پرورش پروانه جنوب شرقی آسیا به حساب می آید و هزاران گونه پروانه بومی آزادانه در میان شاخ و برگ های درهم تنیده درختان و انواع گل های استوایی باغ گرجهتی بانتی سری پرواز می کنند.

بازدید از این مرکز، تفریح جذابی را برای شما فراهم می کند تا از گشت گذار در معابد برای مدتی فاصله بگیرید. بانتی سری به خصوص برای خانواده هایی که دوست دارند فرزندانشان را با طبیعت آشنا کنند، بسیار ایده آل است.

علاوه بر اینکه رنگ ها و نقش و نگار پروانه های گوناگون در میان باغ شما را به تحسین و شگفتی وا خواهد داشت، می توانید چرخه کامل زندگی یک پروانه را از مرحله شفیره ای به چشم ببینید. این مرکز در حدود 25 کیلومتری شمال سیم ریپ و در نزدیکی موزه مین های زمینی کامبوج (Cambodia Landmine Museum) قرار گرفته است.

چنانچه از دیدن معابد اندکی خسته شده اید، بازدید از بانتی سری و موزه مین در یک روز می تواند ایده خوبی باشد.

سیرک فار پونلو سلپاک

فار پونلو سلپاک سیرک تحسین برانگیز و حرفه ای در (Phare Ponleu Selpak) کامبوج است. در این نمایش باشکوه و خیره کننده حرکات آکروباتیک، موسیقی، پایکوبی، نمایش های خنده دار و انواع اجراهای متنوع هنری در هم می آمیزد تا شبی مهیج را برای شما فراهم کند.

همچنین فار پونلو سلپاک به دلیل خیرخواهانه ای تاسیس شده است. سبک این سیرک امروزی مشابه سیرک مشهور دو سولیل (du Solei) کانادا است و داستان آن با تلفیق برنامه های کمدی و مهیج در یک نمایش واحد، حول اجرای هنرمندان می چرخد.

تمام اجراکنندگان سیرک از مدرسه هنرهای اجرایی فار پونلو یلپاک در شهر باتم بنگ (Battambang) فارغ التحصیل می شوند. در این مدرسه بچه ها و نوجوانان از مناطق محروم در شاخه های متعدد هنری تعلیم می بینند. این نمایش زنده و رنگارنگ عناصر پایکوبی و موسیقی سنتی خمر را در خود دارد و مهارت های سنتی سیرک را با تغییرات مدرن ترکیب می کند.

فار پونلو سلپاک شبی بی نظیر و به یادماندنی را برای همه رقم می زند و بزرگ سالان و بچه ها را به یک اندازه مجذوب خود می کند. این نمایش هر شب در خیمه بزرگ سیرک برگزار می شود.

پرواز گیبون

تور زیپ لاین پرواز گیبون (Flight of the Gibbon) در داخل پارک انگکور قرار گرفته است و 10 خط زیپ لاین را در اختیار گردشگران قرار می دهد. این زیپ لاین ها در یک جهت دوساعته از فراز سایبان سرسبز جنگل می گذرند. در طول جهت چهار پل معلق هوایی، 21 سکوی توقف و یک طناب فرود 50 متری وجود دارد و برای ماجراجویانی که به دنبال ترشح آدرنالین خود هستند، هیجان انگیز و جذاب خواهد بود.

همچنین فرصت های فراوانی برای آشنایی بیشتر با جنگل، پوشش گیاهی و جانوری مثل گیاهان خوردنی، گیاهان دارویی، ارکیده وحشی و لانه رتیل پیدا خواهید کرد. به علاوه شاید بتوانید میمون های گیبون را در اطراف جنگل ببینید زیرا اخیراً چند گیبون به دنیای وحش بازگردانده شده اند. رفت وآمد شما از هتل تا زیپ لاین و همچنین ناهار بر عهده تور خواهد بود.

شانتی زیکول

مدرسه شانتی زیکول (Les Chantiers Ecoles) صنایع دستی از قبیل حکاکی روی سنگ، جلا بخشیدن به چوب و نقاشی ابریشم را به جوانان محلی مناطق محروم تعلیم می دهد. این آموزش ها بخشی از جنبش احیای صنایع دستی سنتی در کامبوج است.

در سال هایی که این کشور تحت حکومت رژیم خمر سرخ (Khmer Rouge) قرار داشت، بسکمک از این صنایع دستی از میان رفت. علاوه بر آموزش، این مکان دارای یک فروشگاه زیبا به نام صنعتگران آنگکور یا آرتیزانز انگکور (Artisans Angkor) است.

در این فروشگاه می توانید سوغاتی های بی همتایی را نظیر مجسمه و آثار محلی زیبای ابریشمی برای دوستان و خانواده خود تهیه کنید. همچنین می توانید در تور کارگاه های مدرسه ثبت نام کنید و با نحوه احیای صنایع دستی کامبوج آشنا شوید. تورهای رایگانی هم برای بازدید مزارع ابریشم وجود دارند. این مزارع در 16 کیلومتری شهر سیم ریپ قرار گرفته اند و شما می توانید مراحل تهیه ابریشم را از نزدیک ببینید.

باغ گیاه شناسی سانتر دانگکور

باغ گیاه شناسی سانتر دانگکور (Senteurs dAngkor Botanic Garden) یا رایحه انگکور، دنیای خیال انگیزی برای برانگیختن حس های شما است. در اینجا می توانید انواع چای خشک و قهوه را در کافه باغ امتحان کنید.

گردانندگان باغ صابون، روغن و انواع عطرها را در این مکان تهیه می کنند به همین دلیل سانتر دانگکور بیشتر به یک آزمایشگاه شبیه است تا باغ. این باغ در سال های اخیر به مرکز جدیدی در نزدیکی زمین گلف آنگکور گلف ریزورت (Angkor Golf Resort) تغییر مکان داده است.

موزه پانورامای آنگکور

موزه پانورامای انگکور (Angkor Panorama Museum) از سوی دولت کره شمالی اهدا شده است. این ساختمان زیبا و مدرن، نقاشی پانورامای حیرت انگیزی را به ارتفاع 13 و طول 123 متر به نمایش می گذارد. جزییات و ظرافت در این نقاشی شگفت انگیز است و شخصیت های بی شماری را مثل راهبان بودائی، بسیار واقعی به تصویر می کشد.

کار بر روی این اثر تقریباً سه سال زمان برده است. هرچند بازدید از این موزه هزینه بالایی را در بر دارد اما به یک بار دیدنش می ارزد.

معبد بودایی وات بو

معبد بودایی وات بو (Wat Bo) یکی از کهن ترین معابد این شهر به شمار می رود و کلکسیون بی نظیری از نقاشی های دیواری اواخر قرن نوزدهم را در خود جای داده است. این نقاشی ها صحنه هایی از حماسه ری آمکر (Reamker) را به تصویر می کشند.

ری آمکر نسخه کامبوجی حماسه رامایانای هندی است. راهبان بودایی در حدود ساعت 4:30 و 6 بعدازظهر در اینجا به مناجات می پردازند. چنانچه در این زمان پیروز به دیدن این معبد زیبا شوید، لحظاتی مسحورکننده و معنوی را در آن در می یابید.

موزه مین زمینی

سال های دراز جنگ در اواخر قرن بیستم با تلفات وحشتناک مین های زمینی زخمه ای عمیقِ خود را بر سرزمین کامبوج باقی گذاشت. گفته می شود حدود 5 میلیون مین زمینی توسط نیروهای خمر سرخ، نیروهای ویتنام و دولت کامبوج هنوز در اطراف دهکده ها مدفون هستند.

کامبوجی ها به طور متوسط با 15 زخمی در هرماه بهای سنگینی را می پردازند. موزه مین زمینی (Landmine Museum) در 25 کیلومتری شمال شهر سیم ریپ قرار گرفته است. این موزه نقش فوق العاده مهم و آگاهی دهنده ای را درباره معضل مین های زمینی در کامبوج و عملیات پاک سازی آن ها در کشور بازی می کند.

موزه مین زمینی توسط مردی محلی به نام آکی را (Aki Ra) تاسیس شد. آکی را سهم به سزایی در خنثی کردن مین ها بر عهده داشت.

منبع: گردشبان
انتشار: 5 دی 1399 بروزرسانی: 5 دی 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1399

به "سیم ریپ کامبوج؛ شهری با جاذبه های بی همتا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیم ریپ کامبوج؛ شهری با جاذبه های بی همتا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید