درباره اندازه زمان ایستادن بر پیشگیری از دیابت بیشتر بدانید

به گزارش مجله خبری تیرول، تهران (پانا) - محققان می گویند ایستادن بیشتر ممکن است به جلوگیری از بیماری های مزمن یاری کند.

درباره اندازه زمان ایستادن بر پیشگیری از دیابت بیشتر بدانید

به گزارش مهر، انسولین یک هورمون کلیدی در متابولیسم انرژی و تنظیم قند خون است. عملکرد طبیعی انسولین در بدن ممکن است به خاطر مسائلی نظیر اضافه وزن، منجر به کاهش حساسیت به انسولین و افزایش خطر ابتلاء به دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی عروقی می گردد.

محققان دانشگاه تورکو فنلاند متوجه شده اند که ایستادن با حساسیت بهتر به انسولین مرتبط است. بنابراین افزایش زمان ایستادن روزانه ممکن است به جلوگیری از بیماری های مزمن یاری کند.

دیابت نوع 2 یکی از شایع ترین بیماری های ناشی از سبک زندگی در سراسر دنیا است و قبل از آغاز این بیماری، معمولاً اختلال حساسیت به انسولین، یعنی مقاومت به انسولین ایجاد می گردد. در این حالت، بدن به طور معمول به انسولین واکنش نشان نمی دهد و سطح گلوکز خون افزایش می یابد.

سبک زندگی تأثیر قوی ای بر مقاومت به انسولین و ابتلاء به دیابت نوع 2 داشته و فعالیت بدنی منظم نقش مهمی در پیشگیری از این مسائل دارد.

در این مطالعه، محققان ارتباط بین مقاومت به انسولین و بی تحرکی، فعالیت بدنی و تناسب اندام در بزرگسالان را با افزایش خطر ابتلاء به دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی عروقی مورد آنالیز قرار دادند.

آنها مشاهده کردند که ایستادن با فرایند بهتر حساسیت به انسولین، بدون توجه به اندازه فعالیت بدنی روزانه یا مدت زمان نشستن، سطح آمادگی جسمانی یا اضافه وزن همراه است.

تارو گارتویت، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: این ارتباط قبلاً نشان داده نشده بود. این یافته ها بر جایگزینی بخشی از زمان نشستن روزانه با ایستادن تاکید دارد، به ویژه اگر فرد توصیه های فعالیت بدنی را رعایت نمی کند.

وی در ادامه می افزاید: ورزش منظم برای سلامتی مفید است. به نظر می رسد فعالیت بدنی، تناسب اندام و کم تحرکی هم با متابولیسم انسولین مرتبط باشد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 28 شهریور 1400 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: teroll.ir شناسه مطلب: 1854

به "درباره اندازه زمان ایستادن بر پیشگیری از دیابت بیشتر بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره اندازه زمان ایستادن بر پیشگیری از دیابت بیشتر بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید