دیکلوفناک احتمال سکته قلبی و مغزی را افزایش می دهد

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی، استفاده از دیکلوفناک که یک مسکن رایج برای درمان درد و التهاب است، با افزایش خطر ابتلا به عوارض قلبی و عروقی مرتبط است و همچنین با خطر بالایی در خونریزی گوارشی همراه است.

دیکلوفناک احتمال سکته قلبی و مغزی را افزایش می دهد

به گزارش مجله سرگرمی و تفریحی و به نقل از تک تایمز، یافته های یک مطالعه جدید منتشر گردیده در مجله پزشکی بریتانیا نشان می دهد که رایج ترین داروی مسکن دنیا، خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی مانند حمله قلبی و سکته مغزی را به طور چشمگیری افزایش می دهد.

دیکلوفناک

دیکلوفناک (Diclofenac) برای درمان درد و التهاب استفاده می گردد و رایج ترین داروی ضدالتهابی غیر استروئیدی(NSAID) در دنیا است. این دارو به عنوان داروی تجویزی یا بدون نسخه تحت برندهایی مانند Zorvolex، Voltaren، Cambia و Solaraze در دسترس است.

مورتن اشمیت پژوهشگر این مطالعه از بیمارستان دانشگاه آرهوس(Aarhus) و همکارانش، بیش از 6 میلیون بزرگسال در دانمارک را در فاصله سال های 1996 تا 2016 مورد آنالیز قرار دادند.

افزایش میزان مسائل قلب و عروق و دستگاه گوارش

محققان دریافتند که آغاز مصرف دیکلوفناک در طول دوره یک ماهه در مقایسه با آغاز پاراستامول یا سایر داروهای ضد التهابی سنتی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن با افزایش میزان عوارض قلبی و عروقی مانند نارسایی قلبی، حمله قلبی، ضربان قلب نامنظم و سکته مغزی همراه بود.

اشمیت و همکارانش دریافتند که آغاز مصرف دیکلوفناک به افزایش شدید نرخ مرگ و میر در مقایسه با داروهای استروئیدی منجر می گردد.

افرادی که از دیکلوفناک استفاده می کردند همچنین خطر بیشتری برای ابتلا به خونریزی گوارشی نسبت به افرادی که ایبوپروفن یا پاراستامول مصرف می کردند و کسانی که از NSAIDها استفاده نمی کردند، داشتند.

یافته های این تحقیق نشان می دهد که داروی دیکلوفناک نباید به عنوان داروی بدون نسخه در دسترس قرار گیرد. محققان همچنین گفتند که این دارو باید با یک هشدار مناسب بر روی بسته قرص به منظور اطلاع رسانی به مصرف کنندگان مبنی بر عوارض بالقوه آن عرضه گردد.

محققان می گویند، با وجود عوارض جانبی بالقوه، درمان با NSAIDها ممکن است برای بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به درد و التهاب مفید باشد. با این وجود، خطرات گوارشی و قلبی عروقی آن، آغاز درمان با دیکلوفناک را قبل از مصرف دیگر داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی سنتی توجیه نمی کند.

اشمیت و همکارانش در مطالعه خود، که در تاریخ 4 سپتامبر منتشر گردیده است، آورده اند: اکنون زمان اعلام و اطلاع از بروز خطرات بالقوه مصرف دیکلوفناک فرا رسیده و مصرف آن باید کاهش یابد. در نتیجه، اطلاعات ما حاکی از آن است که آغاز مصرف دیکلوفناک سلامت قلب و عروق را به خطر می اندازد.

اشمیت می گوید که مطالعه آنها مشاهداتی است که لزوما اثبات یک رابطه علی نیست. با این حال خاطرنشان کردند که مطالعه آنها در مقایسه با تجزیه و تحلیل های قبلی بزرگتر است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 آذر 1397 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 39

به "دیکلوفناک احتمال سکته قلبی و مغزی را افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیکلوفناک احتمال سکته قلبی و مغزی را افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید